Ovogodišnja sezona je, iako još uvijek nema svih podataka, bila veoma uspješna, sa čak 42 odsto više turista nego 2021., bez obzira na brojne remetilačke faktore koji su uticali i na pripremu i na samu realizaciju sezone, rekla je direktorica Direktorata za razvojne politike u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma Aleksandra Gardašević Slavuljica.
Kovid i geopolitička situacija, uveli su nove smjernice u razvoju turizma, ne samo kod nas nego i svijetu, pa je Ministarstvo prepoznalo da treba više pažnje posvetiti razvoju ruralnog turizma, koji ima veliki potencijal u Crnoj Gori, poručila je Gardašević Slavuljica.
Ruralni turizam se izdiferencirao kao održiv i Ministarstvo ima želju da se Crna Gora prepozna kao destinacija koja nudi doživljaj, avanture, izazove, a to se dešava u sjevernom regionu.
“Evidenciju vodi NTO na dnevnom nivou, a posljednji podaci su od 22. septembra kada je u Crnoj Gori boravilo 42.000 turista, što je 10 odsto više nego 2021. U hotelima boravi 42 odsto više nego prošle godine, odnosno 18.000 turista, a u privatnom smještaju koji je uvijek diskutabilan, jer se posluje u sfveri sive ekonomije, bilo je šest odsto manje, a to je vjerovatno zbog lošeg vremena i slabije platežne moći stanovništva”, ističe direktorica Direktorata.
Podaci Monstata pokazuju i da je za sedam mjeseci ove godine u svim vidovima smještaja bilo 1.150.000 turista, što je 45 odsto više nego 2021, a u odnosu na rekordnu 2019. ostvareno je oko 86 – 87 odsto.
Prihod od ino-turizma za prvih šest mjeseci bio je 238 miliona eura, što je porast od 101 odsto u odnosu na prošlu godinu, a 93 odsto u odnu na 2019.
U turizmu postoje višedecenijski problemi sa nedostatkom hotela, malim kapacitetima aerodroma, sivom ekonomijom i slično, pa nije optimistično da će se to ubrzo promijeniti.
Izvor RTCG