“Ovogodišnji akcenat obilježavanja Svetske nedelje dojenja je na pomoći majkama porodiljama da im se, u periodu kada se vrate na posao, omogući da nastave da doje i da dobiju bolju podršku od društvene zajednice“, rekla je u našem programu sertifikovana savjetnica za dojenje i dula Vesna Pavić Mamula. Ona je za prvu sedmicu avgusta koja se u 170 zemalja svijeta obilježava kao Nedjelja dojenja, pripremila dva predavanja.
“Naše majke imaju godinu dana porodiljnog odstustva što je veliki benefit, jer u nekim zemljama sveta one imaju samo dva meseca slobodno što jer veoma šokanto i za majku i za bebu. Primećujem da se trudnicama i porodiljama u samom početku ne govori dovoljno o dojenju, da one ne dobijaju dovoljno informacija o tome šta dojenje jeste i kako ono tačno izgleda .
Zato je moj fokus ove godine na upoznavanju trudnica i porodilja sa dojenjem, te ću u subotu u 10 sati prirediti on lajn predavanje „Prvi dani sa bebom, šta i kako sa dojenjem” za sve zainteresovane mame koje žele da se o tome edukuju. Na mom Instagram profilu „Dojilja od mora“ se nalazi link za prijavu gdje se ostavi mejl adresa a potom ja dalje šaljem sve podatke o tom Zum sastanku”.
Takođe će u ponedjeljak, 7. avgusta u 18 sati u Multimedijalnoj sali opštine Tivat, Vesna prirediti radionicu uživo o dojenju, i poziva trudnice, mame i tate, partnere , bake, da saznaju kako izgleda normalan tok dojenja i šta dojenje jeste za mamu, bebu i za čitavu porodicu.
“Češće se priča o benefitima dojenja , kojih je zaista puno , ali mnogo manje je reči o tome da je dojenje naša biološka norma jer smo mi sisari i nama je biološki normalno da po rođenju sisamo i hranimo se majčinim mlekom, kao i svi drugi sisari. Sisanje je osnovno pravo svakog ljudskog bića .
Na prvi pogled izgleda da svi sve znaju o dojenju , da su informacije svuda oko nas, ali u našem društvu nema vidljivog onog praktičnog dela dojenja, gde mi treba da češće gledamo mame u javnom prostoru kako doje, gde pomažemo majkama kroz razne vrste podrške, gde se čin dojenja ne odvija samo iza zatvorenih vrata.”
Savjetnica za dojenje iz Tivta ističe da je na Balkanu loša slika učestalosti i trajanja dojenja, a preporuke SZO je isključivo dojenje šest mjeseci , bez dodavanje kašica , vode i sl. a nakon toga se preporučuje produženo dojenje do dvije godine:
” Naše majke uz neadekvatnu podršku prestaju da doje bebe prije tog šestog meseca, počinju sa korišćenjem adaptirane formule, sa uvođenjem hrane, ne obrate se na vreme stručnjacima da saznaju kako da duže održe dojenje .
Iako je dojenje prirodno , potrebne su prave informacije da bi se znalo zašto je i šta je to prirodno. Edukacija je ključ uspjeha u dojenju .”
Svjetska nedjelja dojenja se svake godine obilježava kako bi se povećao nivo znanja i svijesti o značaju i prednostima dojenja, te obezbijedila podrška dojenju u cilju unapređenja zdravlja majke i djeteta. Tema koju je Svetska alijansa za akciju dojenja (VABA) postavila za ovu godinu je: „Dojimo i radimo, učinimo to mogućim“.
“Zaposlene majke koje možda žele dojiti svoju bebu nemaju uvijek podršku da to nastave. Izazovi na radnom mjestu sa kojima se žene suočavaju, ne ostavljaju prostor da dojenje djeteta bude dostupna opcija. Majkama je potrebno dovoljno vremena i podrške za dojenje. Radno mjesto treba odgovarajuće prostorije za dojenje kako bi postalo radno mjesto prilagođeno dojenju”.
Nedelje dojenja imaju za cilj da podignu svijest o zdravlju i dobrobiti ishoda dojenja i važnosti podrške majkama da doje onoliko dugo koliko žele.