Na području opštine Tivat, a u organizaciji Sekretarijata za privredu planirana je rekonstrukcija i uređenje izvorišta. Uskoro se očekuje početak radova na izvorištu Božinovića voda u Mrčevcu sa koga se vodom snabdijeva dio naselja, rekao je Radio Tivtu sekretar za privredu, Vedran Božinović.
“U pitanju je izvorište koje je izgrađeno u vrijeme Austrougarske, a u koje se do sad malo ulagalo. S obzirom da su riješeni imovinsko pravni odnosi odlučeno je da se rezervoar rekonstruiše i dovede u pristojno stanje. Nema dokumentacije, ali se procjenjuje da je kapacitet rezervoara oko 12 kubika. To je u suštini jedini izvor za vodosnabdijevanja tog dijela sela. Tokom zimskog perioda ima veoma visok protok vode od 12 do 15 sekundnih litara. Izvorište je aktivno i ljeti u manjem kapacitetu, ali smatramo da će ova kaptaža dozvoliti stabilno vodosnabdijevanje čak i tokom ljeta“, kazao je Božinović.
Mještani zaseoka Božinovići nemaju drugu alternativu za vodosabdijevanje osim sa tog izvorišta. I ako je intencija da se sela razvijaju, da se razvija ruralni turizam onda se, prije svega, mora obezbjediti infrastruktura, putevi, voda struja. „Na ovaj način ćemo pokušati da riješimo pitanje vodosnabdijevanja koje će ići slobodnim padom jer se nalazi iznad sela“, objasnio je sekreatr za vodoprivredu.
Vrijednost investicije je 33 hiljade eura sa PDVom, a posao će obavljati preduzeće ZS kompani sa tivatskom firmom Projektor doo, koja, ističe Božinović, ima veliko iskustvo u tim poslovima. Ugovor sa izvođačem je potpisan 2.marta, a rok za završtetak radova je 45 dana od uvođenja u posao.
U Opštini su planirali da u narednom periodu izvrše rekonstrukciju izvorišta Grdanja, koje se nalazi u zaseoku Matijevići za koji je projekat završen, ali se moraju riješiti imovinsko pravna pitanja. To izvorište je manjeg kapaciteta pa tokom ljeta skoro presuši, dok u zimskom periodu ima oko 6-8 sekundnih litara što je, kako se procjenjuje , dovoljno za taj dio zaseoka, naveo je Božinović.
On je istakao da će se vodosnabdijevanje sa tog izvorišta odvijati putem buster stanice sa kojom će se voda prepumpavati u kuće koje se nalaze iznad samog izvorišta.
„Ta investicija podrazumijeva potpunu rekonstrukciju izvorišta, izgradnju kaptaže, popločavanje platoa, izgradnju prostora za buster stanicu kako bi mogli da radimo prepumpavanje u visočije zone. Izvođač radova za ovaj posao još nije izabran, ali se očekuje da u narednom periodu bude raspisan javni poziv“.
Vodiće se računa da rekonstrukcija rezervoara, koji je napravljen 1889. godine, bude u potpunosti izvršena onako kako je izgledao. Cilj je da se vrati u prvobitno stanje, naglasio je sekretar za privredu.
Tokom istraživanja utvrđeno je da je tokom izgradnje vodnih objekata korišćena posebna vrsta kamena, koji je mnogo žilaviji od kamena koji se koristi za stambene i druge objekte. Pored toga korišćena je i posebna vrsta gline sa kojom je obložen rezervoar kako ne bi pustao vodu, naveo je Božinović naglasivši da će kad se uđe u rezervoar vidjeti spečifičnosti gradnje prije 130 godina.
Iz Sekretarijata su najavili rekonstrukciju izvorišta na području opštine, kojih je evidentirano šest, Riblje -Gornja Lastva, Šmrljika -Peani, Sv. Šimun, Božinovića voda – Mrčevac, Grdanja- Mrčevac, Trstenik –Bogdašići i Mušnica – Bogdašići, dok je oko desetak još registrovano u tivastkom polju i Krašićima. Osim izvorišta u Mrčevcu zvorišta su, prema riječima Božinovića, u dosta zapuštenom stanju i zahtijevaju ulaganja koja neće biti mala.
Vrmac je bogat podzemnim vodama i izvorištima pa su u resornom sekretarijatu evidentirali još oko 30 samo na području Vrmca.
„Krenuli smo u obilazak izvorišta kako bi sagledali u kakvom su stanju, a neka od njih i da vratimo prvobitnoj namjeni. Međutim postoje i izvorišta za koja nisu riješeni imovinsko pravni odnosi i nalaze se na privatnim parcelama tako da nas čeka veliki posao u tom dijelu“, naglasio je sekretar za privredu navodeći da je ovaj projekat veoma važan i Tivat mora imati alternativu, posebno u kontekstu problema koji se mogu dogoditi sa regionalnim vodovodom.
Pored dva izvorišta u Mrčevcu, u planu je i rekonstrukcija rezervoara u Gornjoj Lastvi gdje se takođe mora riješiti pitanje imovinsko pravnih odnosa kako bi mogli pristupiti realizaciji tog projekta.
„Inače, imovinko pravne odnose imamo tamo gdje je to riješeno iz vremena Austrougarske, a rezervoari koji su građeni u međuvremenu ostali su na privatnoj imovini. I to se mora riješiti jer su izvorišta javno dobro i moraju biti dostupna svima, odnosno moraju biti u javnom vlasništvu“, objasnio je Božinović i naglasio da je to proces koji zahtijeva vrijeme jer dosta vlasnika živi van Crne Gore, dok iznosi za ekproprijaciju nisu visoki.
S obzirom da je u pitanju državni strateški interes, Opština je već iz agrobudžeta dobila jedan dio sredstava za rekonstrukciju rezervoara u Mrčevcu i u Gornjoj Lastvi. Predusklov je projekat koji se može uraditi za rekonstrukciju izvorišta za koja su riješeni imovinsko pravni odnosi, zaključio je Božinović.