U bazenu za biološko prečišćavanje SBR2 na Postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda došlo je do sezonske pojave bujanja mulja zbog prisustva velike količine filamentoznih bakterija koje se javljaju u toplijem periodu godine i pogoduje im nedostatak rastvorenog kiseonika tokom faze aerobnog prečišćavanja, rekao je direktor Miljan Marković.
On je naveo da je prisutno nekoliko tipova filamentoznih bakerija, pri čemu su dominantna dva tipa, Microtrxy parvicella i Sphaerotilus. Prilikom bujanja mulja koje se ogleda u pojavi guste strukture na površini bazena, postoji mogućnost da dođe do povećane mutnoće u izlaznoj prerađenoj vodi tokom faze dekantacije.
U saniranom bazenu SBR3 nema problema sa filamentoznim bakterijama jer je čitava površina bazena snabdijevena kiseonikom tokom faze aerobnog prečišćavanja, odnosno nema zone bez kiseonika koja pogoduje bujanju ovih bakterija.
Trenutno imamo rijetku situaciju da možemo izvršiti ne samo hemijsko već i fizičko poređenje između bazena SBR3 koji je kompletno saniran i bazena SBR2 koji se nalazi odmah do njega, a koji imamo u planu da saniramo po završetku sanacije SBR1 i ti radovi su u toku.
S obzirom da je struktura fekalnih voda koje ulaze u SBR3 i SBR2 identična, odnosno razlika je svega nekoliko sati, sada možemo sa sigurnošću dati odgovor da je sezonsko bujanje filamentoznih bakterija direktno povezano sa neispravnošću opreme i manjkom rastvorenog kiseonika u bezenima.
Sada vidimo da je ovu sezonsku pojavu moguće spriječiti, odnosno 90% umanjiti u koliko se oprema redovno održava, a samim tim je i zasićenost vode kiseonikom na zadovoljavajućem nivou.
Pored benefita kvalitetnije prerade otpadnih voda, s obzirom da postrojenje radi 24h, na servisiranom bazenu primjetna je ušteda električne energije jer se granične vrijednosti brže dostižu.
Benefiti na samoj opremi se ogledaju u tome da duvaljke rade na znatno nižoj frekvenciji, a postižu se bolji rezultati. Radni vijek opreme se produžava.