NVU Momentum danas je u multimedijalnoj sali Opštine Tivat, organizovalo javnu tribinu “Opština Tivat i mladi : Planovi za budućnost”.
Tribina je dio projekta “Pokreni promjene” koje Momentum realizuje na teritoriji Opštine Tivat. Cilj projekta je osnažiti mlade ljude da se aktivno uključe u stvaranje pozitivnih promjena u svojoj zajednici, kroz edukaciju, saradnju i realizaciju konkretnih aktivnosti.
Vladana Bojović direktorica NVU Momentum predstavila je govornike, nakon čega je dr Andrija Petković potpredsjednik opštine Tivat pozdravio prisutne i otvorio javnu tribinu:
,,Drago mi je što sam pozvan da otvorimo ovu radionicu, posebno što je riječ o nečemu što nas mogu reći u posljednje vrijeme sve boli, a to je odnos prema mladima. Na koji se to način radi sigurno će više da pričaju o tome i moje kolege iz Opštine Tivat. Ono čime sam ja nekako zgrožen je da djecu više ne vaspitavaju roditelji, ni škola, već ih vaspitavaju društvene mreže i to je problem. Mladi ljudi previše vremena žive u tom virtualnom svijetu i provode pored tih kompjutera. Kroz brojne aktivnosti Opštine Tivat podržava mlade, kao što su promocija zdravih stilova života, zaštita životne sredine, uključivanje mladih u kreiranje kulturnih sadržaja i aktivizam, mobilnost mladih, edukacija mladih, njihovo uključivanje u aktivne mjere zapošljavanja. Sve te aktivnosti realizujemo u saradnji sa NVO, vaspitno obrazovnim ustanovama, neformalnim grupama i institucijama koje se bave unapređenjem položaja mladih i njihovih prava. Dakle, ispred Opštine Tivat mogu da kažem je zaista u posljednje vrijeme bilo je podrške učenicima, studentima i mladim sportistima“, rekao je Petković.
Dosadašnji rad Sekretarijata i buduće aktivnosti sa mladima predstavio je Aleksandar Daković, samostalni savjetnik Sekretarijat za društvene djelatnosti, a i objasnio kako se trenutno sprovodi omladinska politika u našeg gradu:
,,Sprovođenje omladinske politike u Opštini Tivat se vrši u skladu sa zakonom o mladima sa nacionalnom strategijom i sa lokalnim akcionim planom. U pripremi je izrada nove nacionalne strategije, nakon toga ide izrada lokalnih akcionih planova i usaglašavanje sa nacionalnom strategijom, a do tada, po preporukama Ministarstva za mlade i sport mi radimo po postojećim akcionim planovima, odnosno sprovodim one mjere i aktivnosti koje su u važećem lokalnom akcionom planu“, rekao je Daković.
Patricia Pobrić, menadžerka Opštine Tivat podjelila je sa mladima koliko je bitan volonterizam:
,,Bitno je da shvatite da od 15 do 30 godina vi treba da budete sunđeri znanja i da gdje god imate priliku da naučite nešto kroz neke organizacije koje vam nude edukaciju to iskristite. Sve to možete da naučite kroz vannastavne obrazovanje i vannastavne aktivnosti“, objasnila je menadžerka Pobrić.
O mladim volonterima Crvenog krsta i njihovom značaju za zajednicu govorila je Nevena Božović, sekretarka Crvenog krsta Tivat:
,, Volonterizam je dobar za vas, ne samo da se nadogradite nego i zbog onog osjećaja da sam uradio nešto za drugoga. Iako zvuči sebično kada uradiš nešto za drugoga da bi se ti dobro osjećao, to je dobar osjećaj. Mi smo konstantno prisutni kao organizacija u društvu i ima 194 nacionalna društva, dakle u 194 zemlje postojimo, a u Crnoj Gori za dvije godine biće 150 godina da smo tu.“
Nemanja Bošković član Omladinskog tima Tivat predstavio je rad ovog neformalnog tima i objasnio kakve sve akcije sprovode, ali da često imaju poteškoće zato što nisu još uvijek formalno klub.
,,Imali smo taj prije stari Omladinski klub Tivat koji je bio jedan od najboljih i prvih klubova u Crnoj Gori. Mi želimo da se približimo tome. Želimo da se sada još više aktivira. Mislimo da to možemo da postignemo kada dobijemo prostor. Mi smo još uvijek neformalna grupa. Očekuje se da će klub da se otvori na Seljanovu iznad Zelene pijace i da ćemo tada konačno postati formalna organizacija. Takođe smatram da će tada biti još bolje zato što će mladi imati neki svoj prostor gdje će moći da provode slobodno vrijeme i da se druže sa vršnjacima.“
Projekat “Pokreni promjene” je podržan kroz program Podržani=Osnaženi koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.