Edukativnom radionicom za učenike i zainteresovane građane, na temu HIV infekcije, Dom zdravlja Tivat obilježio je 1. Decembar – Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a.
Direktorica Doma zdravlja Tivat dr Danica Stevović u uvodnom obraćanju govorila je o značaju efikasnog, održivog i sveobuhvatnog odgovora na HIV/AIDS epidemiju. Ona je podsjetila da se u okviru Doma zdravlja u Savjetovalištu za mlade, sprovode aktivnosti na prevenciji i suzbijanju širenja HIV infekcije.
O načinu prenošenja, kliničkom toku, kao i dijagnozi i terapiji HIV infekcije govorila je dr Bojana Mirović iz Savjetovališta za mlade. Ona je ukazala na značaj testiranja na HIV, naročito kod rizičnih grupa i pojasnila da je HIV/AIDS vezan za rizično seksualno ponašanje bez koršćenja zaštite, upotrebu zaraženih igala kod korisnika psihoaktivnih supstanici i za ostale ugrožene kategorije.
Dr Mirović je naglasila da se u svakodnevnom radu koristi skrining test na HIV iz krvi – ELISA HIV test, kao i da se u Domu zdravlja Tivat uzorkovanje krvi sprovodi svakog utorka, a analiza krvi u Institutu za javno zdravlje Crne Gore, u Podgorici.
Prema njenim riječima, osnovni princip liječenja je da se prvo liječi postojeća oportunistička infekcija i tek potom se uvode antiretroviralni lijekovi.
„ U Crnoj Gori postoje adekvatni lijekovi za pacijente koji su inficirani HIV – om. To su lijekovi iz grupe antiretroviralnih lijekova najnovije generacije. Terapijski protokol koji se koristi u Crnoj Gori u skladu je sa preporukama koje izdaje „European AIDS Clinical Society“ i u našoj zemlji su dostupne pojedine kombinacije antiretroviralnih lijekova. Ova vrsta ljekova ne ubija virus, ali sprečava razmnožavanje virusa remeteći njegov normalni životni ciklus. Veoma je važno da pacijenti redovno i ispravno koriste terapiju, jedino tako se može postići terapijska uspješnost“, navela je dr Mirović.
U okviru radionice, na temu nasilja nad ženama, generalno, ali i kroz prizmu bolesti zavisnosti, govorila je dr Julija Samardžić, specijalista ginekologije u Domu zdravlja Tivat.
„U sklopu obilježavanja 16 dana aktivizma protiv rodne neravnopravnosti i nasilja nad ženama govorićemo o društvenom trendu u Crnoj Gori koja je sklona stigmama, još uvijek imamo tabu teme vezane za žene, za njihovu ravnospravnost, za partnerske odnose, za nasilje u porodici, a u zadnje vrijeme se pominje i nasilje prema djeci i starijim osobama. Ovi dani su dani suprotstavljanja svemu onome što prkosi nekim normalnim društvenim normama i ponašanjima, prvenstveno u porodici, ali najviše među ugroženim kategorijama, ženama, djeci i starijima. Danas ćemo mladima pričati o stvarima koje moraju prepoznati u društvu, da se nasilje ne trpi, da postoji određena diskriminacija kada je u pitanju ženski pol, od partnerskih odnosa pa do poslovnih, neravnomjerno plaćenih kad uporedimo sa muškim polom ili bilo koja druga. Rodno nasilje znači da postoji diskriminacija koja se odnosi na društvo, na način na koji je žena tretirana u društvu, a sama biološka determinanta različitosti bi bila ona polna različitost između žene i muškarca, tako da su to dva različita gledanja na ženu kao biće u društvu“- objasnila je dr Samardžić.
Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a ove godine obilježava pod sloganom: „Izjednači!”, kako bi se još jednom naglasalile nejednakosti koje usporavaju napredak u borbi sa HIV/AIDS-om.