Osamnaesti mart obilježava se kao Svjetski dan reciklaže, koji je ustanovljen 2015. godine na Svjetskoj konvenciji recikliranja, оdržanоj u Dubaiju. Prvi put je obilježen 2018. godine, na sedamdesetu godišnjicu od оsnivanja Bureau of International Recycling (BIR). Svaki dan utroše se milioni tona zemljinih prirodnih resursa, i jednog dana, u ne tako dalekoj budućnosti, ti resursi će nestati, pa se o onome što odbacimo, mora razmišljati ne kao o otpadu, nego kao o prilici.
Ovogodišnji Globalni dan recikliranja proslaviće “bratstvo recikliranja” i promovisati obrazovanje o važnosti čistijeg okruženja. Globalnu fondaciju za reciklažu je osnovao Ranjit Baki, koji je takođe osnivač International Recycling Ltd, međunarodnog biznisa koji izvozi otpadne materijale iz Evrope i SAD za recikliranje u nove proizvode u Aziji. Kao i prošle godine, Fondacija poziva na nominacije za heroje reciklaže širom svijeta, nadograđujući svoju temu tako što će prepoznati one koji pokazuju važnost recikliranja.
Ovaj praznik ima za cilj da ukaže na važnost budućnosti naše planete očuvanjem njenih šest primarnih prirodnih resursa – vode, vazduha, uglja, nafte, zemnog gasa i minerala i to promovisanjem snage novog „sedmog resursa” – robe koju smo proizveli, koju svakodnevno koristimo i koja se može obnoviti. Reciklaža je postupak sakupljanja odbačenih proizvoda i njihova prerada pri čemu se dobijaju novi proizvodi slične ili iste namjene. Odvojeno sakupljanje otpada i reciklaža čine osnovu modernog upravljanja otpadom, jer time smanjujemo njegovu ukupnu količinu i produžavamo vijek trajanja deponije, štedeći prirodne resurse i energiju. Koliko god se trudimo da recikliramo, činimo nešto pozitivno.
Svaki napor da se planeta učini čistijom znači da ćemo u njoj više uživati i ostaviti je potomcima u boljem stanju.