„JU Gradska biblioteka Tivat“ i ove srijede našim čitateljkama i čitaocima poklanja vrijedne beletrističke naslove.
“Ove srijede- a to će trajati nekoliko narednih sedmicâ- uvodimo jednu novinu: pored dva značajna naslova svjetske i južnoslavenske književnosti, od ove srijede poklanjamo i jedno reprezentativno beletrističko djelo pisacâ čije stvaralaštvo ulazi u korpus književnosti nastale na teritoriji Crne Gore”-najavio je glavni urednik izdanja Miomir Abović.
Prvo djelo koje ove srijede poklanjaju je roman „Jadnici“ Viktora Igoa. „Jadnici” (franc. Les Misérables) roman je u pet tomova, prvi put objavljen 1862. godine. To je bio jedan od prvih bestselerâ u modernom izdavaštvu. Riječ je o uzbudljivom moralističko-humanističkom romanu u kojem Igo oslikava široku društvenu fresku Francuske, u vremenu poslije Francuske revolucije i Napoleonovih ratovâ. Viktor Igo napisao je “Jadnike” za vrijeme egzila na ostrvu Džersi (1860—1862). Roman “Jadnici” prati život glavnog junaka Žana Valžana, bivšeg robijaša broj 24601, koji traži način da se iskupi i započne novi život. Pored njega, u romanu se pojavljuje galerija sporednih junakâ sa svojim pričama, sudbinama i emocijama. U “Jadnicima” se razmatraju problemi dobra i zla, pravde i zakona, politike i religije, a sve u kontekstu francuske istorije i karakterističnih sudbinâ glavnih protagonistâ.
Drugi roman koji ove srijede poklanjamo su “Orkanski visovi” Emili Bronte (engl. Wuthering Heights). To je, inače, njen jedini roman. Napisan između oktobra 1845. i juna 1846. ovaj roman objavljen je 1847. godine pod pseudonimom Elis Bel; naredne godine, tridesetogodišnja Bronte umire. Nakon Emiline smrti, njena sestra Šarlota uređuje rukopis “Orkanskih visova” i ovu verziju uspijeva da objavi 1850. kao posthumno drugo izdanje. Premda se danas smatra klasikom engleske književnosti, recenzije “Orkanskih visova” u to vrijeme bile su izrazito polarizovane; smatralo se da je roman kontroverzan jer je neuobičajeno jak opis duševne i fizičke okrutnosti provocirao stroge viktorijanske ideale koji se tiču vjerskog licemjerja, moralnosti, društvenih klasâ i neravnopravnosti među polovima. Roman je poslužio i kao inspiracija za adaptacije koje uključuju film, radio i televizijske dramatizacije, mjuzikl Bernarda J. Tejlora, balet, operu i pjesmu Kejt Buš iz 1978. godine.
Treće djelo koje ove srijede poklanjamo- ono iz korpusa reprezentativne književnosti nastale na teritoriji Crne Gore- su „Primjeri čojstva i junaštva“ Marka Miljanova. Ta knjiga toliko je poznata i o njoj je toliko napisano da nije potrebno trošiti riječi. Potrebno je samo ponovo (pro)čitati.
A nije potrebno trošiti riječi ni na pozivanje naših čitateljki i čitalacâ da dođu u Gradsku biblioteku Tivat, uzmu i pročitaju knjige koje poklanjamo. Jer, radi se o djelima vrhunskog beletrističkog kvaliteta i neprolazne duhovne vrijednosti- naglašava Abović.