Međunarodni dan ljute i začinjene hrane obilježava se redovno 16. januara širom svijeta. Bez obzira da li smo naklonjeni ovakvoj vrsti hrane, možemo da iskoristimo ovaj dan da probamo nešto, što do sada nismo. Ko voli ljutu i začinjenu hranu, može i da organizuje takmičenje i sazna koliki stepen ljutine mogu da podnese on/a i prijatelji.
Recepti stari oko 6 000 godina potvrđuju činjenicu da su ljudi oduvijek jeli ljutu i začinjenu hranu. U početku začini su se koristili u medicinske svrhe, kao i za očuvanje hrane, zahvaljujući svom antibakterijskom dejstvu i velikoj količini antioksidansa. Kasnije su najčešće korišćeni za spravljanje hrane, jer su vremenom postali nezaobilazan sastojak koji joj daje specifičan miris i ukus.
Karanfilić, bijeli luk, đumbir i kurkuma su začini koji se pominju u najstarijim sačuvanim receptima.
Mnoge kuhinje širom svijeta karakteriše upravo ljuta i začinjena hrana, a najpoznatije su: indijska, kineska (sečuanska), tajlandska, meksička, kreolska i karipska kuhinja.
Stepen ljutine u jelima ovih kuhinja zavisi od vrste ljutih papričica koje se koriste, a najljućim se smatraju Karolina riper (Carolina Reapers), Naga joklija (Ghost Peppers), Trinidad Moruga scorpion, Habanero, Kajenska paprika (Red Cayenne Pepper), Serano paprika (Serrano), Gvahiljo paprika (Guajillo), Poblano (Ancho Poblano), afrička čili paprika Peppadew.
Bilo da se dodaju svježe, sušene, ukiseljene ili mljevene, ove ljute papričice svakako će vam natjerati suze na oči. Pored njih, u najljuće začine spadaju i začinske smješe, koje se dobijaju miješanjem ljutih papričica i bibera. Prema Skovilovoj skali, pored Karolina Riper paprike, najljuće začinske mješavine su Pepper X i Zmajev dah (Dragon's Breath).
hranaipice.net
foto: Shutterstock