Danas je Svjetski dan bubrega, kampanja kojom se podiže svijest o važnosti bubrega za cjelokupno zdravlje i predstavljaju se oblici prevencije, ranog otkrivanja i liječenja bubrežnih bolesti, kako bi se smanjila njihova učestalost i komplikacije.
Svjetski dan bubrega obilježava se na inicijativu Međunarodnog društva za nefrologiju (The International Society of Nephrology) i Internacionalnog udruženja Fondacija za bubreg (International Federation of Kidney Foundations) u više od 100 zemalja širom svijeta. Od 2006. godine obilježava se svakog drugog četvrtka u martu. Cilj je podizanje svijesti o važnosti ovog organa, koji ima ključnu ulogu u održavanju života i upoznavanje javnosti da su bolesti bubrega česte, opasne i izlječive.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana bubrega ove, sedamnaeste godine obilježavanja, je “Zdravlje bubrega za sve – Znanjem do bolje brige za bubrežne bolesnike”.
Glavna funkcija bubrega je izlučivanje toksičnih produkata metabolizma i viška tečnosti iz organizma. Bolesti bubrega čine veliku grupu oboljenja, različitog uzroka, toka, kliničke slike i prognoze. Ova oboljenja najčešće su izazvana infekcijama, metaboličkim poremećajima, toksinima i drugim uzrocima, a manifestuju se kao upale bubrega (glomerulonefritis, pijelonefritis, nefrotski sindrom) i akutna, odnosno hronična smanjena funkcija bubrega (bubrežna insuficijencija).