Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda – PPOVa za opštine Kotor i Tivat je prema Programu rada, tokom prošle godine u prosjeku na mjesečnom nivou primao 250.000 kubika, a na godišnjem nivou tri miliona metara kubnih komunalnih otpadnih voda, stoji u Izvještaju za prošlu godinu koji će se naći pred odbornicima na predstojećem skupštinskom zasjedanju.
Međutim, prošle godine je došlo do blagog povećanja opadnih voda u Postrojenju. Ukupan priliv bio je na nivou 2021.godine, a da je odnos ukupno primljenih količina otpadnih voda iz dvije opštine iznosio 65% iz Kotora, a 35% iz Tivta.
U Postrojenje se 2022. slilo 3.820,777 kubika, a iz Kotora skoro 2.466.10 metara kubnih otpadnih voda. Međutim, u izvještaju se ističe da to nije realna slika ukupnog priliva otpadnih voda iz Kotora već posljedica upliva morske vode, kao i atmosferskih voda u kanalizacioni sistem kotorske opštine. Osim toga veliki priliv morske vode u sisetm dešava se i tokom plima. Takođe, tokom većih padavina ogromne količine vode se slivaju kod tunela Vrmac i dospijeva u Postrojenje putem kanalizacionog sistema.
U 2022.godini proizvedeno je i izvezeno 955 tona kanalizacionog mulja, znatno više nego na godinu ranije. Najveća količina mulja iz sistema je izbačena 2019. godine. Procjena je da za optimalno funkcionisanje procesa treba da se izbaci između 900 i 1000 tona mulja na godišnjem nivou.
Prošle godine je prioritet bio kompletna sanacija sva tri SRB bazena. Poret toga odrađeni su i brojni drugi servisi. Kako se navodi sanacija je uticala i na smanjenje potrošnje električe energije.
U Izvještaju se ističe da je Postrojenje radilo maksimalnim kapacitetom od 72 500 ekvivalent stanovnika. Prečišćena otpadna voda se ispušta u more postojećim podvodnim cjevovodom dužine 3 600 metara.
Troškovi investicionog održavanja PPOV-a nadoknađuje se Društvu iz budžeta Opštine Kotor u procentu 60 %, dok iz budžeta tivatske opštine to iznosi 40% ukupnih troškova. Tekuće održavanje iznosi 80 hiljaad eura.
FOTO: Radio Tivat iz arhiva