Bend Tibble Transsibiriska koji nosi ime po najmanjem selu u Švedskoj, a izvodi jipsy/balkansku muziku, uglavnom uz tekstove na švedskom, nastupio je ponovo sinoć na tivatskom World Music festivalu. Prošli put, (15.09.) 2018, svirali su na Pinama, a sinoć u DTV Partizanu, gdje su zapalili i rasplesali publiku iz više zemalja, kao što obično i rade na koncertima. Izveli su uglavnom originalne stvari, kao i neke obrade, promovišući i svoj poslednji album Swedisko iz 2019. Od prethodnog nastupa kod nas, šestočlani bend promijenio je dva člana i dobio jednog novog, pa sada imaju i po jednog Norvežanina i Poljaka, kao i Japanku, tako da su sad svakako internacionalni bend.
Johan Testad, pjevač, gitarista/flautista i jedan od osnivača benda kaže da su srećni što su ponovo u Tivtu:
“Predivno je što smo opet ovdje, a takođe je lijepo što smo bili na drugoj sceni. Prošli put smo bili na rivi, a sad na klupskom stejdžu i bilo je baš zabavno, a publika je bila sjajna. Dosta su igrali, kao što je uvijek kad mi sviramo! U drugom slučaju, značilo bi da smo propali, da nismo uspjeli.”
Johan je iz Tiblea (Tibble), odakle je u startu bilo četvoro članova benda:
“Sada smo ostali samo nas dvojica iz Tiblea, Jonas Runefeit i ja raštrkani smo po Švedskoj. Od prošlog nastupa u Tivtu, imamo novu saksofonistkinju, Hiroko Nishikawa, koja je iz Japana, ali živi u Švedskoj, a na tubi je Norvežanin. Sergeuš Marakovski je iz Poljske, on je sa nama od početka, tako da smo internacionalni bend, ali svi živimo u Švedskoj.”
O albumu Swedisko Johan nam je rekao da nije baš nov, ali ga sada promovišu, jer je pandemija sve poremetila: “Nismo mogli na turneju, ali sada smo dosta na turneji sa tim materijalom. Album se zove Swedisko, što na romskom znači Šveđanin. To je i mala igra riječi, jer ima u sebi i švedsko i disko, što je fino, jer izvodimo švedsku muziku, a pomalo je ponekad i osjećaj kao da ste u disku, jer je muzika zabavna za svirku i za ples, iako nije disko muzika.”
Bend uskoro treba da nastupi u Finskoj, a posebno se pripremaju za dvonedjeljnu turneju po Japanu, zemlji svoje saksofonistkinje:“Unaprijed se radujemo što ćemo posjetiti njenu zemlju, biće zabavno. Sada radimo posebne aranžmane za japanske pjesme, koje ćemo da izvodimo na naš način. To će biti u aprilu naredne godine, aposlije toga radićemo više na novom materijalu. Ja takođe radim i kao kompozitor za film i pripremam novi projekat, koji bi trebalo da počne da se snima krajem godine.” Muzičar će u projekat uključiti i bend, za što počinju pripreme već u oktobru. U svakom slučaju, nadaju se i novom susretu sa tivatskom publikom, a još nekoliko dana uživaće u našem gradu.
Posjetioci su imali priliku da kupe albume i majice sa znakom benda.