Stopa nezaposlenih je i dalje na visokom nivou, posebno među ženama – udio žena u ukupnom broju nezaposlenih Roma i Egipćana koji se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore iznosi 40 odsto, navedeno je u istraživanju NVO CEPROG.
Istraživanje je sprovedeno u šest gradova Crne Gore, Podgorica, Nikšić, Berane, Bijelo Polje, Bar i Tivat,. Projekat je podržan na konkursu za 2021. godinu od strane Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava.
Crna Gora se kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, kako se navodi, obavezala da obezbijedi ostvarivanje manjinskih prava i sloboda u skladu sa pravnom tekovinom EU, posebno u dijelu koji se odnosi na socijalno uključivanje marginalizovanih manjinskih zajednica – Roma i Egipćana.
“Uprkos naporima koje je Crna Gora do sada uložila, postignuti rezultati su još uvijek vrlo ograničeni. Zvanični podaci, koji su sadržani u Strategiji za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2016 – 2020 pokazuju da su uslovi života Roma i Egipćana u Crnoj Gori znatno ispod prosjeka koji važi za opštu populaciju. Životni vijek Roma i Egipćana je u prosjeku 20 godina kraći u odnosu na većinsko stanovništvo. Najveći broj pripadnika/ca ove zajednice (oko 77odsto) živi u segregiranim naseljima, u opštinama Podgorica (57 odsto), Nikšić (11 odsto) i Berane (devet odsto). U neuslovnim objektima živi čak oko 60odsto domaćinstava. Stopa nezaposlenih je i dalje na visokom nivou, posebno među ženama – udio žena u ukupnom broju nezaposlenih Roma i Egipćana koji se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore iznosi 40 odsto”, zaključuju iz NVO CEPROG.
(CDM)