“Povod za pisanjem ovih redova posvećenih školskom brodu Mornarice VCG „Jadran“ dugujem neumornom pomorskom istraživaču i novinaru gospodinu Siniši Lukoviću, ali i svima koji „potpisuju“ i zalažu se za ostanak fregate u Crnoj Gori, pa i njegovom gradu Tivtu”- kazala je Danijela Đukić, direktorica JU Muzej i galerija Tivat.
“Vjerujem da svako ko govori i piše o školskom brodu „Jadran“ to radi sa dubokim poštovanjem prema pomorskoj tradiciji i visokim očekivanjem kad je u pitanju očuvanje „žive nematerijalne baštine“ u vodama Crne Gore. Smatram da pomorsko školstvo kao živo nasljeđe treba zaštititi kao element nematerijalnog kulturnog dobra od nacionalnog značaja, što i zaslužuje. Inicijativu za zaštitu elementa nematerijalne kulturne baštine može podnijeti lokalna zajednica i pojedinac.
Kad je „Jadran“ napustio Tivat, Pine više nisu bile iste. Gradu je oduzeta duša. „Živo nasljeđe“ premješteno je sa svoje obale. Brod koji se uvijek vraćao kući – Tivtu i Boki Pomorskoj i tu i ostajao.
Podizanje svijesti o značaju školskog broda „Jadran“ za pomorce i pomorsko školstvo mora biti prepoznato od strane Vlade Crne Gore, koja je dužna da stavi tačku na pitanje ostanka broda i zaštiti pomorsku tradiciju.
Nekada su sa prozora bokeških kuća ispraćali i dopraćali jedrenjake mašući sa prozora, ponti i obala bijelim faculetom, što se i danas moglo vidjeti. Danas je jedrenjak dočekan pozdravima sa brda, obala i mora Boke Pomorske, pa i barkama koje su ga pratile prilikom ulaska u zaliv dopraćajući ga do Pina.
Srijeda, 22.juna 1938. godine New York Times objavio je tekst o ulasku šb „Jadran“ „Jugoslovenski pomorski školski brod Jadran stigao je juče u dvonedjeljnu posjetu njujorškoj luci. Bio je to prvi put da je jedan naoružani jedrenjak unio jugoslovensku zastavu u ovu luku, a vještina i umijeće izrade jedrenjaka zasjenila je grad i privukla veliku pažnju dok je polako prolazio Hadsonom do sidrišta u Zapadnoj sedamdeset devetoj ulici.“
Dobrodošao kući! – Danijela Đukić, direktorica JU Muzej i galerija.