Centar za žensko i mirovno obrazovanje Anima iz Kotora sinoć je u Multimedijalnoj sali Opštine organizovao Forum “Razgovarajmo o migracijama/imigracijama”.
Uvodničar foruma bio je Duško Vuković, novinar i građanski aktivista iz Podgorice. Čak 36 odsto ljudi u svijetu bi emigriralo iz svoje zemlje, pokazuju rezultati ankete „Galup internešenel“ iz Ciriha, sprovedene u 57 zemalja. Vuković je o današnjoj situaciji i podacima na tu temu istakao:
“To je, nažalost, vječno aktuelna tema. Kako vrijeme prolazi, tako smo se mi nadali da će se društva, pogotovo, recimo, evropsko, uređivati na način da neće biti te vrste problema. Nažalost, imamo situaciju da danas baš u Evropi, ne što ljudi dolaze sa drugih kontinenata, nego podaci govore da imamo 13 miliona građana i građanki Ukrajine, koji su napuštili svoju zemlju zbog rata, odnosno prisilno migrirali. Da ne govorimo o Avganistancima, Sirijcima, o onima koja su društva i države destruirani godinama. I kad govorimo o našim unutrašnjim migracijama u Crnoj Gori, Sjever je skoro opustio. Mi stalno imamo utisak da će čovječanstvo i društva da napreduju, a imamo jednu regresiju po svim pitanjima.
Podatak da je svaki treći čovjek željan da promijeni mjesto u kome živi je prilično zabrinjavajući. Svi se mi krećemo,
svi smo migranti pomalo, ali je pitanje što nas tjera da migriramo i šta ćemo zateći tamo gdje stignemo.”
Ervina Dabižinović iz Anime govorila je o nastanku i radu te nevladine organizacije, a voditeljka je bila Ljupka Kovačević, takođe Animina aktivistkinja.
Projekat „Razgovarajmo o…“ sastoji se od 16 Foruma, od kojih se prva četiri sprovode u Tivtu. Dio je programa „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji sprovode Centar za građansko obrazovanje, Friedrich-Ebert-Stiftung, Centar za zaštitu i proučavanje ptica i Politikon mreža. Projekat finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.


