Prihrana plaža u toku je duž cijele crnogoske obale, a ako je suditi po situaciji u našem gradu, možemo zaključiti da u zoni morskog dobra svako može da radi po vlastitom nahođenju računajući na tromost i nesposobnost nadležnih institucija, ali i manjkavu zakonsku regulativu. Na više lokacija u Tivtu došlo je do širenja plaža naupštrb akvatorijuma, iako je Morsko dobro čvrsto u stavu da se takve intervencije ne mogu odobriti u akvatorijumu Bokokotorskog zaliva. Zar ih iko i pita? Jedan od najdrastičnijih primjera je Lokacija 5C Seljanovo, kako je u Atlasu plaža i kupališta Crne Gore označena plaža pored JK Delfin.
Po dokumentaciji dostupnoj na web sajtu JPMD, zakupac ove plaže je tivatska firma Mediativa doo, koju zastupa Gordana Glavočić. U petak, 20.maja, i na Dan nezavisnosti, 21.maja, na ovu lokaciju je istovareno više kamiona građevinskog tampona i pijeska, kojim je površina plaže udvostručena na štetu akvatorijuma. Po vlastitom priznanju, radove je izveo Petar Stefan Žurić, iako nejasno u kojoj ulozi.
U petak su na teren izašli službenici Komunalne policije Opštine Tivat, koji su predali prijave Službi kontrole Morskog dobra i Ekološkoj inspekciji Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore, što je po trenutnoj zakonskoj regulativi sve što su lokalne službe mogle da učine. Predsjednik Opštine Tivat, Željko Komnenović, ukazuje na kompleksnost problema:
„Mislim da će ubrzo uslijediti posjeta Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Opštini Tivat, kako bismo pokušali da nađemo zajednički pravac i definisali što je to javni interes po ovom pitanju. Da vidimo da li je prihranjivanje plaža zasipanjem pijeskom srećna opcija, i da li je uopšte opcija. Treba da definišemo, ako se to radi, zašto se radi i na koji način se radi. U konkretnom slučaju, znamo da zakupac, odnosno investitor, nemaju potrebne saglasnosti Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom,“ kaže predsjednik Opštine Tivat.
Iz Morskog dobra su odgovorili da nemaju upravne nadleznosti, te da su prijavu predali ekoloskoj inspekciji na dalje postupanje. Iz Ekološke inspekcije ne odgovaraju na pitanja Radio Tivta, te nije poznato da li su i kada njihovi kontrolori izašli na teren, što su preduzeli ili namjeravaju preduzeti kako bi sankcionisali odgovorne za ekocid koji je pričinjen morskoj životnoj sredini na Seljanovu. Naime, kako eksperti Insituta za biologiju mora upozoravaju već decenijama, nasipanjem pijeska uništava se kompletan živi svijet u kontakt zoni i obalnom moru, što dovodi to lančanih poremećaja osjetljivog ekosistema Bokokotorskog zaliva. Od ekološke inspekcije nismo dobili odgovor ni na koji način će biti sanirana pričinjena šteta.
„Postavlja se veliko pitanje šta ćemo sad. Kako ćemo ogromne količine pijeska da uklonimo sa tog prostora. Ja odgovor na to pitanje ne znam, ali pokušaćemo da ga nađemo u razgovoru sa Morskim dobrom i ostalim nadležnim institucijama države. Ja moram podijeliti stav Opštine Tivat sa građanima- lokalna uprava ne podržava ovakve vrste intervencija u prostoru,“ kategoričan je Komnenović.
Zakonski okvir koji definiše postupanje u zoni morskog dobra do te mjere je manjkav, da Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom nisu neophodne saglasnosti Agencije za zaštitu životne sredine kada planira dohranu plaža. Iz Agencije su prije više mjeseci predali inicijativu za izmjene zakona, ali za sada nema indicija da će se tome uskoro pristupiti. Što se tiče saglasnosti za dohranjivanje plaža koje su pod zakupom, izgleda da ih niko i ne traži. A i zašto bi, kad će do odgovora države, kako se čini, proteći cijela kupališna sezona.