U okviru Erasmus+ programa, Fakultet za pomorstvo Univerziteta Crne Gore u Kotoru jedan je od partnera na projektu “Održivi razvoj plavih ekonomija kroz visoko obrazovanje i inovacije u zemljama Zapadnog Balkana- BLUEWBC”. Među rezultatima projekta koji je započeo 2020. a trajaće do 2023.godine je uspostava i opremanje Smart Bay Lab-a, zahvaljujući kojem će konačno biti uspostavljen monitoring najznačajnijih parametara životne sredine u Boki Kotorskoj.
Projekat BLUEWBC je primarno usmjeren na osavremenjivanje studijskih programa pomorskih fakulteta u projektnim zemljama, te su njegovi rezultati u Crnoj Gori čak četiri nova kolegijuma na Fakultetu za pomorstvo, kao i dva nova studijska predmeta na Fakultetu za turizam.
Među brojnim efektima ovog projekta ističe se uspostavljanje SMART BAY LAB-a u okviru Inovativnog centra Fakulteta za pomorstvo, čiji je osnovni zadatak praćenje ekoloških pritisaka na osjetljivi ekosistem Bokokotorskog zaliva.
Ciljeve uspostavljanja Smart Bay Lab-a na nedavnoj obuci na temu BLUEWBC projekta predstavio je njegov načelnik, profesor doktor Danilo Nikolić.
“Želja nam je da u svakom momentu znamo vrijednost zagađenja vazduha, prije svega da utvrdimo povezanost zagađenja vazduha sa kruzer aktivnostima u našem zalivu. PČored toga što ćemo kontrolisati kvalitet vazduha, kontrolisaćemo i ekološke parametre unutar morske vode, što je u planu u okviru drugog ERASMUS+ projekta, gdje za partnera imamo Insttut za biologiju mora,” istakao je prof.dr Danilo Nikolić.
Institut za biologiju mora već godinama pokušava da uspostavi saradnju sa Lukom Kotor, predlažući monitoring životne sredine po čak 17 parametara. Lijepe vijesti sa Pomorskog fakulteta i najava intenziviranja saradnje sa Institutom uliva nadu da će uskoro biti uspostavljeno praćenje najznačajnijih parametara zagađenja vazduha i morske sredine, što će biti od velikog značaja za planiranje budućih ekonomskih aktivnosti u zalivu, prije svega pomorskog saobraćaja.