Druga međunarodna hidro avio regata Montadria, svečano će biti otvorena danas u Porto Montenegru. Predsjednik Organizacionog odbora Montadrie, mr aerogeofizike i nastavnik letenja Dragiša Raičević o manifestaciji kaže:
”Osnovna ideja i cilj regate je da okupi sve hidropilote Evrope, čak i svijeta, nadamo se i čitavog svijeta. Ove godine imamo čast da su nam stigli evropski piloti. Boka ima bogatu istoriju iz oblasti hidroavijacije. Jedan od osnovnih ciljeva je da odamo sjećanje na te hrabre pilote hidroaviona, bez obzira koje su nacije. Znamo da su počeci u toj oblasti vezani za otvaranje hidro avio baze u tivatskom Arsenalu 1913. godine od strane Austrougarske, koja je kasnije prebačena na lokaciju Kumbora. Tu su letjeli piloti našeg porijekla, kao čuveni pilot Dimitrije Konjević, jedan od najzaslužnijih hidroavijatičara tog vremena na našim prostorima.”
Na regati učestvuje ukupno 20 aviona, helikoptera i žirokoptera koji dolaze iz 12 zemalja Evrope i regiona.
Regata se održava na početku sezone radi promocije hidroavijacije kao specijalne grane avijacije, koja je svoj uspon imala u doba između dva svjetska rata, a mi smo imali čast da to krene sa prostora Boke, istakao je Raičević.
Danas je program počeo prije ceremonije otvaranja: “Prvi letački dan je posvećen tim herojskim hidroavijatičarima iz Boke. Hidroavio baza o kojoj sam govorio se zvala Boka. Nadletećemo ta mjesta, koja su istorijski bila značajna. Od tivatskog Arsenala, danas Porto Montenegra, preko Kumbora, Porto Novog, gdje se nalazi jedini spomenik hidroavijatičarima na svijetu, prema Sutorini, nekada je tamo bio aerodrom u Igalu, odatle prema Mamuli, Budvi, Petrovcu, do Bara poslije letimo do Skadarskog jezera i vraćamo se preko Lovćena i Cetinja do Boke, gdje je sletanje. Sva ta mjesta su baš istorijski vezana.”
Otvaranje Hidro Avio Regate Montadria zakazano je za 15 sati, na Sinhro platou ispred Zbirke pomorskog nasljeđa. U 16.30 u Zbirci će biti predstavljene dvije knjige o ovoj tematici: autor Mihel van der Mej iz Holandije dolazi sa knjigom “Sto godina postojanja Dornier Wala”, a Aleksandar M. Ognjević predstaviće izdanje “Dornier – jugoslovenska saga 1926 – 2007”, koju potpisuje zajedno sa Đorđem I. Nikolićem.
Regata će trajati do 4. juna i ima za cilj da kroz tri tematska dana da osvrt na istoriju Crne Gore u hidroavijaciji i na davno zaboravljene aerodrome (Ulcinj, Plužine, Berane, Žabljak, Cetinje, Berane, Pljevlja), te na pokretanje sportskih aero klubova i prezentovanje ljepota Crne Gore.