Stepen vode koja se ne naplaćuje potrošačima na nivou Crne Gore neprihvatljivo je visok, i to se što prije mora mijenjati, jedna je od konstatacija u Izvještaju o aktivnostima vezanim za regulisane komunalne djelatnosti u 2022. godini. Dokument je uradila Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (REGAGEN).
Ssmanjenjem neprihodovane vode mogu se obezbijediti značajni dodatni kapaciteti vode za javno vodosnabdijevanje, stoji u dokumetu objavljenom na sajtu parlamenta.
I u 2021. godini, stepen neprihodovane vode je bio na vrlo visokom nivou. Izuzetak je situacija u Tivtu.
“Prvi put od kada REGAGEN prikuplja podatke, ViK Tivat ostvario je stepen neprihodovane vode manji od 40 odsto, a na osnovu relevantnih podataka, odnosno na osnovu izmjerene ukupne količine proizvedene i isporučene vode. ViK Tivat mora biti primjer svim vršiocima u borbi protiv neprihodovane vode, a prvi korak u tom pravcu je da se obezbijedi mjerenje ukupne količine zahvaćene vode i količine vode koja se isporučuje korisnicima”.
U izvještaju piše da se naša država kao i druge evropske zemlje, suočava sa porastom temperature kao posljedice klimatskih promjena, što direktno utiče na izdašnost vodoizvorišta.
Kako dodaju, indikator stepen usaglašenosti kvaliteta vode sa posebnim propisima je u 2021. godini nešto niži u odnosu na 2020. godinu.
“U pogledu ovog indikatora pozitivno je to što su svi vršioci dostavili podatke, što omogućava cjelovite slike o kvalitetu vode za piće. U 2021. godini je povećan broj vršioca kod kojih kvalitet vode za piće nije bio na zadovoljavajućem nivou, a kao i u prethodnim izvještajima, izdvaja se KD Petnjica, gdje je zabilježen najniži nivo ovog indikatora”, precizirano je u izvještaju.
Iz REGAGEN-a navode da su najčešći uzroci neispravnosti vode koliformne bakterije, nedovoljna koncentracija ili potpuno odsustvo rezidualnog hlora, kao i povećana mutnoća u periodu obilnijih padavina.
Govoreći o neprihodovanim vodama ukazano je da je analizom zaključeno da pojedini vršioci, koji imaju korisnike kojima se količina vode utvrđuje paušalno, imaju značajno različite principe utvrđivanja ove potrošnje.
“Tako je npr. prosječna potrošnja fizičkih lica – domaćinstava u Šavniku 3,55 m³, a u Rožajama 15,62 m³”, zaključeno je u dokumentu.
Info: RTCG,
foto. internet