Udruženje boraca Narodnoooslobodilačkog rata i antifašista Opštine Tivat (UBNORA Tivat) sa 20 svojih članova učestvovalo je 07.maja na Centralnoj svečanosti 79.godišnjice „Bitke za ranjenike na Neretvi“ i 77.godišnjice „Pobjede nad fašizmom“ u Jablanici, Bosna i Hercegovina, saopšteno je iz ove organizacije.
“UBNORA Tivat, kao jedina opštinska organizacija sa područja Crne Gore, prisustvovala je otvaranju izložbe „80 godina prkosa i ponosa“ u organizaciji SUBNORA Crne Gore, Matice crnogorske i Nacionalne zajednice Crnogoraca u Hrvatskoj u muzeju „Bitka za ranjenike na Neretvi“ na kojoj je predstavljeno naslijeđe i tekovine boraca i narodnih heroja II Svjetskog rata sa područja Crne Gore.
Delegacija UBNORA Tivat je u okviru delegacije SUBNORA Crne Gore odala dužnu poštu i poštovanje svim borcima i ranjenicima koji su položili svoje živote na oltar slobode tokom 4.neprijateljske ofanzive na Neretvi.
Bitka na Neretvi, poznatija i kao „Bitka za ranjenike“, je zajednički naziv za seriju bitaka u dolini Neretve tokom februara i marta 1943.godine. U okviru bitke na Neretvi vođene su borbe za Prozor, Jablanicu, Konjic, Gornji Vakuf i druga mesta. Narodbooslobodilačka vojska Jugoslavije (NOVJ) je povela ofanzivu u dolini Neretve kako bi osujetila nemačko-italijansku operaciju Vajs (Weiss), pokrenutu sa namerom okruženja i uništenja „Bihaćke republike“, Glavne operativne grupe Vrhovnog štaba i glavnine snaga NOVJ u Jugoslaviji. U operaciji „Vajs I“ januara 1943.godine, udružene snage neprijatelja su napale prostranu slobodnu teritoriju, poznatu kao „Bihaćka republika“, dok je Glavna operativna grupa NOVJ započela prodor od Bihaća ka Mostaru. Operacija „Vajs II“ imala je za cilj uništenje Vrhovnog štaba, snaga NOVJ i Centralne bolnice radi osiguravanja rudno-privredene oblasti i komunikacije Mostar-Sarajevo. Nakon teških gubitaka Italijana na Neretvi, italijanska komanda je pozvala četnike i Njemce u pomoć. Partizanske snage sa centralnom bolnicom i velikim brojem ranjenika našle su se u potpunom okruženju neprijatelja u rejonu Jablanice, u kanjonu Neretve. U gotovo beznadežnom položaju Vrhovni štab NOVJ donosi odluku da se istovremeno napadnu Njemci kod Vakufa, Italijani kod Prozora, te Italijani, Njemci, ustaše i četnici kod Konjica, i zatim da se sruši most preko Neretve u namjeri da zavaraju neprijatelja. Taktička obmana je uspjela, neprijatelj se pomislio da Vrhovni štab i snage NOVJ pokušavaju proboj iz obruča borbom, međutim most na Neretvi je opet podignut, i partizanske snage zajedno sa bolnicom i ranjenicima prelaze rijeku, razbijaju glavninu četničkih snaga u Bosni i Hercegovini i prelaze na slobodnu teritoriju. Uprkos teškim gubicima, NOVJ je sačuvala znatne snage, osigurala sigurnost Vrhovnom štabu, spasila svoje ranjenike, te nastavila sa borbama za konačno oslobođenje zemlje.
UBNORA Tivat je tokom Centralne svečanosti obnovila i ostvarila brojne kontakte sa antifašističkim udruženjima BiH i šireg regiona koristeći ovu priliku da se na pravi način izvrši promocija kulturnih, istorijskih i turističkih potencijala Tivta, Boke i Crne Gore. Organizatotri Centralne svečanosti su bili SABNOR BiH, UABNOR Jablanica, Društvo „Josip Broz Tito“ Jablanica, muzej „Bitka za ranjenike na Neretvi“ i Opština Jablanica”- saopšteno je OO UBNORA Tivat.