“Ovo je prvo okupljanje dula u Crnoj Gori, prva prilika da se javno čuje za tu profesiju. Dula je fizička, emotivna i informativna podrška trudnici tokom trudnoće, porođaja i postpartuma. Rađanje je temelj našeg cijelog životnog funkcionisanja i ostaje urezano u svaku našu poru, u svaku ćeliju, i to ne samo ženi nego i bebi koja takođe sve to preživljava”, rekla je sinoć na druženju u Gradskoj biblioteci Milica Stepanov, dula i porođajna edukatorka.
“Mama i beba su divan par koji može da sve to iznese najbolje za sebe , onako kako to i treba da bude. Svaka žena ima to u sebi, samo treba da bude radoznala, da se interesuje za sebe, svoje tijelo i svoju bebu. Ona treba da period trudnoće iskoristi za učenje, za edukaciju, da se posveti sebi na svim nivoima. Nije u pitanju samo njeno tijelo, nego i njene misli, emocije, seksualnost, jer žene su sve to u jednom”.
Stepanov smatra da svaka žena zaslužuje podršku koju daje upravo dula. Bez obzira kakvo iskustvo žena da ima na porođaju, ono što čini razliku između srećnog i nježnog porođaja i onog koji to nije, je podrška pored sebe. Podrška dule, inače, umanjuje miješanje medicinskih intervencija.
“Šta god da je trudnica preživjela tokom porođaja ipak se podrška, lijepa riječ i nježan pogled, najviše pamti.
Sam čin rađanja se pamti cijeli život zbog izuzetno visokog nivoa oksitocina, ali je pitanje da li će rađanje ostaviti lijepo sjećanje ili samo traumu. Dule su stigle napokon u Crnu Goru i svaka žena koja želi dulu pored sebe, treba da je ima.”
Sertifikovana dula i savjetnica za dojenje Vesna Pavić Mamula je naglasila da žena ne treba da bude sama u tom osjetljivom periodu i da ne treba da sva odgovornost bude na njoj, ni za trudnoću, ni za porođaj ,ni za dojenje i oporavak.
“Može ona da ima mamu, svekrvu, tetku ili strinu ali njoj je potrebno da ima nekoga ko će biti tu i prihvatiti je baš takvu kakva je ona u tom trenutku, autentičnu, ljutu, srećnu, zlobnu, smrdljivu ili nezadovoljnu. Kakva god da je, dula je tu da ženu prihvati, podrži , da joj da krila u tom majčinstvu, da se ona oseti sposobnom da to može. Svaka mama zaslužuje da ima dulu i tokom trudnoće, porođaja, postpartuma, i tokom lepih i ružnih trenutaka“.
Pošto sinoć na ovom predavanju nije bilo zainteresovanih trudnica iz Tivta , a zbog prisutva drugih gošći, forma druženja se promijenila i dobila novi pravac . Gošće večeri su bile dule iz različitih krajeva svijeta koje sada žive u Crnoj Gori, sa kojima su se razmijenila iskustva i priče, i razgovaralo o planovima. Organizatorke su se potom uključile on line, preko njihovog instagram profila, gdje imaju puno trudnica koje ih prate a gdje im bokeljske dule besplatno daju puno edukativnog sadržaja iz ove oblasti, i tako obilježile nedjelju dula.
” Nećemo odustati od našeg koncepta i naših namjera. Bićemo uvjek tu za sve one žene koje osjete da im je naša vrsta podrške potrebna. Ovo su mali koraci kojima mjenjamo ne samo Crnu Gori nego i cijelo čovječanstvo. Mame su uz dule srećnije, rađaju se srećnija djeca u sigurnijem okruženju, jer sve ono što mama osjeća, osjeća i beba koja onda kasnije sa tim emocijama laganije i sigurnije ide kroz život” , zaključile su Milica i Vesna.