Dugometražni dokumentarni film „Mamula All Inclusive“ novosadskog novinara i nagrađivanog dokumentariste Aleksandra Reljića biće premijerno prikazan na 29. Sarajevo Film Festivalu u okviru programa Suočavanje s prošlošću. Uoči svjetske premijere filma, zakazane za 12.avgust u 14 sati u bioskopu Cineplexx, Reljić za Radio Tivat govori o radu na projektu i filmu koji publika i kritika s nestrpljenjem očekuju.
Aleksandar Reljić, AJB
Aleksandar Reljić: Rad na filmu „Mamula All Inclusive“ započeli smo u septembru 2017.godine, a priča je svoj puni oblik dobila otvaranjem Mamula Island Hotela. Mi smo zapravo pratili iz godine u godinu jedan događaj, a to je komemoracija žrtvama logora Mamula. Vraćali smo se na Lastavicu i u tvrđavu i snimali transformaciju ostrva iz nekadašnjeg koncentracionog logora u današnji hotelski resort.
Pratili smo cijelu priču iz ugla pokojnog Iva Markovića, koji je kao dijete od devet godina bio u ovom logoru. U filmu smo razgovarali i sa pokojnom Senkom Mršić, koja je imala pet godina kada je bila na Mamuli. Kroz njihova svjedočanstva i transfomaciju prostora htjeli smo da prikažemo realnost današnjice, u kojoj novac briše sve pred sobom, u kojoj je novac jedina vrijednost. Sve što imamo bazirano je na novcu i pustom kapitalu i ničemu drugom.
Radio Tivat: Sudbina Mamule je alegorija odnosa crnogorskog društva prema vlastitoj istoriji I kulturnom nasljeđu, ali i mnogo šire od toga- plastična slika globalnog posrnuća suštinskih vrijednosti. Priča vas je privukla od momenta kada je crnogorski parlament zanemario vapaj hiljada Bokelja, koji su se protivili davanju ostrva pod koncesiju egipatsko-švajcarskom konzorcijumu Oraskom, i donio odluku o ustupanju ostrva pod 49-godišnji zakup.
Aleksandar Reljić: Odluka o sklapanju ugovora kojim se jedno mjesto pijeteta, jedno mjesto stradanja ustupa kako bi bilo pretvoreno u mjesto zabave i dekadencije, od starta je osnov i ideja vodilja kako da kroz sudbinu Mamule ispričamo istinu današnjice. Da novac briše sve pred sobom, pa i žrtve i stradanja ljudska. Obećanja investitora i vlasti da će hotel imati svoj muzejski prostor, memorijalnu sobu, galeriju itd, bila su razlog više da uđemo u ovu priču i da film nazovemo pravim imenom- Mamula All Inclusive, da pokušamo da prikažemo sav besmisao i bizarnost cijelog tog cijelog projekta.
Radio Tivat: Mamula je na neki način alegorija našeg posrnuća, možda tim više što se narod Boke i veliki broj organizacija civilnog društva na sve dostupne načine protivio projektu luksuznog hotela u prostoru nekadašnjeg koncentracionog logora. Međutim, bezuspješno.
Aleksandar Reljić: Ono što sam ja htio u svom filmu jeste upravo da prikažem da nije tačno da nije postojao otpor. U filmu se to jako dobro vidi, vjerujem da sam prikazao sve bitne strane koje su učestvovale u tom procesu. Bilo mi je najvažnije da prikažem da se ljudi na ovom nisu slagali sa odlukom parlamenta, htio sam to da dokumentujem. Ne želim da budem pretenciozan, ali mi je bilo važno da film sačuva odjek posljednjih krikova za spas Mamule.
Radio Tivat: Film je na neki način tragikomičan sa mnoštvom detalja koji zapravo govore o apsurdu današnjice, što čini da ova priča prevazilazi lokalne okvire, govori o aktuelnom svijetu i vijeku.
Aleksandar Reljić: Drago mi je ako ste film vidjeli na takav način, zato što smatram da ni jedna drama ne može da se ispriča ukoliko nema i svoju tragičnu i svoju komičnu dimenziju. Ja sam u svakom smislu htio da ovaj film oslobodim od bilo kakve patetike ili vulgarnosti. Potrudio sam se da nikoga ne napadam, ni vlast ni investitora, i mislim da sa u tome uspio. U filmu sam htio da prikažem prolaznost svih tih elita, bile one političke ili ekonomske. Ono što nije prolazno jeste ono što će biti na Mamuli narednih pola vijeka, a to je hotel koji će zakucati posljednje brokve na kašeti naših sjećanja na ostrvo kao mjesto stradanja naših predaka.
Radio Tivat: Da li činjenica da ste dijelom Bokelj ima ulogu u vašem pristupu priči o sudbini Mamule?
Aleksandar Reljić: Pa ima, naravno. Prije svega zbog čijnenice da je film nastao po ideji Daliborke Uljarević i Centra za građansko obrazovanje iz Podgorice, koju su prije sedam godina predstavili na Stories Marketu na Sarajevo Film Festivalu, gdje ćemo sada u subotu imati svjetsku premijeru. Dakle, vraćamo se nekako sa svojim projektom tamo gdje je i nastao, zatvaramo krug. Kada je Daliborka 2017.godine prezentovala ideju o filmu, ja sam se momentalno zakačio za projekat i odmah nakon prezentacije joj prišao i rekao da ću ja radim taj film. Zašto? Upravo zato što je i mene lično ta cijela priča pogodila, jer sam porijeklom s majčine strane iz Boke, iz Kotora. Cijeli život sam vezan za Boku i iako kao Kotoranin nisam imao posebnu fizičku vezu sa Mamulom, znam koliko je ona duboko usađena u frustraciji ovdašnjeg stanovništva zbog svega onoga što se dešavalo na ostrvu u Drugom svjetskom ratu.
Radio Tivat: Vjerojatno i zbog dugog procesa rada na projektu, na cijelom Balkanu vlada veliko interesovanje, jedva se čeka premijera filma Mamula All Inclusive.
Aleksandar Reljić: I sam sam, eto, malo sam u šoku, ali vidim da zaista sa svih strana postoji veliko interesovanje za film. Kako će to sad da izgleda, stvarno ne znam, za nekoliko dana ću saznati koliko to stvarno jeste tako. Ja sam svoju priču završio, a kako će film dalje živjeti i kakva će bit njegova sudbina, u ovom trenutku ne mogu da pretpostavim. Ono što sigurno znam jeste da će crnogorska publika moći da ga pogleda od 10. decembra. Po najavama i obećanjima organizatora festivala filma o ljudskim pravima. “Ubrzaj”, Mamula All Inclusive će otvoriti ovogodišnje izdanje u Podgorici, nakon čega će biti prikazan i za publiku u Kotoru i Beranama. U planu je i specijalna projekcija u Herceg Novom.
Film Mamula All Inclusive realizovan je uz finansijsku podršku Filmskog centra Srbije, a u produkciji Greenfield Production i koprodukciji Al Jazeera Balkans, kao i manjinskih producenata Core Dox i Centra za građansko obrazovanje (CGO).