Neodgovorno vlasništvo, trovanje uličnih pasa i mačaka, preveliki broj napuštenih životinja, premašivanje kapaciteta skloništa za životinje vidljivi su problemi, kako u našoj opštini, tako i u cijeloj državi.
Neodgovorno vlasništvo, među ostalim podrazumjeva i puštanje životinje bez nadzora, što nerijetko završi napadom na drugu životinju, a nažalost i na čovjeka.
Zadavljena mačka od strane vlasničkog, ali puštenog psa slučaj je od prije par noći koji je naša sugrađanka i koleginica Bojana Moškov, prokomentarisala na društvenim mrežama:
- Nakon mog posta javili su se još neki ljudi što upućuje na činjenicu da to zaista nije prvi put da se tako nešto dešava, a nevjerovatno mi je da to nije prvi put i da to nije niko prijavio, iako imamo opštinsku Odluku koja obavezuje vlasnike kako da se ponašaju, pogotovo ako su vlasnici rase koja je kategorisana kao opasna. Imamo problem i sa komunalnom, koju kada nazovete, ne kažem za sve službenike, ali uglavnom dobijete odgovor “pa dobro šta mi tu sada da radimo”. Određeni službenici ne znaju šta treba da rade, a to dovoljno govori u kakvom smo mi problemu kada građani treba da uče institucije što je njihov posao.
Moškov je poručila da je neodgovorno vlasništvo problem svih nas, jer je neophodno ukazati na anomalije, ako težimo jednom uređenom i civilizovanom društvu. Iz tog razloga Moškov je navela da će podnjeti prijavu protiv nn lica.
Poražavajuća je i činjanica da se o našim životinjama više staraju stranci , nego mi o čemu svjedoče i udruženja Kotor Kitties iz Amerike, kao i NVO Friends of dogs in Montenegro koja je proteklog vikenda organizovala mapiranje uličnih pasa u saradnji sa NVO Naša akcija. Predsjednik ove organizacije Dejan Bešović tim povodom je kazao da su obišli Đuraševiće, Krašiće i Radoviće:
- Radili smo istraživanje za potrebe toga projekta da se utvrdi koliko i na kojim lokacijama se nalaze ulični psi, među kojima je dosta njih bilo u vlasništvu mještana tih lokacija, iako nisu imali ogrlice. Mi smo komunicirali sa ljudima koje smo zatekli na području tih mjesnih zajednica i ubrzo utvrdili da li se radi o ulučnim ili vlasničkim psima.
Projekat mapiranja uličnih pasa pokrenulo je udruženje Prijetelji pasa Crne Gore koje pokušava i na taj način kontrolisati populaciju uličnih životinja.