U organizaciji Turističke organizacije krajem ove sedmice u Tivtu će se održati radionica na kojoj će se govoriti o dosadašnjim aktivnostima i rezultatima procesa Green Destinations, kao i daljim koracima. TOT je u proces „Zelena destinacija“ ušla 2020.godine od kada aktivno radi na izvještavanju i razvoju prateći program Green Destinations. Radionici će u petak prisustvovati partneri i članovi Zelenog tima, saopštilči su iz Turističke organizacije.
„Razgovaraćemo konkretnije o monitoring alatu i konkretnim kriterijumima o kojima još nismo izvjestili. Ove godine očekujemo i prvu reviziju, a kao i prethodne godine ponudićemo našim malim biznisima da se jave za ekološku oznaku Good Travel Seal. Turistička organizacija će finanisrati određeni broj tih ekoloških oznaka“, rekla je direktorica Turističke organizacije, Danica Banjević.
U Turističkoj organizaciji u narednih desetak dana očekuju informaciju da li su 4 tivatska biznisa koji su popunili kriterijume prošle godine dobili ekološku oznaku Good Travel Seal. Revizija tih biznisa biće održana online.
Turistička organizacija je, kad je u pitanju proces „Zelena destinacija“ ispunila 30 kriterijuma što je i bio uslov da bi aplicirali za primjer dobre prakse. Banjević je rekla da u potpunosti ne zadovoljavaju kriterijume, što se posebno odnosi na upravljanje otpadom. Takav odgovor su, prema riječima Banjević, i očekivali jer je to problem, kako u Tivtu tako i u kompletnoj destinaciji.
„Nadamo se skoroj izgradnji reciklažnog centra koji je najavljen u saradnji sa još nekim opštinama. To bi nam u cijelom procesu mnogo pomoglo, a ono gdje bi, takođe, morali više da radimo jeste upravljanje negativnim efektima turizma na prirodu i kulturnu baštinu, odnosno na vizitor menadžmentu“.
Tivatska Solila imaju dobru praksu kod ograničenja broja posjetilaca u istom trenutku na određenom lokalitetu. Nešto slično bi, objašnjava Banjević, trebalo primjenjivati i na ostalim lokacijama u Tivtu. Upravljanje tim negativnim efektima još uvijek nemaju konkretne smjernice i dokumenta na koji način bi se to trebalo riješiti. To je nešto na čemu bi se moralo raditi u narednom periodu kad je u pitanju Green Destinations proces.
„Sertifikat nije krajnji cilj već rezultat uspješnog rada svih učesnika i lokalne zajednice u kreiranju bolje i održivije destinacije. Naš cilj je da destinacija bude što bolja i za građane i za turiste, a sertifikat dolazi nakon cijelog procesa koji radimo i odličan je alat za destinacijski menadžment, za upravljanje destinacijom jer se tačno zna koji su nedostaci i na čemu se mora raditi u narednom periodu“, naglasila je Banjević.
Ona je istakla da će program „Zelena destinacija“ biti uključen u novu Strategiju razvoja turizma Crne Gore za naredne tri godine pa će se taj program realizovati i na nacionalnom nivou. Imajući u vidu da je Crna Gora Ustavom prepoznata kao ekološka država, u tom smislu bi se trebalo konkretnije raditi, naglasila je direktorica TOTa.
„Što se tiče lokalnih turističkih organizacija, odnosno gradova, proces je veoma dobar za upravljanje destinacijom“, naglasila je Banjević i navela da su programu pristupile lokalne TO Ulcinja, Cetinja i Budve. Oni su u prvoj fazi, odnosno monitoring razvoju. To je faza u kojoj je Tivat bio 2020.godine, dok je Tivat sad u drugoj fazi, istakla je Banjević u nadi da će Tivat u tom procesu pratiti i ostale lokalne TO.