Sa tivatskom profesoricom maternjeg jezika Katicom Čavor razgovarali smo u Radio suncobranu o poslovanju porodične firme “Koložunj” doo i izletničko – turističkom brodu “Katica”, o ljubavi prema Boki i njenoj tradiciji, prema moru i životu uz more.
Brod Katica je jedinstven i ima zanimljivu ponudu .Šta bi o njemu mogli reći na početku ?
Brod “Katica” koji je sagrađen u Turskoj namijenjen je jednoj svrsi, uživanju u ljepotama Boko Kotorskog zaliva. Brod je kombinacija udobnosti, komfornog prostora i posade sa iskustvom za nezaboravno druženje u krugu prijatelja, kolega, porodice. Na ovom jedinstvenom plovilu moguće je organizovati događaje po ukusu svakog pojedinca, uključujući strastvene nautičare, ljubitelje kulinarstva, sportske entuzijaste i obožavatelje sunca prvenstveno.
Koje su osnovne performanse broda koji je dosta nov a stigao je prije nekoliko godina iz daleka zahvaljujući Vašem pokojnom suprugu Rajku Čavoru uglednom kapetanu duge plovidbe , čuvenom pomorskom pilotu i instruktoru pilota ?
Jeste, moj suprug je brod dovezao iz Turske. 2019 godine on je uplovio u Tivat. Brod ima dvije palube, gornju otvorenu palubu prekrivenu tendom za ljubitelje toplih sunčanih ljetnih dana, koja je jednako lijepa i za uživanja u zalascima sunca.Gornja paluba je dizajnirana kao otvoreni dnevni boravak, a dobro dizajnirani prostor čini da gosti imaju osjećaj kao da su na mnogo većem brodu.
Ovakav vid organizacije prostora čini da su gosti dovoljno fizički udaljeni dok provode sate ploveći Boko Kotorskim zalivom. Donja paluba koja je skroz zastakljena i klimatizovana, najčešći je odabir prilikom poslovnih večera, konferencija, proslava, krštenja, vjenčanja, modnih revija, književnih večeri.
Dakle, imate cjelodnevne izlete, dnevne i noćne vožnje, cjelodnevni zakup, organizaciju svečanosti. Rekli bismo da je ponuda ista kao i ranije, ili se možda čak i proširila ?
Sve mi to imamo po dogovoru naravno, a prvenstveno radimo s agencijama. Sve se ugovara prije sezone, tako da moramo te termina da ispoštujemo.To su stalni partneri,mi smo nastavili tradiciju koju smo započeli prije 18 godina i polako se dalje nastavlja tim redom. Radi se sa istim agencijama i naravno sa nekim dopunama težimo da se usavršavamo i prilagođavamo novom vremenu, ljudima koji zahtijevaju možda nešto drugačije uslove i ponudu.
Subota je dan za neke posebne zahtjeve i taj dan smo ostavili jer imamo svakodnevno dogovor s aagencijama o odlasku broda sa Pina koji vozi ture, koje nisu uvijek iste. Riječ je o Bokokotorskom zalivu i obilasku, ne kreće se uvijek u isto vrijeme i ne obilazi se na isti način. utorak i petak sa kreće u 8.30, tim danima imamo obilazak Kotora sat vremena.Gosti mogu da izađu i da obiđugrad, mi ih sačekamo i vraćamo za Tivat. Ostalim danima krećemo u 10 sati,vraćamo se u 5 popodne.
Kako ide poslovanje ovog ljeta, da li je dosadašnji tok sezone za vas bio uspješan?
Rekla bih da jeste, ima još vremena i možda je još rano da sesvode računi, ali ne možemo reći da nema turista. Svakako može biti uvjek bolje, ima interesovanja ali nije baš onako kako se očekivalo i koliko se u predsezoni govorilo o tome.
Kakva je struktura gostiju ?
Prvo da kažem da možemo da primimo 300 putnika, a što se tiče strukture gostiju imamo najviše Francuza. U jednom periodu bude ih nešto manje, pa onda ponovno od septembra dolaze u većem broju, tu su zatim Poljaci, Česi, gosti iz regiona- iz Bosne, Srbije, ali i iz Crne Gore.
Ko brine o gostima, poslu, ko su članovi posade, a ko kapetan ?
Moja kćerka, Andrea Čavor je direktorica u smislu organizacije putnika, kontakata sa agencijama, ona obavještava kuhinju, obavještava ostalu posadu koliko će doći putnika, i onda smo mi u pripremi prije nego što oni dođu. A kada stignu onda sve teče kako treba, sve ide svojim tokom, nema puno čekanja. Andrea je zadužena i za dio koji nam je vrlo bitan, za reklame. Sin brine o menadžmentu, radu sa posadom, finansijama. Imamo 15 članova posade i zadovoljni smo sa njima za sada, oni su već ustaljena ekipa. Znaju svoj program rada, prije nego što dođu mi se sve dogovorimo, ko šta treba da radi, tako da su stvarno za pohvalu.
Kapetan je Mirko Niketić, radi već deset godina u firmi. Uvijek je spreman da odgovorno radi svoj posao. Veoma mi je bitno što imam odličnu ekipu. Lijepo sarađujemo, funkcionišemo i što je veoma važno, gosti zadovoljni odlaze sa broda jer je nama cilj da predstavimo Boku u najljepšem svjetlu, kroz svoj rad. Da oni odu puni lijepih utisaka o Tivtu, Boki i o našoj lijepoj Crnoj Gori, a potom da ponovno dođu na krstarenje,preporuče ga drugim ljudima i tako se širi naš posao.
Brinete i o gastro ponudi na brodu, imate svoju kuhinju. To jeste obaveza, ali i zadovoljstvo da turistima i gostima date priliku da se i sa te strane upoznaju sa našom zemljom ?
Imamo kuhinju, pet stalnih radnika u sezoni.Odlično se sve odrađuje, ima svako svoje zaduženje. Sve teče lagano, bez ikakvih problema. Rano ujutro krenu, sve se na brodu sprema, ništa ne dolazi sa strane, imamo svoj restoran i izlazimo svim gostima u susret.
To je zaista kompletna ponuda ali imate dobru ponudu i za velike tradicionalne događaje u Boki Kotorskoj. Bokeljska noć je pred nama a vi imate specijalni aranžman za Tivćane i goste. Koliko Vam je to i zašto važno ?
Veoma, jer sve to je dio nas, Bokelja. Bokeljska noć ili izvorno, kako mi kažemo, Bokeška noć je tradicionalna svečanost koja se održava u Kotoru svake godine u drugoj polovini avgusta. Uvijek se zna da će to biti druga polovina avgusta, tako da mi kada planiramo rad, uvijek ostavljamo taj termin da to bude rezervisan za tu noć. Svi se radujemo toj noći to je fešta nad feštama.
Ova jedinstvena manifestacija je svojevrsni maskenbal barki, spoj je tradicije i modernog pristupa organizovanju manifestacije na moru. Centralni događaj je defile okićenih i osvijetljenih barki koje plove u povorci Kotorskim akvatorijumom. Sve ima za cilj održavanje tradicije kojom se želi dočarati primorski život i mentalitet ribara, pomoraca i Bokelja. Manifestacija ima i takmičarski karakter, na kraju defilea se biraju najljepše i najkreativnije barke. Učesnici se trude da preko originalno ukrašenih čamaca posjetiocima na šaljiv i sarkastičan način pošalju poruku o raznim događajima i pojavama u društvu, gradu, državi. Bokeška noć se završava sa vatrometom, koncertom i zabavom na trgovima Starog grada Kotora.Tradicionalan običaj je da se te noći osvijetle, odnosno planu bedemi Starog grada, tako da cijela kontura drevnog grada bude označena i osvjetljenja.
Bokeška noć na brodu Katica ima poseban doživljaj
To je zaista poseban doživljaj, već su nas zvali iz organizacije iz Kotora. Išli smo na sastanak gdje smo se sve dogovorili.O tome gdje će, već tradicionalno, brod biti vezan, tako da smo mi u tom koridoru prvi uz obalu, a onda dolaze drugi brodovi. Zatvara se prolaz gdje se ne može ulaziti u taj akvatorijum jer će barke da naprave tri velika kruga, a mi ćemo sa broda moći da posmatramo svaku posebno i da čekamo rezultate žirija i svi ćemo se radovati i uživati u Bokeškoj noći.
Gdje je i kada polazak , kada je očekivan povratak, kakva je cijena karte ?
Polazak je 19. avgusta u 18 sati sa obale Pine.Trebalo bi rezervisati ranije putem telefona 069696706, na mail [email protected], ili putem instagram stranice excursionboattivat. Cijena karte je 20 eura a sa večerom 35 eura.
Vi ste redovni učesnik i na još jednoj veoma značajnoj tradicionalnoj manifestaciji Boke Kotorske, na Fašinadi.
Ja sam rođena u Perastu, gdje sam kao dijete i živjela, prije nego što smo doselili u Tivat. Tako da sam uključena u sve što je bokeljska tradicija, posebno ona koja opisuje grad Perast, i mogu reći da zaista uživam u tome. U srcu mi je sve to i jako sam srećna kada treba nešto da se organizuje u tu svrhu , da se gosti, prijatelji upoznaju sa običajima našeg kraja i da se tome raduju.
22. jula svake godine u Boki se organizuje Fašinada kada ukrašene barke kreću, povezane jedna uz drugu, od Perasta prema ostrvu Gospa od Škrpjela. Barke nose kamenje koje se baca oko ostrva koje je vještačko,a sve je to simbolično kako bi se pojačala statika ostrva . Ja sam ove godine organizovala odlazak na Gospu kada su brojni članovi Rotari klubova bili na brodu. To je bilo nešto izuzetno, jedan divan doživljaj. Dođu gosti sa strane, predstavnici Rotari klubova iz regiona i iz Crne Gore i brod je bio pun gostiju od koji su mnogi po prvi put vidjeli taj običaj . Doživljaj je bio poseban jer ste u dobrom društvu , svi se između sebe poznaju, a ja sam pripremila to kamenje i njima je to bilo prijatno iznenađenje. Svi su prišli provi broda i sa nje bacali kamenje oko ostrva .
Svakako je lijepo čuti da brod Katica podržava i učesnike tradicionalni bokeljskih manifestacija, kao i vi lično. Ne volite Vi slučajno more, brodove i običaje uz more jer vam je to prosto u krvi i porodična je tradicija ?
Ja sam iz porodice pomoraca. Đed mi je plovio, brat mi je bio kapetan duge plovidbe. I moj suprug je takođe bio kapetan duge plovidbe, tako da sam imala priliku da se, kao njegova supruga, ukrcam na brod i da obilazim svijet. Imam veliko iskustvo, imam čak i pomorsku knjižicu, koja mi je ostala za uspomenu, da vidim gdje sam sve putovala i šta sam sve obišla i posjetila, što inače ne bi imala priliku i to za svaku destinaciju.
Nije onda ni slučajno što Vaš brod nosi Vaše ime, jer odražava Vašu neizmjernu ljubav prema morskom plavetnilu i svemu onome što čini morski život ?
Moj suprug je tako odlučio, iznenadio me. Nije nikad o tome pričao, ali kad je u Turskoj kupio brod, slikao ga je i poslao mi sliku, a ja nisam mogla da vjerujem. Baš me prijatno iznenadao, tako da sam emotivno još više vezana za naš brod .
Foto : Radio Tivat i Internet