NVO „Književna omladina Tivta“ nakon završene školske godine sa ekološkom družinom boravila je na planini Hajla.
Eko kamp „Sovice“ u katunu Bandžov u eko kućici okupio je po grupama ekologe uzrasta 7-11 godina. Sovice su do sada svoje stečeno znanje iz ekologije provjeravale kroz brojne ekološke aktivnosti i akcije čišćenja širom Crne Gore.
Sedmodnevni boravak donio je novo iskustvo članovima u netaknutoj prirodi Hajle. Iz zone komfora svojih porodica zakoračilo se u prirodu gdje i signala za mobilni nije bilo, ali sovice su pokazale samostalnost, odgovornost, timski rad i naučile još brojne vještine, a uz domaću hranu i apetit se popravio, obrazi zarumenjeli, izvorske vode bilo je u izobilju i za piće i za nezaobilazno kupanje u bazenu na 1480 m visine, dok je bezbrižan san svaku noć bio ispod jorgana. Jutra su započinjala vježbama disanja u šumici, vježbama Gym Brajan za mozak, logičkim zadacima, a veliki broj aktivnosti ispunio je svaki dan druženja na kampu. Realizovane su brojne edukativne i kreativne radionice, brale su se ljekovite biljke, presovale, pravio se herbarijum, kuvali se čajevi, pravili sokovi od ubranih biljki, insektarijum, a sportski poligoni bili su nezaobilazni dio dana jer su se kroz njih pripemali za izazov koji je trebao da uslijedi pred sam kraj kampa.
Radoznalo su upijali prezentaciju o Hajli i životinjama i biljkama na njoj a stečeno znanje o naučenom pokazali su na takmičarskom kvizu. Prezentaciju o sovama dobili su na poklon od Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore. Bilo je trenutaka kada su se sovice i opuštale na žurci, filmskoj večeri, u bazenu…
Najveći izazov za učesnike kampa je bilo osvajanje vrha 1930 m i posjeta planinarskom domu Grope gdje su ih ugostili Feka i Nena Kurtagić vlasnici doma. Priprema za posebne dionice puta pune izazova od 2.7 km i konstantnog uspona od 450 m trajala je od prvog dana kampa kao i poseban režim ishrane dan pred odlazak po savjetu nutricioniste. Sarađivali su mali ekolozi kao iskusni planinari da bi osvojili tu visinu bez ijednog uzdaha, suze, upale mišića ali se pjesma mogla čuti „1,2,3 na Grope se penjemo mi. Mi to želimo, mi to hoćemo, mi to možemo“. Brali su se čajevi, pjevalo se na karaokama, vukli se konopci i nakon ručka, smijeha i uzbuđenja trebalo se vratiti u katun. I tu su sovice pokazale svoju spretnost i okretnost i prešli novih 2.7 km.
„Eko kamp – SOVICE bio je osmišljen da se djeci u ljetnjim mjesecima omogući aktivan odmor na planinskom vazduhu uz kvalitetan san i da se djeca vrate prirodi i zdravim stilovima života. Glavni cilj kampa je bio da se kod djece provjeri sve naučeno u učionici kao što su kreativnost, snalažljivost, timski i takmičarski duh, radne navike… i da se doprinese fizičkom i umnom razvoju kroz poboljšanje motorike a sve kroz podsticanje djece da budu strpljivi, istrajni, empatični, hrabri, tolerantni … i nikako ne zaboravimo razvijanje ljubavi prema prirodi i shvatanje kako onako funkcioniše i šta je potrebno da bismo je očuvali. Vrijeme provedeno u prirodi sa drugarima u realnom svijetu, daleko od kompjuterskih igrica i digitalnih tehnologija ukrasilo je našim sovicama ljetnji raspust 2023.god. Ponosni smo na sovice koje su tokom kampa usvojile i pokazale znanje koje nećemo naći u knjigama a uvijek će ih nositi sa sobom, jer jedino nam znanje ili neznanje niko ne može ukrasti.
Knjiga uspomena je tokom cijelog boravka ukrašavana crtežima, zapažanjima, ljepljenjem biljaka….i zajedno sa medaljom i diplomom stigla u Tivat“ – istakla je Sandra Slovnikar, predsjednica te NVO.