Radnici Službe zelenila ovih dana obavili su čišćenje kanala u koje se tokom jačih sakuplja liđće i borove iglice i začepe kanale. „Park ima pad i glavne šahte su na nižem nivou, otprilike prema Porto Montenegru i to mora uvijek biti uredno i čisto da ne dođe do plavljenja“, rekla je gostujući u programu Radio Tivta, šefica Službe, Tanja Krstović sa kojom smo razgovarali o održavanju i uređenju zelenih javnih površina u gradu, ali i njenom naporu da inspiraciju iz drugih mjesta primjeni u Tivtu kako bi unaprijedila izgled grada.
Stanje zelenila i javnih površina u gradu je zadavoljavajuće, istakla je Krstović.
„Rad sa biljkama je vječita inspiracija, koja je svaki put drugačija. Drugačije se razvijaju, mjere koje se primjenjuju, su tipske, ali su specifične, ne može se uvijek orezivati isto, jer one nisu iste. Zavisi od momenta, ja lično imam inspiraciju, da to bude drugačije orezano, eksperimentišem, za sledeće rezanje primjenjujem ono što sam na osnovu posmatranja zaključila da je najbolje“.
U Službi insistiraju na adekvatnoj sadnji, da se doda stajsko djubrivo. „Mi smo jedino Komunalno, koje kod sadnje koristi stajsko djubrivo. Tražim da bude uredno urađeno, pedantno, da se svaka travčica ukloni kod orezivanja, insistiram da orezivanje bude pedantno. Osnovna karakteristika moga rada je da insistiram na kvalitetu, na tome da sve bude urađeno kako treba, od prve do zadnje faze, da se održava uredno, redovno, da se biljke prihranjuju“.
Insistirate na autotohtonim vrstama biljaka?
„Naravno, ne interesuje me šta je trend jer su autotohne vrste fantastične, prilagođene su uslovima gdje se nalaze, svaka ima nešto interesantno, list, cvijet. Nije lijepo, samo ono što je atraktivno tog momenta. Ljepotu treba tražiti uvijek u nesavršenom. Moja vodilja je da ljepotu tražim u onome što nije lijepo na prvi pogled, ako mi se čini da nije lijepo, uvijek se pozabavim s tim zašto je to tako, suština je u tome da je to uradjeno iz ljubavi. Ako se radi iz ljubavi, ne moraju biti sve posude iste i istih boja“.
Volite putovanja, koliko ona utiču na sliku grada kad su zelenilo i javne površine u pitanju?
„Obišla sam Medioterna i još uvijek ću obilaziti. Limitirajuća stvar kod uređivanja zelenih površina su finansije. Ograničene su i vrlo male, ako nemate sredstava da kupujete, ne možete imati efekat. Zelene površine bi mnogo ljepše izgledale kada bi se malo više uložilo. Gdje god da idem, posmatram njihove zelene površine, biljke i uvijek pronađem neko mjesto da to ubacim kod nas.
Popunjavali ste i uređivali dijelove malog parka na Trgu Dara Petkovića?
„Tamo imamo problem jer je velika frekvencija djece. Ima dosta proširenih površina, uz dječje igralište, tako da oni tu cirkulišu i ne obaziru se na zelene površine. na primjer, igraju fudbal, preskaču, lome biljke,
tako da smo otprilike uradili tu neku rekonstrukciju. Ima par segmenata o tom parku sa nekim ubačenim elementima, ćupovima iz kojih kao voda izlkaze biljke.
To ćupovi su inspiracija iz Alhambra u Granadi, koja fenomenalno izgleda. To je crveni grad u Granadi gdje dominiraju elementi Mavarske kulture. Mavari potiču iz Afrike gdje je velika oskudica vode, a oni su na tako jedan virtuozni način organizovali dotok vode, i to sa niže nadmorske visine, na veću i napravili vrtove. Imaju narandžin vrt, pravougaona površina sa stablima narandže. Vrt sa čempresima, voćnjak i povrtnjak. Površina ispred hotela Regent Porto Montenegro je replika tog jednog vrta u Alhambri.Naravno pametni ljudi kad nešto kopiraju oni uzmu osnovu i prilagode tako da to nije tako upečatljivo, a lijepo izgleda. Terakotne posude su karakteristične, interesantne za razliku od Alhambre“.
Koliko je to slično i izvodljivo na našem prostoru?
Izvodljivo je ako ima volje, to ne može jedna osoba da radi, mora biti više faktora uključeno i zainteresovano. „Mora lokalna uprava više biti zainteresovana za nove površine, ili da površine podigne na viši nivo. To onda za sobom povlači ulaganja većih sredstava za kupovinu biljaka, za povećavanje broja radnika, sve to je to potrebno da sinhronizuje da biste vi takve stvari odradili“.
Koliko ste zadovoljni gradskim stanjem, da li ste zadovoljni ?
„Sve analiziram, posmatram iz čega se može još više izvući. Zadovoljna sam, površine su lijepo uređene i uredne. Za tivatske javne površine je karakteristično da su urađene čitave godine, ne samo prije sezone. Svjesna sam da uvijek može bolje i više. Trudim se da iz postojećeg izvedem maksimum, nadam se da će to jednog dana biti onako kako bih ja željela da bude“, istakla je šefica Službe zelenila.
Da li često razmišljate o poslu van radnog vremena?
„Stalno razmišljam o zelenim površinama i kako ih možemo unaprijediti.
Gledajući druge gradove, uvijek razmišljam o tome kako to primjeniti kod nas. Posao me inspiriše i van radnog vremena, i trudim se da konstantno razmišljam o tome kako da naš grad učinim još ljepšim kroz zelene površine“, istakla je šefica Službe zelenila, Tanja Krstović.