Otvoreni dan mobilnog resursnog centra u Tivtu priređen je danas u zgradi Opštine Tivat sa ciljem obezbjeđivanje što veće dostupnosti usluga nacionalnog i lokalnih resursnih centara –organizacijama civilnog društva u Tivtu.
Događaj se organizovao u okviru projekta ,,Resursni centar za organizacije civilnog društva“, koji realizuje Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) u partnerstvu sa NVO Natura i Instutom za medije. Bila je ovo prilika da se tivatski NVO sektor informiše o mogućnostima podrške u okviru ovog projekta, kao i da direktno dobije usluge i podršku od predstavni ka konzorcijuma Resursnog centra.
O uslugama, servisima i mogućnostima podrške koje stoje tivatskim NVO na raspolaganju kroz projekat govorila je Lidija Knežević, projekt direktorka Centra :
“ To je pružanje pomoći građanima u osnivanju NVO kao i savjeta već formiranim NVO, zatim pružanje podrške u prikupljanju sredstava za finansiranje, podrške u komunikaciji sa državnim organima i lokalnim samoupravama. Na CRNVO mejling listu objavljujemo sve informacije i aktuelnosti o događajima koje realizuju NVO, o svim aktuelnim pozivima za finansiranje projekata od strane lokalnih samouprava, ministarstava, ambasada, stranih donatora, sponzora, kao i pozive za učešće u javnim raspravama i dr. Takođe, u okviru tzv. help desc-a CRNVO pruža pravne i finansijske usluge za upravljanje NVO a u okviru drugog servisa one mogu da pošalju zahtjev CRNVO-u i da traže određene vrste usluga, a da potom predstavnici CRNVO- tima posjete tu organizaciju, i da zajedno definišu problem koji će razraditi.”
Inicijator i organizator današnjeg događaja je bila Patricija Pobrić, menadžerka Opštine Tivat, koja je konstatovala da je način upravljanja i davanja prostora NVO sektoru u predhodnom periodu bio veoma selektivan i neorganizovan, i da sada imaju namjeru da to koriguju:
“Radi se na Šoping centru Seljanovo gdje će jedna trećina biti namjenjena Omladinskom centru koji inače finansiraju Ministarstva, a ostali prostor je za Centar za rad NVO sektora. Neusvajanje budžeta Opštine Tivat nam sada remeti tok tog posla, ali kada se stvari tu pokrenu, mi ćemovrlo brzo otvoriti taj Centar. Pozivam tivatske NVO da se više uključe u javne rasprave, kao i da koriste instituciju “Prazne stolice” gdje kao predstavnici svojih NVO mogu da učestvuju u radu Skupštine i javno iznesu sve goruće probleme.
Ono što je veoma bitno je i to da se NVO više prijavljuju za finansiranje projekata koji nisu opštinski, jer dobijanjem samo tih par hilajda eura uskraćuju dodatne mogućnosti razvoja. Moraju se prijavljivati za veća, vanopštinska sredstva i time unaprijede rad i dobitak njihove ciljne grupe. Takođe podsjećam i da je vrlo važno međusobno umrežavanje NVO , kao i umrežavanje sa drugim akterima i organzacijama, jer ako u projektu bude više ljudi, sredstva se lakše dobijaju “.
Opština Tivta je tokom prošle godine održala dvije radionice na temu razvoj NVO, kao i obuke za pisanje binzis plana i finansijskog izvještaja ali prema njenim riječima nije bilo puno zainteresovanih.
Prisutni predstavnici tivatskih NVO su diskutovali o problemima sa kojima se susreću u radu, o ambijentu u kojem djeluju, o potrebama i izazovima u razvoju civilnog društva u Opštini Tivat, kao i o mogućnostima umrežavanja i saradnje relevantnih aktera u cilju rješavanja problema u lokalnoj zajednici.
Projekat ,,Resursni centar za organizacije civilnog društva-faza II“ finansira EU posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori a Konzorcijum Resursnog centra, pored CRNVO-a kao nacionalnog resursnog centra, i NVO “Natura”, čine nekoliko partnera i lokalni resursni centri.