Mačke i njihovi ljubitelji slave danas svoj Svjetski dan, posvećen načinima da se udome sve mace koje su završile na ulici ili u skloništima.
Kaže se da u svijetu živi čak 600 miliona mačaka, a poznato je oko 60 njihovih vrsta. Međunarodni fond za dobrobit životinja (IFAW) pokrenuo je Svjetski dan mačaka 2002. godine, s ciljem slavljenja mačaka i pronalaska načina da ne završavaju u skloništima ili na ulici.
Mačke su uz pse najpopularniji kućni ljubimci na svijetu. Dugo se vjerovalo da je njihovo pripitomljavanje počelo u starom Egiptu, gdje su ih obožavali već tri hiljade godina prije Hrista. Skorija otkrića u arheologiji i genetici pokazala su, međutim da su mačke pripitomljene još prije 9.500 godina u zapadnoj Aziji.
Uprkos tome što je nekoliko civilizacija smatralo mačke svetima i dio su mnogih mitologija, za te četvoronožne sisare vezana su brojna praznovjerja, uglavnom negativna. Među poznatijima su da susret s crnom mačkom koja vam pređe put donosi nesreću, kao i da su mačke vještičji pratioci.
Prema mitu prisutnom u mnogim kulturama, mačke imaju nekoliko života. Mnoge zemlje vjeruju da ih imaju devet, u nekima smatraju da ih imaju sedam Italiji, a arapske tradicije govore o šest života. Mit je povezan s prirodnom agilnošću i brzinom kojom mačke bježe iz situacija opasnih po život, što potvrđuje i činjenica da se pri padu često dočekaju na noge.
Sam život mačke krije zanimljive podatke. U prosjeku spavaju od 12 do 14 sati dnevno, a trećinu svog budnog vremena provode na dotjerivanje i pranje. Mačke imaju čak 14 puta bolji njuh od ljudi, a vidno polje im je široko 220 stepeni, 40 stepeni više od ljudskog.
Uzorak na mačjoj njušci jedinstven je kao i originalni otisak prstiju čovjeka. Prikladnost mačaka kao kućnih ljubimaca podupire, između ostalog, činjenica da mačke mogu da razumiju ljudsku dobrobit i emocije. One poboljšavaju mentalno zdravlje i ublažavaju stres, anksioznost i depresiju svojih vlasnika.