Publici su se obratili Dušan Medin (arheolog i menadžer u kulturi), Biljana Sikimić (lingvista), i Direktorica JU Muzej i galerija Tivat Danijela Đukić.
Dušan Medin je istakao da je evidentirao preko 300 obilježja koji nisu uniformisani odnosno bez jasnih oblika, dimenzija i ujednačenosti, već su postavljeni uz ivičnjak, na ogradi, javnoj rasvjeti, obližnoj stijeni, podzidu, zemljanoj površini, u sred kružnog toka…, ali i murali, grafiti i drugi natpisi posvećeni istorijskim ličnostima iz bliže ili dalje prošlosti je određeni vid memorijalizacije njihovog lika.
“Raznovrsna obilježja (spomenik, ploča, nekada s portretom stradalog, zatim religijski simbol, nerijetko krst, tablica ili drugi dio automobila, uramljena osmrtnica, cvijet, buket, vijenac, svijeća, zasađena biljka, može postojati i posebno ograđeni prostor i sl., a najčešće kombinacija više elemenata”, primijetio je Medin tokom terenskog istraživanja.
Sikimić je govorila o jezičkom i folklornom pejzažu smrti na crnogorskim putevima , analizirajući tekstove i natpise, kao i elemente sadašnjeg folklora.
Direktorica JU Muzej i galerija Tivat Danijela Đukić govorila je o metodologiji koju su koristili autori studije – onlajn upitnici, obilazak terena, popisivanje, evidentiranje i mapiranje odnosno opservacija -posmatranje.
“Prvi pasus studije odmah me je naveo da postavim pitanje koliki je stepen saobraćajne kulture u Crnoj Gori; da li su obilježja pored puta nezakonito postavljena i u ravni sa nelegalnim objektima i bilbordima, i na kraju u čijoj je nadležnosti”.
Knjiga je iz štampe trebala izaći jutros, rečeno je sinoć na promociji. Medin je naveo da će nekoliko primjeraka stići u Muzej i Gradsku biblioteku kako bi zaiterosovani čitaoci mogli uzeti svoj primjerak besplatno, jer jetako predviđeno projektom.