Nakon ovaranja sedmog izdanja Tivat World Music festivala na Gumnu šetališta Pine, scena tog događaja je u nastavku sinoć bila i Gornja Lastva gdje je priređen otvoreni okrugli sto na temu “Muzika Priroda Čovjek”. Panelisti su bili iz oblasti kulture i umjetnosti iz Crne Gore i regiona: Svetlana Kalezić Radonjić, Milena Živković i Samo Šincek.
Dalibor Ševaljević, direktor festivala je pozdravio prisutne, predstavio goste i podsjetio da je skup zamišljen kao neformalan razgovor, van bilo kakve klasične forme, i da svi prisutni mogu učestvovati u njemu što je adekvatan uvod za kasniji nastup slovenačkog benda “Srčani Plamen”- “Heart Flame” koji je publici prenio terapeutske zvukove i pozitivne vibracije.
Vizuelna umjetnica Milena Živković je objasnila svoj autentičan način da uveže važne aspekte naših života kakvi su kultura i zaštita sredine :
“Odlučila sam da istražujem život kroz umjetničku praksu i proizvod istraživanja je projekat nastao u vrijeme korone kojem sam dala ime Mentalna ekologija . Ideja i poslazište je da je sve u svijesti, da ideja mentalnog otpada proizvodi i fizički otpad. To je polazište kroz koje želim da podsjetim ljude svojom praksom da svi mi kada razvijemo naš kreativni potencijal koji imamo, a kako kaže Jozef Bojs svaki čovjek je kreativan, mi samim tim priorodno postajemo ekološki osvješćeni . Ja sam prije svega htjela sebe rehabilitovati kroz te prakse i samoj sebi osmislila kreativne tehnike i metode. Kada sam se rehabilitovala tako sam i osmislila projekat Mentalne ekologije i kretivno edukativni – kurs Disciplina mašte koji se bavi razvojem i artikulacijom kreativnosti i primjenom u svakodnevnom životu.”
Književnica, doktorka filoloških nauka, esejista i književna kritičarka Svetlana Kalezić Radonjić se potpuno složila sa Mileninim stavovima, naglasivši da je jedan dio njenih interesovanja i praksa vezana za obrazovanje :
“Dio kreativnosti koji Milena spominje i koje ona nužno povezuje sa prirodom i ekologijom meni je uvjek bio u kotekstu obrazovanja izuzetno važan. Primjetila sam da svaki obrazovni sistem ide ka tome da čovjeka, kakav god duhovnih, energetskih i mentalnih dimenzija bio, smjesti u kutiju iz tih dimenzija. Neki se u te kutije mogu smjestiti, a neki ne mogu. Mene uvjek najviše zanimaju ona djeca i učenici koja ne mogu da se uklope.
Nažalost, naš edukativni sistem često insistira na čistoj reprodukciji , ne zanima ga kreacija .Ako dijete nije u stanju da reprodukuje znanje koje mu se nudi momentalno mu se ukazuje da nešto nije u redu sa njim. Koliko je samo božanstvene, kreativne i radoznale djece izgubilo tu radoznalost do 3. Ili 4. razreda. Mi do kraja osnovne škole takvu djecu maltene upropastimo. Mali broj njih uspije da preživi školu a da ne bude ubjeđeno da nešto nije u redu sa njima.
Djecu procjenjujemo samo na osnovu ocjena, što je ne samo nonsens već neka vrsta zločina, jer ih tako ubjeđujemo da oni ne valjaju a nismo im ponudili priliku da nam pokažu u čemu to valjaju. I vrlo često djecu proglašavamo sa sindomom nedostatka fokusa a niko se ne trudi da im ponudi alternativu. Svako živo biće je kreativno a pitanje je samo šta naš sistem čini da je podrži. Sve to ne vodi dobru i da bi se trebalo mijenjati kada je riječ o obrazovnim praksama da budemo širi i tolerantniji prema drugosti i svemu onome što se ne uklapa u obrazovni sistem kako je on sada zamišljen.
Mislim da nas čeka veliki i važan put i da je koristan i od ključne važnosti bilo koji vid projekata i radionica koji djecu i mlade mogu da podstaku da se vrate radosti i radoznalosti, da se bave nečim što ih raduje i što ih to tjera da dalje istražuju nove putevena kojima kome će tu vatru radosti, taj srčani plamen, održavati razgorenim” .
Gost iz Slovenije, muzikoterapeut Samo Šinček je govorio o načinima iznalaženja svojih kanala za funkcuionisanje, izražavanje i komunikaciju :
“Važno je da se našim životima stalno preispitujemo i istražujemo. Ja sebe istražujem više od 20 godina i nisam završio sa tim . Kad sam zavirio u svoje srce i biće shvatio sam da smo mi, zapravo energetske bića. Previše su nas ubijedili u to da smo mi samo ono što je fizičko iako je nauka već dokazala da smo mi energetska bića a da energija dolazi iz vibracija i frekvencija , kao što je Tesla odavno govorio.
Važno je u životu da pazimo šta mislimo i da smo svjesni toga da smo mi ti koji vodimo osjećaje, da ne dozvolimo da oni upravljaju nama. Ja to radim tako što da kad mi dođu neke misli, moj zadatak je da ja to najprije primjetim, a kad to učinim to je već pola posla završeno i onda imam moć da to uzimam ili odbacim. Isto je i sa osjećajima koji idu zajedno sa mislima. Osjećaji su gorivo za naše misli koje stvaraju našu fizičku realnost. Dakle, važno je da mi kontrolišemo svoje misli i da ne dozvolimo da bude obrnuto” .