Tivat je u turističkoj sezoni često ostajao bez struje, a prema informacijama koje smo dobili od CEDIS-a nelegalni potrošači nisu ti koji značajno doprinose opterećenju mreže, kao ni veći broj potrošača, ali ni novootvorena žičara.
Iz CEDIS-a tvrde da nijedna trafostanica u Tivtu nije preopterećena preko svojih kapaciteta.
,,Na teritoriji Opštine Tivat trenutno postoji 96 potrošača koji se još uvijek smatraju nelegalnima. U periodu od 1. juna 2022. do danas, ukupno je legalizovano 143 potrošača na pomenutom području. Dodajemo da Opština Tivat ima samo jednu TS koja ima osnovanu žalbu na kvalitet napona i to je 180034A MBTS Marići.
Dodatno, analizom maksimalnih snaga trafostanica u Tivtu, utvrđeno je da nijedna TS nije preopterećena preko 100% svojih kapaciteta. Ovo ukazuje na to da nelegalni potrošači ne doprinose značajno opterećenju mreže.”
Kako kažu iz CEDIS-a žičara nije jedan od razloga učestalog nestajanja struje u Tivtu, kao što se u javnosti spekuliše.
Podsjećamo da su nam iz Službe za korporativne komunikacije CEDIS u prethodnoj komunikaciji, odnosno prije nego što je žičara zvanično otvorena saopštili da će se ona napajati sa trafostanice 35/10kV Kuk od 30.07.2023. godine, a pomenuta trafostanica se napaja sa trafostanice 110/35kV Cetinje koja nema nikakvu vezu sa distributivnom mrežom opštine Tivat.
Prema njihovim riječima žičara ni prije otvaranja, tokom probnog rada nije pravila problem na tivatskoj distributivnoj mreži.
,,Prije napajanja sa trafostanice 110/35kV Cetinje, žičara sa napajala sa agregata, što opet nema nikakvu vezu sa distributivnom mrežom opštine Tivat”, objašnjavaju iz Službe za korporativne kominikacije – CEDIS.
S obzirom na veliki broj stranaca koji u Tivtu žive i rade posljednjih godinu dana (povećan broj građana tokom godine) zanimalo nas je koliko je veća potrošnja u odnosu na prethodne dvije godine:
,,Uvećanje potrošnje u julu ove godine u odnosu na isti period prethodne iznosi 7,84%. Uvećanje za prvih sedam mjeseci 2023. godine u odnosu na 2022. godinu je 5,28%.
Isti trend uvećanja potrošnje smo imali i prošle godine, odnosno uvećanje preuzete električne energije u Tivtu 2022. godine u odnosu na 2021 bilo je 5,5%.
Napominjemo da je značajno veća potrošnja u julu bila i zbog ekstremno visokih temperature, koje su trajale danima, te uzrokovale i povećanje potrošnje, zbog korištenja rashladnih uređaja”, dodali su.
Sve veći trend je rudaranje kriptovalutama u svijetu što zahtjeva značajnu potrošnju električne energije, iz CEDIS-a kažu da to zasigurno nije jedan od uzroka učestalog nestajanja struje u Tivtu.
,,Nijesmo u saznanju ko i gdje se bavi tom vrstom posla, svakako, zasigurno nije uzrok prekida na ED mreži. Takođe, da je to uzrok prekid bi bili mnogo učestaliji i dešavali bi se samo na određenom dijelu mreže, što mi nismo zabilježili u toku godine. Povećanje potrošnje u Tivtu je u skladu sa povećanjem potreba potrošnje današnjice i uvećanim brojem novih potrošača.”
Postavlja se pitanje da li je naš elektro prenosni sistem spreman da izdrži sve ono što u zadnje dvije godine nameće, veliki broj internet nomada tokom sezone, uvećan broj stambenih jedinica, samim tim i električnih i elektronskih uređaja, online poslovanja kojih je sve više.
,,Crnogorski elektrodistributivni sistem kontinuirano planira i radi na sprovođrnju aktivnosti radi razvoja i unapređenja elektrodistributivne mreže, a sve u cilju zadovoljenja potreba koje se nameću“, zaključili su iz Službe za korporativne kominikacije – CEDIS.
Foto: Internet