Dvadesetogodišnji David Vučković je tokom ljetnje sezone zaposlen u hotelu „Palma“ kao spasilac na plaži a o njegovoj predusretljivosti, srdačnosti i humanosti pročulo se gradom i sve brzo došlo do nas. To je bio razlog da ga pozovemo u emisiju Radio suncobran.
Pored onoga što stoji u opisu radnog mjesta jednog spasioca na plaži, u smjeni od osam sati ima se dovoljno vremena i da se svaki gost obiđe, da se popriča sa njim i upoznaju njihove navike, smatra ovaj komunikativan i svestran momak:
„ Sa djecom je posebno zanimljivo, učimo se plivanju, ribanju, zabavljamo se i svima je dobro. Eto, prošle godine su mi proplivali 6 dječaka i 4 djevojčice . Znate ono, spasilac, žuta majica, ujutru se najprije pregleda i preroni plaža, pa se skoči u more, otpliva delfin ili kraul, a djeca gledaju, dive se i zainteresuju se za plivanje. Roditelji ih pitaju da li žele da ih ovaj čiko uči plivanje, oni pristanu, i mi počnemo obuku.
Bavimo se mi i drugim korisnim aktivnostima. Učimo se ribanju i pecanju, ali ribice koje ulovimo vrlo brzo puštamo natrag u more. Takođe umijemo i da zajednički nahranimo mace i kuce koje prolaze. Sem toga, ja često volim i da gostima našeg hotela koji su prvi put u našoj zemlji objasnim gdje je šta u Tivtu i koji su to lijepi predjeli oko nas, da im preporučim šta da vide“.
Umije David često da starim osobama da podršku i van plaže. Da one koji su manje pokretni ili čak nepokretni , povede kolicima do toaleta hotela a vrlo često i da ih na rukama unese u vodu i pliva sa njima, što je samo stvar njegove dobre volje i humanosti .
„Mnoge stvari koje rado činim za goste hotela nije u opisu mog posla, već je to jednostavno odraz vaspitanja i mog odnosa prema ljudima. Tome su me učili roditelji i to je ono što se ponese iz kuće.Tako da sve pohvale koje mi za moju predusretljivost stižu od gostiju i turista, zapravo treba da idu mojoj majci i ocu.“
Tokom pružanja svih tih dobrovoljnih podrški i pomoći , kao i animacije, ne smije se gubiti koncentracija i uvid u stanje na terenu, na plaži i u moru. Sve mora biti ispraćeno i pod kontrolom.
„Moramo da imamo dobar pregled plaže, da gledamo ko ulazi a ko izlazi iz mora, koliko se zadržava, i da stalno gledamo na sat. Takođe ih upozoravamo na jačinu sunčevih zraka, montiramo suncobrane . Pomaže se i van kruga plaže.
Jednom se jedan stariji prolaznik na šetalištu pored plaže okliznuo i pao a čačkalica koju je držao u ustima ga je prorezala na ruci i krv je šikljala na sve strane. Bio sam 40-tak metara dalje, čuo povike u pomoć i dotrčao sam sa kolegama. Zbog velike količine krvi sam mislio da je prerezao venu. Sanirali smo ranu, zvali Hitnu pomoć, smestili ga u auto i sve je kasnije bilo u redu.
Dešavaju se razne stvari u vodi, na plaži i oko plaže. Ja se trudim da radim savjesno i da ispunim svoj radni dan. Jako je lijepo kada vas neko, kada se umorni vraćate nakon odgovornog posla , zaustavi i udijeli vam kompliment, zahvali se i osmjehne.“
I kada je na plaži istaknuta zelena zastavica koja govori o tome da su uslovi za plivanje dobri , uvjek postoji neka potencijalna opasnost .
„To može da bude, na primjer, dijete koje pluta na dušeku ili nečem sličnom, loša kondicija plivača, iznenadni grč i slično. Panika je uvjek okidač davljenja. Bilo je par rizičnih situacija ali smo ih uspješno riješili. Imali smo slučaj da se davio momak koji je bio na dasci van naše plaže ali smo reagovali zajedno sa spasiocem iz La Roche-a . Takođe, nedavno kad mi je došla smjena a ja već kretao kući, spasao sam momka koji se davio na samo četiri metra od mora jer ga je uhvatio grč. Momak je sportista, viši je od mene i sav u mišićima ali ga je uhvatio grč, zavladala je velika panika, adrenalin je skočio i on je u meni vidio svoju slamku spasa. Dobro sam mu prišao sa leđa i uspio da ga izvučem. „
Obaveza spasilaca na hotelskoj plaži je i da svakog jutra prerone i očiste dno plaže od ježeva, boca, slomljenog stakla. Nedavno je i Port tabla sa znakovima i redom plaže ovog hotela bila iščupana i bačena u more, pa su i nju morali da izrone i ponovo je postave.
David je završio obuku Crvenog krsta CG za spasioce u Domu solidarnosti u Sutomoru u junskom roku a, kako ističe, baš tada je bio u dobroj fizičkoj kondiciji, bavio se kros fitom, fitnesom, trčanjem i plivanjem:
„Tih dana obuke se puno radi, pliva, trenira, slušaju predavanje iz spasilaštva, prve pomoći, uči se zakon i red plaže. Sve sam to prošao bez problema, čak sam bio u naprednoj grupi zajedno sa vaterpolistima. Oni su inače prave ajkule u vodi , ja sam bio samo osrednja „tunica“ koja ih je lagano pratila, ali se sve završilo dobro. Sada imam sertifikat i radim kao spasilac na plaži hotela Palma.
Inače sam radio ranije kao bar tender u ovom hotelu a poslodavac mi je ponudio i ovaj posao. Sada sam na plaži gdje mogu da budem puno slobodniji nego u šanku, a na zimu sam ponovo unutar hotela.“