Međunarodna organizacija rada (International Labour Organization, ILO) 2003. proglasila je 28. april za Svjetski dan bezbjednosti i zdravlja na radu, sa ciljem podizanja svijesti o značaju zdravlja i bezbjednosti na radu i usvajanja bezbjednih praksi na radnim mjestima. Svake godine, obilježavanje ovog dana vezano je za određenu temu iz područja zaštite na radu. Zaštita na radu je pravo radnika, koje proističe iz međunarodnih konvencija, Ustava, zakonskih i podzakonskih propisa.
Tema Svjetskog dana zaštite na radu za 2022. godinu je socijalni dijalog u stvaranju pozitivne kulture bezbjednosti i zdravlja.
Ovaj dan je ujedno i Međunarodni dan sjećanja na poginule i povrijeđene radnike, koji sindikalni pokret organizuje širom svijeta od 1996. godine.
Svake godine skoro 3 miliona radnika umre zbog nesreća na radu i profesionalnih bolesti. Stotine miliona drugih pretrpi povrede na radu bez smrtnog ishoda.
Socijalni dijalog važan je alat u osiguranju zdravlja i zaštite na radu, jer dijalog između radnika, poslodavaca i vlada može smanjiti rizike i poboljšati bezbjednost i zdravlje u svijetu rada. Nedostatak kontrole rizika u fazi projektovanja, nedostatak održavanja, poduke, kao i nepravilna upotreba mašina česti su uzroci smrtnih slučajeva, amputacija, opekotina, preloma i ostalih povreda. Većina njih mogla bi biti sprečena, da se sigurnost i zdravlje na radu često ne tretiraju kao trošak ili teret.