Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore na tivastkim Solilima organizuje radionice za endemske vrste i prirodno nasljeđe i takmičenje u posmatranju ptica u sklopu projekta “Endemic pathway – Put endema” skraćeno „ePATH“, koji se realizuje u okviru Programa prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020.
Trodnevne radionice za endemske vrste i prirodno nasljeđe i trodnevno takmičenje u posmatranju ptica će se održati u od sutra do 23.decembra u posebnom rezervatu prirode “Tivatska solila”, kazala je saradnica za očuvanje životne sredine u JPMD, Marija Bajković:
- Za sada imamo prijavljenih 20 učesnika, ali s obzirom da se prijave mogu vršiti do kraja dana, očekujemo još veći broj. Imamo edukativni obilazak i prezentaciju na temu rijetkih, ugroženih i karakterističnih vrsta insekata na području Solila, da se učesnici upoznaju sa temom koja će se obrađivati tog dana. Nakon toga idu edukativno – kreativne radionice, zatim likovne radionice, sportsko – rekreativna radionica, odnosno joga, a za kraj će se organizovati kulturno – umjetnički program takođe u rezervatu.
Radionice i takmičenja se odvijaju paralelno, kazala je Bajković, takmičenje će se odvijati u posmatranju ptica pa će se učesnici, kako je istakla upoznati sa ovim vrstama na tivatskim Solilima:
- Opet nakon registracije učesnika ide edukativni obilazak i prezentacija na temu ugroženih ptica, jer je takmičenje u posmatranju ptica. Nakon toga ćemo predstaviti aplikaciju koju smo razvili tokom ovog projekta i pružanje informacija takmičarima na koji način funkcioniše aplikacija. Takmičiće se i amateri i profesionalci, a na kraju prvog radnog dana sumiraćemo rezultate i rangirati učesnike. Proglašenje pobjednika u takmičenju će se održati na kraju radionice u četvrtak 23. decembra, zaključila je Bajković.
Radionice se organizuju u cilju predstavljanja endemskih i ugroženih vrsta ptica, insekata, biljaka i prirodnog nasljeđa na inovativan način kroz zanimljive edukativne radionice različitog tipa. Takmičenje u posmatranju ptica uz korišćenje nove “ePATH” mobilne aplikacije će doprinijeti podizanju svijesti o značaju ptica i prirodnog nasleđa.
Učestvovaće djeca iz vrtića i srednjih škola, studenti, turisti i lokalno stanovništvo. Takođe, na projektnom sastanku, koji će biti održan paralelno sa pomenutim radionicama, pored projektnih partnera iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske biće pozvani i predstavnici relevantnih institucija iz Crne Gore.
Aktivnosti će se organizovati u skladu sa epidemiološkim mjerama.