Korisnici programa stručnog osposobljavanja osjetiće benefite reformi od 2023. godine, saopšteno je CdM-u iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja.
“Zakonom o Stručnom osposobljavanju je propisano da pripravnici dobijaju zaradu u iznosu od 50 odsto prosječne u prethodnoj godini (zakon iz 2012. godine), ali se postavlja pitanje kako neko može primati zaradu ispod minimalne za osmočasovno radno vrijeme tj puno radno vrijeme pošto je zakonom propisano da je minimalna zarada za puno radno vrijeme 450 eura i ne može se primati manja? Zakoni su očigledno kontradiktorni i šta je moguće uraditi po tom pitanju, da li će pripravnici biti onda jedini koji će ispaštati i primati najmanju zaradu u Crnoj Gori”, pita CdM ovaj pripravnik.
Iz resora Milojka Spajića CdM-u je saopšteno da će korisnici programa stručnog osposobljavanja osjetiti benefite reformi od 2023. godine jer se, objašnjavaju, njihove novčane naknade usklađuju sa prosječnom platom koja raste u ovoj godini, zahvaljujući programu “Evropa sad“.
“Ovogodišnje naknade su na istom nivou, jer se usklađuju sa prosječnom platom u 2021. godini, u skladu sa Zakonom o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanjem”, ističu iz Ministarstva.
“Dakle, u skladu sa zakonom, naknade će se korisnicima programa stručnog osposobljavanja u 2022. godini obračunati na taj način, a u narednom periodu će iznos rasti shodno rastu prosječne zarade, do koje dovodi reforma iz programa „Evropa sad”. Kod programa stručnog osposobljavanja radi ne o naknadi, na koju ne utiče set poreskih zakona”, navode oni.
Podsjećamo, prema programu “Evropa sad” minimalna plata zaposlenih u Crnoj Gori od januara iznosi 450 eura umjesto dosadašnjih 250.
Ukinuti su doprinosi za zdravstveno osiguranje na teret zaposlenih.
Neoporezivi dio zarade je do 700 eura, a porez na zarade preko 1.000 eura povećan je sa devet na 15 posto.
(CDM)