Na današni dan 1984. Sarajevo je otvorilo vrata i poželjelo dobrodošlicu svijetu. Počele su XIV Zimske olimpijske igre, prve u nekoj komunističkoj državi. Trajale su do 19 februara a nastupila su 1.272 takmičara iz 49 zemalja. Alpsko skijanje odvijalo se na Bjelašnici i Jahorini, bob i sankanje na Trebeviću, hokej i umjetničko klizanje u Zetri i na Skenderiji, biatlon, nordijsko skijanje i skokovi na Igmanu,
Izgrađeni su hotelski kompleksi na Bjelašnici, Igmanu, Jahorini, sportski centri Skenderija i Zetra, žičare, ski liftovi… Grad je dobio novu i modernu infrastrukturu i brojne objekte. Nikla su nova naselja i Sarajevo je tada dobilo lice modernog evropskog grada.
Maskotu XIV ZOI Vučka – smeđeg vuka sa crvenim šalom, je načinio Jože Trobec. Vučko je, još uvijek, jedan od prepoznatljivih sarajevskih simbola.
Grad je tih dana bilo glamurozno mjesto okupljanja sportista, turista, novinara iz cijelog svijeta. Dan prije ceremonije otvaranja nije bilo snijega ali u noći sa 7. na 8. februar je pao i Sarajevu dao pravo zimsko olimpijsko ruho. Građani su samoinicijativno uklonili snijeg sa svih saobraćajnica, a đaci Prve i Druge gimnazije ručno očistili sjedišta stadiona Koševo, kako bi mogao da primi sve goste. Radno vrijeme prodavnica, restorana i banaka nije bilo ograničeno i radili su dok god je bilo potrebe
Otvaranje XIV zimskih olimpijskih igara na stadionu Koševo pratilo je oko 60 000 gledalaca i oko dvije milijarde ljudi preko TV-a.
U ime sportista olimpijsku zakletvu položio je skijaš Bojan Križaj, u ime sudija Dragan Perović. Čast da upali olimpijski plamen pripala je najboljoj jugoslovenskoj klizačici Sandi Dubravčić.
Alpski skijaš Jure Franko osvojio srebrnu medalju u veleslalomu – prvu medalju koju će Jugoslavija dobiti na zimskim olimpijadama. Franka su Sarajlije bodrile transparentima na kojima je pisalo “Volimo Jureka, više od bureka“. Zvijezde Olimpijade su još bili učesnici u umjetničkom klizanju, britanski par Džejn Torvil i Kristofer Din i istočnonjemačka klizačica Katarina Vit.
Tadašnji predsjednik MOK-a Huan Antonio Samaran je na ceremoniji zatvaranja 19. februara, rekao kako je Sarajevo najbolji organizator Zimskih olimpijskih igara u njihovoj historiji. “Doviđenja drago Sarajevo”, bile su riječi Huana Antonia Samarana.
Olimpijski duh još uvijek živi u Sarajevu i Sarajlijama. Zimske olimpijske igre su sigurno najbolje što im se desilo.