Tivatski posvjetni radnici pridružili su se danas tihom štrajku, koji je inicirao Sindikat prosvjete Crne Gore. Kao I u drugim crnogorskim gradovma, okupili su se u podne kako bi zajednički poslali poruku nadležnim državnim organima- Ministarstvu prosvjete, Vladi Crne Gore i predsjedniku države, zahtijevajući da se zaustavi dugogodišnje urušavanje sistema obrtazovanja u našoj zemlji.
“To nije nešto što je tek tako nastalo. Glavni odbor Sindikata prosvjete donio je odluku o stupanju u štrajk upozorenja. Mi smo se danas okupili u svim gradovima Crne Gore i dali podršku i potpise da podržimo taj štrajk upozorenja. Zašto štrajka? Zato što se konstantno urušava sistem obrazovanja u Crnoj Gori zbog degradacije statusa zaposlenih u prosvjeti, zbog sve lošijih i složenijih uslova rada u vaspitno-obrazovnim ustanovama I brojnih drugih problema. Naš fokus ovoga puta nije na niskim mjesečnim primanjima zaposlenih u prosvjeti, već na nužnosti da povratimo dostojanstvo prosvjetnim radnicima,” kaže za naš radio zajednička predstavnica sindikalnih organizacija tivatskih vaspitno-obrazovnih ustanova, Sandra Vukmirović.
Vukmirović ističe da je Glavni odbor Sindikata prosvjete u dopisu koji je ovim povodom dostavio Ministarstvu prosvjete, Vladi Crne Gore i predsjedniku države ispostavio konkretne zahtjeve.
“To su, između ostalog, da se vrati ugled obrazovnog sistema i dostojanstven status prosvjetnog radnika, da se obezbijedi zaštita zaposlenih od nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu, da se o izmjenama zakona o štrajku omogući zaposlenima u prosvjeti ustavno pravo na štrajk koje nam je ukinuto izmjenama zakon iz 2015.godine, da se riješi problem troškova prevoza zaposlenih u prosvjeti, koji je veliki problem,” objašnjava Vukmirović.
“Kada je Tivat u pitajnu, mi imamo kolege koji putuju na posao iz Nikšića, ne treba da napominjem da mnogi svakodnevno putuju iz Kotora, Budve, Herceg Novog. Možete misliti koji je to izdatak na mjesečnom nivou? Nadalje, zahtijevamo da se zapošljavanje u prosvjeti oslobodi od uticaja politike tako što će se vratiti kriterijumi prilikom zapošljavanja i da se donesu hitne kratkoročne mjere i započne rad na dugoročnoj strategiji za rješavanje problema deficita nastavnika u obrazovanju, što je direktna posljedica situacije u kojoj se danas nalazi nš prosvjetni radnik. Posljedica je da, pored konstantno rastućeg problema ndostatka prostora za realizaciju nastavnog procesa, imamo I sve veći problem sa manjkom kadra, posebno iz matematike, fizike, hemije I srodnih predmeta. Sve se manji broj mladih odlučuje za upis na fakultete na kojima će se osposobiti za rad u prosvjeti, jer nemaju podsticaj ni u finansijkom smislu, niti mogu računati na dostojanstvo profesije,” upozorava Vukmirovićeva.