Osvrtom na slavne dane Bućarskog kluba Brđanin i davnu 1971.godinu, kada je njegov tim „harao“ zogovima diljem bivše Jugoslavije, u Đurđevom brdu sinoć je počela završna fešta u okviru ovogodišnje, 67. Bućarske olimpijade, a u susret finalnim susretima koji se igraju sutra veče od 18 sati.
Predsjednik Organizacionog odbora, Mato Krstović, udijelio je fotografije slavne ekipe iz 1971.godine njihovim potomcima- kćerki pokojnog Tonka Sindika, Branki Sindik Dujmov, sinu pokojnog Ilije Sindika, Borisu Sindiku i Krstu Sindiku, najbližoj svojti pokojnog Zvonka Sindika.
Uslijedilo je slavlje ženskom bućanju u čast i osvrt na 1986.godinu, kada je po prvi put na tivatskoj Bućarskoj olimpijadi nastupila jedna ženska ekipa.
„Samo ću se kratko vratiti u prošlost na 1986.godinu kada se na Bućarskoj olimpijadi u Gradiošnici desila senzacija. Među prijavljene 42 ekipe, pojavila se jedna ženska ekipa ,,Brđanki“. Želja je prevladala, skupile su hrabrost i zaigrale. Ostalo je istorija. U čast naših dama klub ,,Brđanin“ je izradio specijalne plakete zahvalnosti, a prva ženska ekipa Brđanki nastupila je u sastavu Mira Vuksanović, Darija Sindik, Tonka Slaby, Anka Čulić, Merica Mikša, Jozica Bošković i Marija Mikša,“ podsjetio je Mato Bošković i pozvao dame da preuzmu plakete. U ime Ane Čulić, Jozice Bošković i Marije Mikše, koje više nisu sa nama, plakete su preuzele Nives Sindik i Merica Mikša.
Brđanin je i za najstarije članove kluba, Zvonka Vuksanovića i Zoru Abrinović, izradio specijalne nagrade u znak zahvalnosti za sve doprinose tokom mnogobrojnih godina trajanja Olimpijade.
Na ovogodišnjoj Olimpijadi, u okviru koje je po prvi put organizovano posebno takmičenje za žene, nastupilo je šest ekipa, naglasio je Krstović u uvjerenju da će, „kada pripadnice nježnijeg pola čuju da će i ubuduće imati svoje takmičenje“, broj ekipa iz godine u godinu rasti.
Brđani su odlučili da stimaju sve ekipe, pa su pehari kao poklon u znak sjećanja na 67. Bućarsku olimpijadu uručeni i onim ekipama koje se nisu našle na postolju- ekipama „Nevješte“, „Barbeta“ i „Kalimanjke“.
Uslijedila je dodjela pehara i medalja najuspješnijim ženskim ekipama.
Treće mjesto na Ženskoj bućarskoj olimpijadi zauzela je ekipa „Vile od Boke“, u čije ime se emotivno i nadahnuto zahvalila Sandra Sindik.
Kao drugoplasirana na prvoj Ženskoj olimpijadi u okviru 67. tivatske Bućarske olimpijade završila je ekipa „Šjore od mota“, koja je, kako smo mogli čuti od kapitenke Sanele Brkan, formirana prošle godine i po drugi put se našla u finalu ženskih susreta, iako oni prošle godine nisu formalizovani kao posebno takmičenje.
Pobjednice ženske olimpijade i ekipa koja je postigla istorijski uspjeh, plasiravši se među osam najboljih ekipa u okviru muške konkurencije- „Brđanke“, zaslužile su ovacije svih prisutnih. Pored zlatnih medalja i pobjedničkog pehara, uručen im je i prelazni pehar Ženske olimpijade, kojim je organizator ovogodišnjeg izdanja jedne od najznačajnijih i najdugovječnijih tivatskih manifestacija želio odati posebno priznanje ženama pored zoga i na zogu kroz cijelu istoriju Bućarske olimpijade. Grandiozni prelazni pehar kako bi tek uspostavljena užanca ženskog takmičenja u godinama koje dolaze dobila svoj puni sjaj u ime Brđanki preuzela je kapitenka Dijana Sindik, jedina žena reprezentativac Crne Gore u sportskom bućanju.
Brđani su se potrudili kroz cijelo izdanje Olimpijade da odaju priznanje starim užancama i podsjete nas na davnu 1952. godinu, kada je sve počelo. Kao što su u večeri posvećenoj osnivačima, naslovljenoj „Sa njima je sve krenulo“, 11.avgusta scenski dočarali donošenje olimpijskog plamena sa zoga Kopište gdje je održana prva tivatska Olimpijada, tako su sinoć olimpijsku baklju, poput naših starih, predali organizatoru narednog takmičenja, Bućarskom klubu Kalimanjac.
„Došao je i trenutak da se olimpijski plamen preda narednom organizatoru uz želje da Olimpijada u 2024.godini bude ispunjena samo najljepšim uspomenama, kao ove što smo skupa izgradili u Đurđevom brdu, da sa sobom nosi radost i osmjehe na licima što je uspjeh svakog organizatora,“ poručio je Mato Krstović.
Ova je čast ponovo dopala najstarijeg aktivnog člana Bućarskog kluba Brđanin, Zvonka Vuksanovića, a olimpijski plamen je u ime Kalimanjca preuzeo njihov najstariji član, Slobo Čelanović.
„Kao što znate, došli smo do pred sami kraj ove manifestacije. Zahvaljujem se svim učesnicima na predanoj borbi i ljubavi koju su poklonili ovoj olimpijadi. Takođe Vama dragi prijatelji koji ste svake noći pronalazili put do malog sela Đurđevo brdo i uživali u svim čarima koje nam je pružila ovogodišnja olimpijada. Posebnu zahvalnost dugujem mojim mještanima Brda Mažina želim nam svima na našem brdu zastava viori vječno u znak svih naših zajedničkih pobjeda,“ zaključio je Krstović, nakon čega je emitovana video poruka podrške bućanju, Brđaninu i tivatskoj Bućarskoj olimpijadi, koju je uputio popularni dalmantinski muzičar, Petar Grašo.
Uslijedila je zabava za brojne domaće i goste koji su se sinoć okupili u Đurđevom brdu, a za štimung se pobrinuo bend Crveno i crno.
Na zogovima BK Brđanin sutra (nedjelja, 3.spetembar) u 18 sati igraju se susreti za treće mjesto između ekipa Češljar i No name, odnosno finalna utakmica ovogodisnje Bucarske olimpijade, u kojem se susreću ekipe Palma i Bacchus.