U rubrici Knjiga Sedmice JU Gradska Biblioteka Tivat ovog ponedjeljka predlaže knjigu ugledne bokeljske lingvistice i romanistice, prof.dr u penziji Gracijele Čulić „Ime-znak života“ (Pomorski muzej, Kotor 2009.)- kazao je glavni urednik izdanja Miomir Abović.
„Ime- znak života“ sastoji se iz dvije veće cjeline: a) ONOMASTIČKI ESEJI i b) VARIA. Prva veća cjelina zapravo je sadržajni nositelj i sadržajna okosnica knjige prof. Čulić. U okviru iste nalazimo sljedeće radove: 1) More, brodovi- obale, ljudi; 2) Mikrotoponimi u arhivskim dokumentima Boke Kotorske XIV i XV vijeka; 3) Srednjovjekovna antroponimija Boke Kotorske u svjetlu sociolingvističkih promjenâ u regiji; 4) Sociolingvistički aspekti nominacijâ nahočadi u Kotoru od XVII do kraja XIX vijeka; 5) Onomastičke potvrde italo-slovenskih demografskih kontakatâ u južnoj Italiji; 6) Sociokulturni i lingvistički aspekti nominacijâ dobrotskih jedrenjakâ u XIX vijeku; 7) Etimološki aspekt naziva tipovâ bokeljskih jedrenjakâ; 8) Koncepcije nastavnih programâ iz italijanskog jezika u starim kotorskim srednjim školama; 9) Koncepcija nastavnih programâ iz italijanskog jezika u starim nautičkim školama u Kotoru do početka XX vijeka. Premda u predloženoj za čitanje knjizi prof. Čulić- kad su radovi o toponimiji u pitanju- ima i diskutabilnih hipotezâ (a u kojoj naučnoj studiji ih nema?), „Ime-znak života“ nesumnjivo je pouzdan i nezaobilazan izvor podatakâ o porijeklu i smislu bokeljskih toponimâ. Prof. Čulić onomastičke datosti promatra u okviru šireg kulturnog konteksta; u ozračju u kojem ti onomastički podaci dobijaju sasvim novi i dublji smisao. U tom pravcu, možda je i najzanimljiviji rad u knjizi prof. Čulić rad o nominaciji nahočadi u Kotoru od XVII do kraja XIX stoljeća. No, ništa manje nisu zanimljivi i ostali pomenuti radovi, već u zavisnosti od toga ko preferira koju tematiku.
Knjiga „Ime-znak života“ prof. Gracijele Čulić jedna je od onih knjigâ koje predstavljaju više nego vrijedan doprinos proučavanju bokeljske društveno-kulturne istorije. Da li je potreban veći razlog od upravo pomenutog da dođete u Gradsku biblioteku Tivat, posudite je i pročitate?- upitao je Abović.