Opština Tivat ove godine dosta sredstava je uložila u uređivanje igrališta, te postavljanje mobilijara na različitim lokacijama, a takođe i na popravke na njima. Opština Tivat pokrenula je 2018. projekat “Igrališta djeci”, a 2021. godine napravljena je kompletna analiza igrališta, o čemu Pobrić kaže: “To je uradio Sekretarijat za društvene djelatnosti i ustanovili smo u kakvom su stanju naša igrališta, pa smo krenuli u njihovu obnovu. Najviše je uloženo na Seljanovu, više od 50 hiljada eura, jer je tu i najveća koncentracija djece. Tokom poslednje dvije godine zaista pokušavamo na svakoj lokaciji da dodamo kvalitetan sadržaj za javnost svakog uzrasta, jer to nisu samo dječja igrališta, već uopšte sportska igrališta, streetworkout parkovi, postavili smo i stolove za stoni tenis na više mjesta, a pristigle su i šahovske table, klupe, kante, tako da stvarno nastojimo da obezbjedimo kvalitetno korišćenje javnih površina.”
Kada je otvoreno rekonstruisano igralište na Seljanovu, svečanosti su prisustvovali i korisnici Dnevnog centra za djecu i mlade sa smetnjama i teškoćama u razvoju i neki od njih nisu mogli da koriste mobilijar, pa je Opština nabavila specijalnu ljuljašku za njih, tako da je posebna pažnja usmjerena na tu populaciju:
“Uvidjeli smo da nekoliko djece u invalidskim kolicima ne mogu da uživaju u igralištu, pa smo napravili anketu o tome gdje da postavimo ljuljašku za njih i to je bila najbolja lokacija upravo zbog te djece, koja mogu da dođu pravo iz DC-a i da je koriste. Vodeći se iskustvom iz Podgorice i drugih gradova, u kojima se ljuljaške nisu adekvatno koristile, nabavili smo i znakove i obilježili da je namijenjena djeci sa invaliditetom, da treba da postoji određeno odstojanje, ali i pored svega toga i svih naših apela i molbi strahujemo, jer se mobilijar često neadekvatno koristi i oštećuje. Konkretno na specijalnu ljuljašku penju se djeca bez posebnih potreba, tako da je u opasnosti da bude slomljena, što bi zaista bila potpuno bespotrebna šteta i posljedica nebrige prema onima različitim od nas. Zato apelujemo na roditelje da razgovaraju sa svojom djecom o tome da čuvaju sve ono što im se postavi i ono što je za njih, a posebno ono što je za druge. ”
Pobrić ističe da takve sprave nisu jeftine, a da se za njih izdvaja iz budžeta Opštine, koji pripada svim građanima Tivta, pa bi se prema njemu trebalo odnositi sa malo većom pažnjom nego do sada. Nema nikakvog razloga da se lomi, niti da se koristi nešto tuđe, jer ako je sprava namijenjena djeci sa smetnjama u razvoju, ne treba da je koriste ona, za koju postoji adekvatan mobilijar.
Opština redovno sarađuje i sa komunalnom policijom i sa Odjeljenjem bezbjednosti, koje trenutno sprovodi akciju “Petarda” i prisutnije je na terenu. Pobrić je istakla da je problem u tome što djeca od šestog osnovne koriste petarde: “Svakako je dobro što su pripadnici Odjeljenja bezbjednosti prisutniji. Ali, to sa petardama je jako zabrinjavajuće i opet apelujem na roditelje, jer i ja sam roditelj i nije mi jasno u startu kako djeca dolaze do petardi. Kako ih koriste naročito je problematično, jer pored ostalog ih, konkretno na Seljanovu, bacaju u zatvorenu cijev tobogana, što može da povredi drugu djecu, koja se mogu naći unutra, jer može da dođe do eksplozije te plastike. Na nekoliko mjesta je ta plastika i pukla i sad treba da se ulazi u postupak zamjene… To je jako problematično sa stanovišta bezbjednosti i postavlja se pitanje šta sad da radimo. Da maknemo sve, svakako nije solucija.”
Ona je zaključila da svako treba da uradi svoj dio posla, da bi nam svima bilo bolje. Vandalizam nikome ne donosi dobro, što moraju shvatiti oni koji ga čine i koji treba da snose posljedice. Za maloljetnički, zna se, treba da odgovaraju roditelji, ali, ako je dijete starije, onda se protiv njega može pokrenuti postupak. Nadležne službe, naravno, moraju odraditi svoj dio.
Djeca treba i moraju da se igraju, a igra treba da je bezbjedna za sve.