Aerodromi Crne Gore u svom poslovanju njeguju harmonične odnose sa nadležnim ministarstvom i upravnim odborom kompanije. Fokusirani smo na restrukturiranje ali nastojimo prepoznati potencijalne interne lidere kojima se može povjeriti zadatak implementacije evropskih i međunarodnih standarda u avijaciji na nivou aerodroma.
Saradnja sa zemljama pionirima u urbanoj vazdušnoj mobilnosti moglo bi biti od ogromnog značaja za Crnu Goru i njen međunarodni imidž. Vjerujem da će koncept dron-taksija biti veoma dobrodošao, a sa naše strane svakako ćemo se potruditi da opravdamo ukazano povjerenje – kazao je direktor Goran Jandreoski za Magazin CorD (cordmagazine.com), prenosi avioportal.me.
Jeste li uspjeli da se nosite sa svim izazovima, da iskoristite svoje mogućnosti i ostvarite barem neke od svojih planova?
Kontinuitet je osnovni princip mog rada. U posljednjih 11 mjeseci, uz podršku mog tima, ne samo da sam pokazao dosljednost u postizanju zacrtanih ciljeva, već sam ono što su bili planovi pretočio u uspjeh kompanije. Dok smo fokusirani na restrukturiranje, takođe nastojimo prepoznati potencijalne interne lidere kojima se može povjeriti zadatak implementacije evropskih i međunarodnih standarda u avijaciji na nivou aerodroma. Kontinuirana obuka osoblja stavljena je u prvi plan razvoja ACG. Ponosan sam što na sedmičnoj bazi organizujemo različite tipove kurseva za specifične poslove za osoblje u celoj hijerarhiji organizacije.
Dokle ste stigli sa planiranom međunarodnom sertifikacijom oba aerodroma?
– Iako smo bili svjesni složenosti i izazova procesa sertifikacije međunarodnog aerodroma, ostali smo neustrašivi i prionuli smo poslu bez mnogo muke. Trenutno su u pripremi tri aeronautičke studije za Aerodrom Podgorica, koje će se predati Agenciji za civilno vazduhoplovstvo.
Stoga očekujem da je sertifikacija podgoričkog aerodroma samo pitanje vremena. Aerodrom Tivat je sasvim druga priča, s obzirom da uključuje intervenciju Ministarstva za kapitalna ulaganja, Opštine i drugih ključnih aktera, te poziva na poštovanje kako domaćih propisa, tako i međunarodnih standarda.
Da li su podgorički i tivatski aerodromi spremni za intenzivniji vazdušni saobraćaj i veći broj putnika?
S obzirom na stvarne brojke i promet koji je već veći nego u istom periodu prošle godine, sezona je već počela. Menadžment i osoblje su fokusirani i apsolutno spremni da prihvate povećan broj aviona i putnika. Ali susrećemo se i sa nekim banalnim problemima. Na primjer, i pored toga što odavno imamo novca za popravku krova i sistema hlađenja i grijanja na tivatskom aerodromu, tenderi propadaju jer nema zainteresovanih ponuđača. Ali očekujem da će moje kolege u administraciji naći dobar način da riješe ove probleme.
Kada će se steći uslovi da Tivat bude treće mjesto u Evropi po avio taksi dronova nakon Pariza i Milana?
Krajem prošle godine pokrenuli smo inicijativu da preko Ministarstva za kapitalna ulaganja pišemo Volocopteru, koji se bavi javnim prevozom i taksi uslugama dronova. Ponudili smo Aerodrom Tivat na testiranje i mogućnost izgradnje prostora za vertikalno slijetanje i polijetanje prema pozicijama ovjerenim od strane Agencije za civilno vazduhoplovstvo. Trenutno se Volokopter priprema za let u Milano, Pariz i Singapur. Prema najnovijim informacijama direktno iz Volokoptera, trenutno su fokusirani na Singapur, tako da smo mi na njihovoj mapi za taksi-dron.
Izvor avioportal.me – Magazin CorD (cordmagazine.com)