Najviše pažnje na današnjoj sjednici dobio je polugodišnji izvještaj Opštine o ukupno ostvarenim primicima i izvršenim izdacima za ovu godinu. Odbornike su najviše zanimale investicije i kolika će realizacija biti do kraja godine. Raspravljalo se i o Informaciji o zajedničkoj gradnji opštine i fizičkih lica na Seljanovu, tužbama koje je opština podnijela protiv suinvestitora, te narednim koracima.
Na početku XII sjednice SO Tivat predsjednik Miljan Marković je pozvao sekretarku Ivanu Aranđus da izvrši prozivku odbornika nakon koje je utvrđeno da sjednici prisustvuje njih 25 te da postoji kvorum i da Skupština može nastaviti rad. Marković je obavijestio odbornike da je odsustvo ostalih uredno najavljeno a da će sjednici prisustvovati direktori doo „Vodovod i kanalizacija Tivat“ Alen Krivokapić, direktor doo „PPOV Tivat“ Stefan Čobanović, direktor doo „Autobuska stanica Tivat“ Vasilije Zeljak i direktor JU „Centar za kulturu Tivat“ Goran Božović.
Prije nego je usvojen zapisnik sa prethodne sjednice, za riječ se javio odbornik Ilko Klakor i rekao da na zapisnik nema primjedbu, zahvalio odbornicima koji su XI sjednici dali kvorum i time napravili značajan pomak u realizaciji onoga što je izglasano. Klakor je predložio da se novim Poslovnikom o radu odbornicima da mogućnost da se u rad sjednice uključe on lajn. To bi bilo u interesu grada i građana a u radu prošlog skupštinskog zasjedanja bi i on učestvovao kada je sa jedriličarskom ekipom bio na Svjetskom prvenstvu.
Predsjednik SO Tivat je odgovorio da je formirano radno tijelo, da je u toku rad na poslovniku te da će se prije izglasavanja znati hoćr li se naći modalitet vezano za taj prijedlog.
Zapisnik sa XI sjednice SO Tivat usvojen he sa 17 glasova za, bez glasova protiv i bez uzdržanih. Potom se prešlo na utvrđivanje Dnevnog reda.
Predsjednik SO je predložio da se povuku dvije tačke. Prva je Godišnji izvještaj o realizaciji programa službe Azila za napuštene pse za 2022. godinu obzirom da nije formalno pravno ispravan i da ga treba doraditi, pa je 18 odbornika glasalo za povlačenje. Proceduralno, dbornik Vatroslav Bejan je upitao da li je taj materijal razmatrao nadležni odbor, da li je konstatovao formalno pravnu neispravnost i potrebu dorade. Kako je odgovoreno da jeste i da to piše u izvještaju odbora a zato što je to previdio Belan se izvinio odbornicima i javnosti.
Predsjednik opštine Željko Komnenović je predložio da se sa Dnevnog reda povuče Predlog Odluke o broju, uslovima i načinu korištenja stanova za službene potrebe a zbog tehničkih izmjena koje je taj predlog odluke pretrpio odloži za neku od narednih sjednica. Prihvaćeno je sa 17 glasova za.
Sa 17 glasova je prihvaćen prijedlog da u Dnevni red budu uvršteni Informacija u vezi realizacije zajedničke gradnje na kat. parceli 51/1 KO Tivat kao i Predlog Odluke o prestanku mandata jednoj članici Odbora direktora DOO Parking servis Tivat.
Kao nije bilo novih prijedloga za dopunu Dnevnog reda ili povlačenje pojedinih tačaka, predsjednik SO Miljan Marković je pročitao Dnevni red koji je uz poslednju tačku Odbornička pitanja i odgovori imao 17 tačaka i za koji je glasalo 18 odbornika.
Naskon rasprave koja je trajal sat i po vremena , za Izvještaj o ukupno ostvarenim primicima i ukupno izvršenim izdacima Opštine za 2023.godinu glasalo je 17 odbornika, a jedan odbornik je bio uzdržan.
U raspravi su učestvovali odbornici opozicionih partija koji su uglavnom izrazili zamjerke na lošu realizaciju kapitalnog budžeta.
U ime predlagača, sekretarka za finansije, Lidija Bakalbašić je podsjtila da je ovo izborna godina pa su se morali pridržavati strogo određenih pravila kad je potrošnja u pitanju.
Odbornik kolacije DPS-SD-SDP-LP, Vatrosalv Belan je kazao da su podaci poznati i da se o njima se govorilo tokom rebalansa. On je naglasio da se radi o dokumntu koji je ogledalo opštine i njena lična karta rada, odnsono rada lokalne vlasti.
Naglasivši da uvijek potencira na investicionoj politici i kapitalnim izdacima, Belan je zamjerio na lošijoj realizaciji tog dijela Budžeta, koji je na pola godine iznosio 27, 44% od ukupno planiranih investicija.
„To znači da 3. 800 000 eura u odnosu na planiranih 13. 800 000 eura. Tom rezultatu doprinosi stavka poput uređenja zemljišta. Tom rezultatu doprinose srestva transporta, oprema za javne ustanove i kredit KfW banke. To su manje stavke, ali ne i manje važne. Kod izdataka za infrastrukturu od opšteg značaja na bazi su od 6, 54% . Realizacija projekta vodovoda i kanalizacije koji je i najveći problm realizovan sa 1,09% za pola godine što je veoma nizk rezultat. Ranije je objašnjeno da nisu pristigli svi računi“, kazao je Belan i, s obzirom da je u pitanju polugodišnji rezultat, tražio je informaciju o realizaciji na 20. septembar.
On je naveo i da je realizacija kod ostalih ulaganja u infrastrukturu 14, 02%. na 50% potrošenog vremena.
Opravdanje prošle godine je bila prinudna uprava, sad je vjerovatno izborna godina, Katastar, nesređena dokumenta, glavnog gradskog arhitekte. Belan je kazao da se dugo čeka na odgovor od glavnog gradskog arhitekte. Ako je zahtjev predat u aprilu možda će odgovor stići u septembru. Ističući da razumije predsjednika opštine sa kojim, kako je kazao Belan često razgovara sa predsjednikom opštine, ali da nije na njemu da to riješi jer je on dobio potrebnu podršku građana i Skupštine.
Odgovarajući Belanu, v.d dirketor Direkcije za investicije, Vlado Brguljan je podsjetio da je riječ o plaćanjima do 30. juna. Za taj period bilo je investicija koje još uvijek nisu bile došle na naplatu, kao što je saobraćajnica MR2.
Kad je riječ o izadacima za vodovod i kanalizaciju 90 posto te stavke odnosi se na spor sa Fajferom, raspisan je tender i odabran izvođač za sanaciju bujičnih kanala, kao i cjevovod u Gradiošnici investija koja je dodata rebalansom budžeta. Izgarđen je rezervovar bez cjevoda s obzirom na hitnost i značaj rješavanja vodosnabdijevanaj u toku ljeta.
„U toku je izrada projektne dokumentacije i nadamo se da ćemo sa realizacijom te stavke početi do kraja godine. Što se tiče građevinskih objekata najveća stavka po memorandumu sa Ministarstvom prosvejete je krov za školu. Međutim i pored više konatakata i razgovora sa Minisatrstvom mi nemamo još uvijek nikakav odgovor. Ukupan iznos te investicije je 500 hiljada eura. Opština je na osnovu potpisanog memoranduma na sebe preuzela da u realizaciji tog posla učestvuje sa 50 odsto od ukupne investicije. Ipak jpj nemamo odgovor da čli će resorno misiatsrvo raspisati tender za izbor izvošača radova za taj posao. Pored toga je i stavka rekonstrukcije ljetne pozornice u Donjoj Lastvi za koju je urađena projektna dokumntacija i za koju je već raspisan tender“, naglasio je Brguljan i istakao da na ukupna plaćanja po sonovu realizovanih projekata na današnji dan iznosi 42 % ili oko 6. 400 000 eura. U taj iznos nisu uračunati ugovoreni projekti koji su predviđeni da se realizuju u narednom periodu.
Brguljan je kazao da su period zabrane građevinskih radova iskoristili za pripremu projektne i tenderske dokumntacije. On je naglasio da sistem funkcioniše i da je sve u detaljima planiramo.
Prema podacima od 20. septembra realizacija kapitalnog budžeta je na 43%, kazao je potpredsjednik opštine, Jovan Brinić istakavši da je 30.juna realizacija iznosila 27%, a sad 20 posto više. Što se tiče obeveza Fajferu ona iznosi 1 100 000 eura, zbog spora koji traje. Ta sredstva još uvijek nisu prenešena. Konačan isplata za MR2 je bila u julu.
Brinić je naglasio da imaju važne kapitalne investicije koje se završavaju i koje su ozbiljne i zato očekuju rekordnu godinu po realizaciji kapitalnog budžeta.
Upoređujući prošlu i ovu godinu na isti dan, Brinić je rekao da je 30.juna 2022.godine realizacija kapitalnog budžeta bila, 11, 64%, ove godine istog dana 27%. „Realizacija budžeta 20.septembra prošle godien je bila, 24%, a daans je 43 posto. Rezultati su sad duplo bolji nego prošle godine. I to je tendencija, a mi imamo odličan uzlazni trend“, istakoa je Brinić i naveo da nije važna samo skupa investicija.
On je kazao da za neke investicije nije nadležna samo Opština nego one zavise i od drugih, državnih institucija koje ne rade dovoljno dobro svoj posao ili ga ne rade efikasno kako rade oni u opštini.
On je podsjetio na izgradnju školskog objekta u Radovićima za koji su preuzeli dobar dio posla jer je Ministarstvo diglo ruke. „Idući budžet će sigurno biti bolji i čistiji nego prošle godine. nećemo imati MR2 koji je koštao 900 hiljada eura, a Opština ga je na kraju platila dva ipo miliona eura. Imaćemo samo operativne stavke i projekte koje možemo da radimo“, zaključio je potpredsjednik Brinić.
Odgovarajući na pitanja i primjedbe, predsjednik Opštine je izrazio zadovoljstvo radom Direkcije za investicije i direktoru Vladu Brguljanu koji sve što radi za grad radi to 24 sata.
„Ono što je jasno da nas ne prate odgovorne institucije na državnom nivou. I on je pomenuo rad Katastar koji je veoma loš i nemaju skoro nikakvu saradnju. Nemaju ni strateški investitori pa predsjednik Opštine dolazi u situaciju da u Podgoricu šalje zahtjeve za investitore da im se odbri realizacija“, rekao ej Komnenović i složio se sa komentarom odbornika Belana za glavnog gradskog arhitektu.
On je kazao da je formina Služba glavnog gradskog arhitekte i na to mjesto došao je Aleksandar Živaljević, a služba će imati troje zaposlenih sa jednim arhitektom.
„Nastojaćemo da taj arhitekta bude iz Tivta, ali jako ga je teško naći, ali u toku su pregovori. Zaista je dosta tih loših sinegertskih efekata, Katastar, loš procenat rada Službe gradskog arhitekte u prethodnom periodu zato smo se odlučili da ojačamo službu. Nije lako pare potrošiti, a mi imamo rekordan kapitalni budžet. Mene raduje što će narednih dana na izvršenje projekti koji su iz različitih razloga bili nezavršeni proteklih godina.Završiče se konačno radovi na saobraćajnici na Cacovu, izabran je izvođač i za završetak radova na Belanima, radiće se i parking ispred Muzičke škole. I nadam se da će Tivat u narednom periodu dob iti i gradsku pijacu kakvu zaslužuje. Sledeće godine u planu je nova marina i nve komunalne vezove za građane Tivta“, rekao je Komnenović naglasivši da su svi predlozi i sugestije odbornika dobro došli.
Predsjednik Opštine je ponovio da Opština u ovom momentu od državnih institucija nema pomoć. „Očigledno da vakum u formiranju nove Vlade ne doprinosi dobrom investicionom ciklusu jer se stvara loša ekonomska klima i ne daje mogućnost da se nešto može planirati, ali ono što smo obećali to ćemo i raditi. Maksimalno ćemo se truditi da što više novca uložimo u infrastrukturu opštine Tivat koja je posljednjih decenija dotrajala. Nastaviće se ulganja u saobraćajnice u višim zonama, a u toku je i izbor izvođača radova za fazu V2- izgradnja kanalizacione mreže u Donjoj Lastvi i Gradiošnici i tu smo u sitauaciji da ispravljamo prethodne greške“, istakao je Komnenović očekujući da će i taj posao početi da se realizuje do kraja godine i da ta naselja dobiju kanalizacioni sistem.
Ističući da želi vjerovati da će procenat realizacije kapitalnog budžeta od 27% u narednom periodu biti mnogo veći. I s obzirom da se raspravlja o polugodišnjem izvještaju je zaista skromno, istakla je odbornica Dubravka Nikčević koalicije DP-SD-SDP i LP.
„Tri stavke se odnose na završetak saobraćajnice MR2, za uređenje zemljišta i transporta u iznosu od 2 miliona i ako tome dodamo kredit KfW banke to je oko tri miliona eura. To znači da je oko 800 hiljada eura utrošeno na ostale, uslovno rečeno manje projekte, jer je svaki projekat značajan. Došlo je vrijeme i da neki projekti iz ranijeg perioda koji nisu završeni realizuju, a to se odnosi na neke veće projekte. Nadam se da ćemo krajem godine govoriti o mnogo boljoj realizaciji kapitalnog budžeta s obzirom da su neki tenderi u najavi a neki u proceduri“, istakla je Nikčević.
Odbornicu Nikčević je zanimlao i zašto je loša realizacija ciljeva iz lokalnih strateških dokumenata. Od planiranih 142 hiljade realizovano je svega 10 745 000 eura. Neki se dokumenti nisu mogli ni donijeti, ali je jedan dio mogao biti realizovan. Ona je pitala i zašto ništa nije transferisano ženskim organizacijama jer je to regulisano zakonom.
Predsjednik Skupštine, Miljan Marković je kazao da je o transferima ženskim organizacijama zatraženo mišljenje od Agencije za antikorupciju- ASK.
Po mišljenju potpredsjednika Opštine, Andrije Petkovića radi se o propustu.
„Sigurno će stići odgovor Agencije za sprečavanje korupcije. Znam da je 2021.godine nama stigla obaveza da isplaćujemo ženske političke organizacije u okviru političkih partija kako bi omogućili njihov nesemtan rad. Ne znam da li je svake godine potrebno dostavljati rješenja o radu organizacija i da li su dostavljene na vrijeme, ali već u ponedeljak ćemo se sastati i taj problem će biti riješen. Ukoliko postoji zastoj kod Agencije i to ćemo ubrzati, ali definitivno mislim da je riječ o propustu koji ćemo da riješimo“, naglasio je Petković koji smatra da je to najbolje utrošen novac koji jedna lokalna samouprava izdvaja.
Posmatrajući prihode i rashode u toku šest mjeseci, odbornik SDPa Ćazim Lisičić je istakao da je zabrinjavajući nivo prihoda.
„Postoji 17. 446 000 eura, a od toga su sopstveni prihodi prihodi samo četiri miliona, odnosno 25-30 posto prihoda. Značajna stavka jesu prenešeni prihodi iz prethodnih godina što iznosi skoro 11 miliona eura. Zato me zanima zašto je prihod tako mala. Imamo i ustupljene prihode koji su skoro tri miliona eura što sa prenijetim sredstvima iznosi skoro 14 miliona eura koje nisu zarađene nego su se igrom slučaja našle na računu opštine“, naveo je Lisičić navodeći da u kapitalnom dijelu budžeta značajan udio ima saobraćajnica MR2 koja je od početnih 900 hiljada eura došla na dva ipo miliona eura.
To, prema riječima Lisičića, znači da je 1.600 000 eura novac građana Tivta.Taj novac je, da je bilo razumijevanja, mogao biti uložen u neke druge projekte.
U cilju transparentnosti i informisanja građana, Lisičića je zanimla stavka u iznosu od 371 676 000 eura, a ukupan iznos navedenih stavki u izvještaju iznosi 125 240 000 eura. On je tražio objašnjenej gdje je utrošeno preostaloh 200 hiljada eura.
Odgovarajući odborniku Lisičiću potpredsjednik Opštine, Jovan Brinić je istakao da su prošle godine imali rekordan iznos prihoda, a ove godine je taj iznos prebačen već 30.juna.
„U poređenju sa prethodnom godinom ove imamo više prihoda. Porez na nepokretnosti bio je 1 980 000 eura 2022.godine, a ove 2 349 000. Bilo je povećanje poreza, ali i povećanja novih poreskih obveznika jer su završene zgrade i useljeni stanovi. Na dan 20.septembra porez na nepokretnost iznosio je 5 788 000 eura realizacija 84 %. U uporednom periodu sa prethodnom godinom prihod po istom osnovu je bio 4 980 000. Tu je već razlika za skoro 800 hiljada eura u plusu“, kazao je Brinič navodeći da je realizacija budžeta na današnji dan 24 miliona eura.
Uključujući se u raspravu direktor Direkcije za investicije, Vlado Brguljan je kazao da je odluka o komunalnom uređenju dosta stara i da će se morati razmisliti o novim cijenama jer trenutne cijene za naplatu ne prate tržišne.
Odbornicu Anu Vuksanović – HGI zabrinjava realizacija ciljeva i zadataka iz lokalnih strateških dokumenata i zašto je realizacija samo 7%
„U planirani iznos ove godine bila je predviđena izrada novih lokalnih akcionih planova. To je Lokalni akcioni plan za sport, za kulturu, za mlade i drugi, ali na žalost na državnom nivou oni još nisu usvojeni. Mi ne možemo krenuti sa timovima na lokalnom nivou jer čekamo da se to na državnom nivou riješi i tek onda na lokalnom nivou možemo formirati timove za izradu. Aktivno radimo za rampma za lica sa invaliditetom, opremamo Omladinski klub tako da će sve biti utrošeno do kraja godine“, rekla je menadžerka opštine, Ptricia Pobrić.
Odbornik Belana je zanimalo zašto je u vrijeme zabrane gradnje tokom sezone, na osnovu odobrenja predsjednika Opštine, bilo objekata na kojima su se izvodili radovi. Jedan od njih je izgradnja kompleksa na mjestu bivšeg hotela Tivat. On je tražio objašnjenje s obzirom da nije u pitanju infrastzrukturni nego biznis projekat. Belan je istakao i da će Opština uskoro doći u situaciju da će morati „masno“ da plaća nedostatak kadra u Tivtu, što novcem što drugom vrstom motivacione ponude, stanovima.
Odgovarajući Belanu predsjednik Komnenović je kazao da je dosta restriktivan što se tiče odluke da se nekom dozvoli gradnja tokom turističke sezone, ali kad predsjednik izdaje takvu odluku ona je vezana za odluku Vlade Crne Gore uz obrazloženje da je taj projekat jedan od prioritetnih za razvoj turizma.
„Na osnovu toga i zahtjeva investitiora koji ulaže značajna sredstva u razvoj toga projekta bio sam prinuđen da donesem takvu odluku. U svakom slučaju nama hoteli trebaju, što pokazuje i ova sezona koja je po parametrima dosta dobra. Hotelski smještaj bilježi značajnu popunjenost. Iako je dosta uloženo u privatni smještaj ove godine nije bio toliko tražen i popunjen“, rekao je Komnenović koji se složio sa odbornikom Belanom vezano za stanove.
On je istakao da je u tom duhu bila i koncipirana odluka o koriščenju službenih stanova, koja je danas skinuta sa dnevnog reda, ali će, nada se, biti dorađena za sledeću sjednicu. Tivat je, prema riječima Komnenovića ugrožen i što se tiče pripadnika Ministasrtva unutrašnjih poslova jer neće niko da dođe da radi u jer za platu koju dobija ne može plaćati visoke stanarine. Kadrova nema i to je ogroman problem, naglasio je predsjednik i istakao da se razmišlja o rješavanju tih problema.
Odbornica DPS SD SDP I LP, Renata Bergam je rekla da rješavanje pitanja stanova za kadrove policije treba da rješava MUP, a Tivat treba da razmišlja o nedostajućem medicinskom kadru. Ona je istakla da je neophodna još jedna medicinska ekipa u Službi hitne pomoći. Bergam je skrenula pažnju i na to što nedeljom ne rade apoteke jer to predstavlja problem pacijentima.
Odbornika Licičića je zanimalo koji je efekat novoformirane Službe za investitore, da li ima nekih naznaka za nove investicije ili da održava odnose sa trenutnim investitorima.
Odgovarajući odborniku Lisičiću potpredsjednik Jovan Brinićč je kazao da je formiranje Službe došle nakom desetak – petnaest godina nakon dolaska investitora. Njihove reakcije su bile konačno da se i to desi, naveo je Brinić. I njen osnov nije samo praćenje.
„Na Luštici se gradi cijeli jedna grad i to se mora isprati u svakom aspektu što podrazumijeva grad. Porto koji je sastavni dio Tivta, ali nekako i cjelima za sebe. Opština i pored nedsotatka prostora ima određeni broj lokacija kao što je stara vatrogasna stanica, Opatovo, lokalitet Montepranco i ima još par lokacija i cilj nam je da to sistematizujemo i uredimo, da vidimo štaje planski predviđeno, da napravimo portfolio što se tiče opštinske imovine. Itekako ima interesovanja stranih investitor, itekako ljudi žele da grade što više“, naglasio ej Brinić i naveo da su u Opštini izdvojili sredstva i svim školama i vrtićima u Tivtu obezbjedili MTC program.
Učestvujući u raspravi i potpredsjednik Andrija Petković je izrazio zadovolsjtvo što su u opštini izdvojili sredstva i školama obezbjedili NTC program za škole.
Odbornici su uz 17 glasova za i jedan uzdržan,usvojili godišnji izvještaj Društva sa ograničenom odgovornošću „Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda“ za opštine Kotor i Tivat o realizaciji godišnjeg programa obavljanja komunalnih djelatnosti za prošlu godinu. Kako se ističe u izvještaju, koji je predstavio direktor Stefan Čobanović, u prošloj godini postrojenje je preradilo 3,8 miliona kubika vode što je na nivou 2021. godine, a odnos ukupnih otpadnih voda je i u 2022. godini bio 65 posto iz Kotora i 35 posto iz Tivta.
„Iza nas je veoma uspješna godina. Urađeni su brojni servisi koji su doprinijeli boljem radu postrojenja. Obavljena je sanacija sva tri bazena. Čitav posao je trajao od februara do juna prošle godine, u nekoliko faza. Na kraju imali smo i probni rad. Izuzetno složen i kompleksan posao koji su obavili zaposleni i to u razumnom roku. Sva tri bazena puštena su u rad prije sezone. To je obavljeno sa prerađenom vodom i to je bila velika ušteda u potrošnji vode. Efekat postrojenja po nekim parametrima išao je i preko 90 posto, što je praktično i neki maksimum. Postrojenje je dovedeno u stanje od prije šest godina kad je otvoreno. Takođe velika ušteda električne energije od skoro 20 hiljada eura. Sve što je uloženo u sanaciju nadokađeno je kroz ovu uštedu. Sam proces rada je funkcionisao gotovo besprijekorno. Proizveli smo 955 tona kanalizacionog mulja što je znak da je proces bio optimalan. To govori da je proces išao kako treba. Izvoz mulja u Albaniju je išao preko firme „Monteleja“ iz Podgorice. Oni su jedina firma koja se javila na tender. I oni izvoze kanalizacioni mulj već godinama unazad“ – rekao ej Čobanović.
Ankica Bogdanović (Narod pobjeđuje) pohvalila je rad direktora Čobanovića:
„Da pohvalim ovog mladog direktora na jednom domaćinskom odnosu prema preduzeću. Svi grafikoni pokazuju koliko ozbljno pristupate i procesu servisiranja koje ste doveli u stanje kad su bili novi. Sve pohvale i jendo veliko bravo od mene“ – rekla je Ankica Bogdanović.
Pohvalama se pridružio i Ilko Klakor iz Krtoljske liste:
„I ja se se pridružujem pohvalama direktoru, i u moje i u ime Krtoljske liste. Ali ono što zanima građane je nesnosan miris, koji se doduše smanjio u odnosu na prethodne godine. Ima li šanse da se još više smanji i potpuno ukloni?“ – pitao je Ilko Klakor.
„Prošle godine bilo je neprijatnih mirisa. Postoji procedura koja se poštuje. U drugoj poloviini prošle godine smo uspjeli da dodatno povežemo filtere i poboljšamo tu konekciju. I sad je to mnogo prihvatljivije u odnosu na ranije godine. Kada je ljetnja sezona i nema vjetra rano ujutru dešava se da se osjeti neprijatni miris jedno pola sata. Naš materijal za filtere je malo dotrajao i mi u budžetu za narednu godinu planiramo sredstva da to promjenimo. Postoje određene lokacije, kritične tačke koje nemaju veze sa postrojenjem, a taj neprijatan miris građani često povezuju sa našim postrojenjem. A ti mirisi ne potiču od postrojenja, drugi su razlozi. Cilj je da se niko ne žali na neprijatne mirise. Zbog turista a prvenstveno zbog mještana koji žive u blizini postrojenja – odgovorio je direktor.
Dubravka Nikčević (DPS) je pohvalila rad direktora Postrojenja.
„Želim da pohvalim vaš posvećenost i pristup što je vidljivo. Ovo je veoma kompleksno postrojenje a vidi se da se maksimalno trudite da to optimizujete. Moj pristup je takav, pozitivan prema dobrom radu, a kad nije dobro ja ću to reći. Takav pristup nije bio uobičajen u prethodnom periodu. Mene zanima zašto postrojenje do sad nije dobilo upotrebnu dozvolu? – pitao je Lisičić.
„Hvala na lijepim riječima i odličnom pitanju, veoma važnom. Iako je ovo postrojenje najbolje i dalje nema upotrebnu dozvolu. A to zbog toga što nemamo vodnu dozvolu. Mi smo žrtva adminsitracije i nečijeg slabijeg rada. Postrojenje nije završeno do kraja, nije završena druga faza i zato nemamo vodnu dozvolu. U najavi je da ćemo dobiti privremenu vodnu dozvolu, što će omoćiti da postrojenje dobije upotrebnu dozvolu. Poslali smo svu potrebnu dokumentaciju. Sad zavisimo od Uprave za vode, koja ima puno posla a nemaju dovoljno kadra. Nadamo se da ćemo brzo dobiti privremenu vodnu dozvolu” – odgovorio je Čobanović.
Ćazim Lisičić iz SDPa je podsjetio da se u svojim izlaganjima ne koristi zamjenom teza kao pojedini:
„Kao ekonomista volim brojeve i činjenice, a ne politikanstvo. Drago mi je da ste opravdali povjerenje ljudi koji su vas postavili na tu poziciju. Dakle, čestitke i sa moje strane. Mene zanima zašto u podnijetoj dokumentaciji regulatornojcAgenciji za elektroenergetiku niste dali Ugovor između opština Kotor i Tivat, pa zbog toga je odbijen vaš cjenovnik, odnosno niste ga kasnije ni podnijeli? Da li neko snosi odgovornost za to što nije učinjeno za 2022. i 2023 godinu, da li je zbog toga moglo biti gubitaka i da li ste za 2024. godinu pripremili potrebnu dokumentaciju? – pitao je Lisičić.
“Nema Ugovoora o povjeravanju. Veliki problem ovog Dtuštva je što zavisi od dvije opštine. Za sve je potrebna podrška opština Kotor i Tivat, koje se nisu mogle dogovoritri oko Nacrta ugovora. Mi kao Društvo smo uradili sve što smo mogli. Ali procjena je da Društvo još nije spremno za samofinansiranje. Najviše zbog atmosferskih voda sa Vrmca. Opština Kotor treba da riješi taj problem.Nama se u toku jakih kiša sliva ogomna količina padavina i kako mi da naplatimo atmosferske vode građanima Kotora. Takođe imali smo problema sa salinitetom. Po nekim ispitivanjima najviše iz opštine Kotor. Sad je tu bolja situacija. I nisu sva domaćinstva Kotora i Tivta još uvijek priključena na kanalizacioni sistem. Kad se opštine Kotor i Tivat dogovre oko Nacrta tog ugovora tada će Postrojenje početi da se samofinansira. Za sad finansiranje ide preme Sporazumu u odnosu 60 posto iz budžeta opštine Kotor i 40 posto iz budžeta opštine Tivat“ – rekao je Čobanović.
U diskusiju se uključila i Mirela Jarić, sekretarka Sekretarijata za saobraćaj i stambeno komunalnu djelatnost.
„I ja da pohvalim rad direktora Čobanovića sa kojim moj Sekretarijat ima veoma dobru saradnju. Mi vršimo upravni nadzor. Novoformirani smo Sekretarijat koji ima dosta posla. Naš je zadatak da organizujemo aktivnosti oko ugovora između dvije opštine. Do sad nije bilo zajedničkog stava. Ti stavovi treba da se nivelišu i iskreno se nadam da ćemo imati uspjeha na ovom planu. Dvije opštine se moraju usaglasiti. To ide malo teže. Treba nastaviti tu priču, dakle ne početi je nego nastaviti. Kompleksan je problem, a znate kako je, i dvoje djece kad dijele istu loptu dođe do svađe. Ovdje nema svađe ali ima različitih mišljenja. I to bi bilo primarno da se rješava. To je veliki ekološki značaj za našu državu. Mogli bi tu vodu prerađenu koristiti za neke namjene. To je cikličan proces“ rekla je Mirela Jarić.
Sekretar za privredu Vedran Božinović smatra da je problem u imovini:
„Glavni problem kod Ugovora i povjeravanju je pitanje imovine. Bez vodne odnosno upotrebne dozvole to se još vodi kao investicija u toku. Nema smisla potpisivati Ugovor o povjeravanju ako nema imovinu koju možemo da povjerimo. To je bila glavna prepreka između nas i Kotora“ – istakao je Božinović.
I Ana Vuksanović iz HGI se pridružila pohvalama za rad direktora Društva:
„Mislim da je njegov rad izuzetno vrijedan za postrojenje kojim upravlja i u tehničkom smislu i što se tiče kompetencija s obzirom na njegovu vrlo mladu dob. Ali ja najavljujem da ću biti uzdržana po ovoj tački zbog nekih drugih okolnosti koje se tiču postrojenja. Više su političke prirode i ja ne bih ulazila u razloge“ – rekla je Vuksanović.
Odbornici su danas usvojili Odluku o utvrđivanju i raspodjeli dobiti Društva sa ograničenom odgovornošću za odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda za opštine Kotor i Tivat za 2022. godinu
Neto dobit u iznosu od 6.721,34 eur-a zadržava se kao neraspoređena dobit Društva
Na dnevnom redu današnjeg zasijedanja našao se i Izvještaj o radu DOO Autobuska stanica Tivat za 2022.godinu sa nalazom eksternog revizora, te pozitivnim mišljenjem nadležnog sekretarijata za pivredu i skuopštinskog odbora. Izvještaj je nakon jednog kruga rasprave usvojen sa 15 glasova za, bez glasova protiv i uzdržanih odbornika.
Prije nego što je pohvalila rezultate poslovanja Autobuske stanice za mandata aktuelnog izvršnog direktora, Vasilija Zeljaka, odbornica Tivatske akcije Sanja Vuković upozorila je predsjednika SO Tivat, Miljana markovića, da prilikom zakazivanja skupštinskih zasijedanja povede računa o vjerskim praznicima, jer je danas pravoslavni praznik Velika gospojina.
Odgovarajući na sugestiju odbornice Vuković, Marković je konstatovao da je njena primjedba na mjestu, ali je aktuelno zasijedanje moralo biti zakazano prije 26.septembra, kako bi bilo ispoštovana odredba da između dva skupštinska zasijedanja ne smije proteći više od tri mjeseca. Razlog da sjednica bude baš danas je prisustvo direktora javnih ustanova i firmi o čijem radu se raspravlja i donose odluke.
Odbornik Goran Vujović upitao je direktora Autobuske zbog čega poslovni prostori u na prizemlju i spratu objekta autobuske stanice nisu dati u zakup. Zejak je objasnio da je preduzeće kojim upravlja iskoristilo mogućnost da izda u zakup sve prostore koji su im od strane Opštine Tivat povjereni na upravljanje, a nisu potrebni za poslovanje firme, što nije slučaj sa prostorima za koje se zanimao odbornik Vujović
Osvrćući se na Izvještaj, odbornica DPS-a, Dubravka Nikčević, upitala je zbog čega se još uvijek nije pristupilo racionalizaciji poslovanja Autobuske i DOO Parking servis, koja je skupštinskom odlukom predviđena fuzijom navedenih opštinskih firmi. Nikčević je napomenula da je dio prostorija u objektu Autobuske već ustupljen na korštenje za kancelarije. Uz pohvalu za pozitivno poslovanje firme u 2022.godini, Nikčević je istakla da se vidi pozitivan pristup ali ne i razvojna vizija ove opštinske kompanije.
Sekretar sekretarijata za privredu Opštine Tivat, Vedran Božinović, objasnio je da do fuzije dvaju preduzeća još uvijek nije došlo zbog nedavne smjene na čelu DOO Perking servis, čija je nova direktorka preuzela funkcju u julu ove godine, te nemogućnosti donošenja odluka dok upravni odbori obje firme ne budu u punom sastavu. Razlog je to što se na dnevnom redu današnjeg zasijedanja našla i Odluka o imenovanju jednog člana UO DOO Parking servis Tivat.
Sekretarka Sekretarijata za saobraćaj i stambeno-komunalne poslove, Mirela Jarić, ukazala j da za mandata prethodnog direktora DOO Parking servis nije bilo moguće organizirati sastanke Upravnog odbora. Nakon imenovanja nove direktorke u julu ove godine, po riječima Jarić, nedavno je održan prvi sastanak UO ove opštinske firme.
Odbornik LP, Vatroslav Belan, upitao je direktora Autobuske stanice kada namjeravaju da uspostave stalne autobuske linije prema Beogradu i Novom Sadu. Iznio je i sugestiju da je potrebno da firma sama ili uz pomoć Opštine Tivat uloži u edukaciju zaposlenih, odnosno tečajeve engleskog i drugih stranih jezika za službenike Autobuske koji komuniciraju sa putnicima, jer je sve veći broj inostranih gostiju koji dolaze u Tivat.
Zeljak je objasnio da uspostava autobusnih linija ne zavisi od Autobuske stanice, ona samo može prevoznicma sugerisati potrebe, ali oni su ti koji donose odluke o otvaranju linija s obzirom na procjenu profitabilnosti. Napomenuo je da je, uz nikšićku, tivatska autobuska stanica jedina u Crnoj Gori koja je u vlasništvu lokalne uprave, što ograničava prostor za saradnju sa privatnim prevoznicima na ovakvim poslovima.
Zeljak je saglasan da je potrebno ulagati u edukaciju, posebno s obzorom na radni pritisak na samo šest službenika koji su u komunikaciji sa putnicima. Na Belanovu opasku da inostranim gostima u svakom momentu treba pružiti tačnu informaciju, Zejak je ukazao da je u eri digitalizacije dovoljno obezbijediti dobar internet, čime svako u svakom momentu može doći do potrenih informacija. Složio se da autobuska stanica treba da poradi na digitalizaciji usluga i online dostupnosti informacija.
Odbornici su sa 18 glasova dali saglasnost na visinu cijene usluga DOO „Vodovod i kanalizacija“ Tivat za javno vodosnabdijevanje i prihvatanje i odvođenje komunalnih otpadnih voda za 2024.godinu
Data je saglasnost na Odluku Odbora direktora br. 38 od 18.07.2023.godine o visini cijene usluga DOO „Vodovod i kanalizacija“ Tivat za javno vodosnabdijevanje i odvođenje komunalnih otpadnih voda za 2024.godinu.
Od strane DOO “Vodovod i kanalizacija” Tivat dostavljen je zahtjev za davanje saglasnosti na visinu cijene usluga za javno vodosnabdijevanje i cijene usluge za prihvatanje i odvođenje komunalnih otpadnih voda za 2024. godinu.
Postojeće cijene usluge za javno vodosnabdijevanje fiksni dio za fizička lica iznosi 1,7995 eura i za pravna lica 3,3178. Varijabilni dio za fizička lica iznos 0,9562 eura i za pravna 1,6016 eura.
Za narednu godinu, iznos usluge za javno vodosnabdijenja fiksni dio za fizička lica iznosiće 1,9225 eura i 2,7335 eura za pravna lica. Varijabilni dio za fizička lica iznosiće 0,7661 eura i 1,0246 eura za pravna lica. Fiksni dio uvećan je za 6,8 odsto dok je varijabilni umanjen za 20 odsto, za fizička lica, dok je za pravna lica fiskni dio umanjen 17,5%, a varijabilni 36%.
Postojeće cijene za prihvatanje i odvođenje komunalnih otpadnih voda fiksni dio cijene iznosi 0,4389 eura i za fizička i pravna lica. Varijabilni dio za fizička lica iznosi 0,1718 eura i 0,2878 eura za pravna lica.
U narednoj godini te cijene će biti 0,5908 eura za fizička i pravna lica. Varijabilni dio za fizička lica iznosiće 0,2004 eura i 0,2680 eura za pravna.
Fiksni dio uvećan je 22,1% za fizička lica, dok varijabilni za 16,7%. Za pravna lica fiksni dio uvećan je takođe za 22,1%, dok je varijabilni umanjen za 6,9%.
Nove cijene naplate će se primjenjivati od 1. januara 2024. godine.
Direktor ViK-a Alen Krivokapić je kazao da su cijene produkt gubitka koji će akumulirati dobitak iz prethodnih godina.
“Za 17% će biti niži račun za građane za vodu, a za one koji plaćaju i priključak za kanalizaciju će biti niži i za oko 26%. Ovakav pad cijena vode evidentiran je samo u Tivtu, a sve zahvaljujući našim građanima koji revnosno plaćaju”. On je kazao da ne zna kako će se to odraziti na narednu godinu.
Belan je čestitao Krivokapiću.
“Mnogi bi našli način da izvrnu i pokušaju da objašnjavaju, a on je izašao pred nama i rekao da ne zna kako će mu se ovo vratiti naredne godine. Čestitamo i njemu i Upravnom odboru, što funkciju javnog preduzeća obavljaju onako kako ide na korist svih građana. Kapa dolje”.
Krivokapić je rekao da će ViK imati manje Prihoda za oko 400 hiljada na količine vode koje su plasirali za prvih osam mjeseci.
“Fakturisane količine vode su na istom nivou kao prošle godine. Uložili smo dosta truda. Cijena vode u Podgorici je prodajna, onolika koliko je mi kupujemo od Regionalnog vodovoda, mi kupujemo oko 60% vode”.
Belan je kazao da “se moramo obradovati ovome, ali opet ćemo dogodine da skačemo gdje su nam investicije”.
“Ovo je sjajan primjer kako stvari u ekonomiji stoje. Velika su nam očekivanja. Kako ćemo infrastrukturu s ovakvim obrtom, vidjećemo. Moj račun će biti manji i meni to odgovara”- istakao je Belan.
Sa 19 glasova usvojena je odluka kojom se utvrđuje neto dobit u poslovanju DOO “Vodovod i kanalizacija” Tivat za 2022. godinu u iznosu od 112.999,11 eur-a.
Neto dobit se zadržava kao neraspoređena dobit Društva, što su pozdravili i odbornici s obzirom na gubitke koje će VIK imati zbog smanjenja cijena vode.
Nakon desetominutne pauze, ponovnom prozivkom nastavlje je rad XII sjednice SO Tivat osmom tačkom Dnevnog reda Program rada JU CZK sa finansijskim planom za 2023 g. Nakon 122 minuta usvojen je sa 16 glasova za i dva uzdržana.
Uvodno izlaganje podnio je direktor CZK Tivat Goran Božović kazavši da je uspješno realizovan veliki dio Programa a dokument koji je pred odbornicima bogat, detaljan i sistematičan.
Odbornica Dubravka Nikčević (DPS) je konstatovala da je deplasirano krajem septembra raspravljati o Programu i planu rada za tekuću godinu. Iako su se potrudili da daju obrazloženje o razlogu kašnjenja, rebalans budžeta opštine nije valjan razlog jer ustanova nije jedini korisnik budžeta. Ona je kazala da Izvještaj o radu CZK za 2022 godinu nije ugledao svjetlost dana u parlamentu i to što je tadašnja direktorica smjenjena ne treba biti razlog da predstavnici građana (odbornici) nemaju priliku vidjeti šta je dotična ustanova radila u prethodnoj godini. Ispada da te podatke nema ko predočiti a po njenom iskustvu, Sekretarijat za društvene djelatnosti je bio dužan da to učuni pa tek onda da se raspravlja. O tome da je potrebno donijeti novi Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Nikčević je objasnila da prvo treba izmjeniti Statut a to nije urađeno ni do danas. Program Purgatorija je ocijenila kvalitetnim i složila se da sistem oglašavanja treba unaprijediti odnosno osavremeniti te napraviti program za onlajn prodaju karata. Osvrnula se na mali scenu, nakadašnju Buća a danas Đardin, i pitala koliko je koštala ta nova montažno demontažna scena i koliko je programa CZK tamo realizovao. Smatra da se vidi namjera za regulisanje stvali kako bi trebalo. Cijene karata su visoke pa svi ne mogu priuštiti sebi gledanje nekog od programa a kritikovala nepozivanje odbornika na naprimjer, otvaranje ili zatvaranje tako značajnog festivala kao što su Purgatorije.
Odbornik Vatroslav Belan (LP) je kazao ono što i na Odboru a to je da Plan i program rada sa finansijskim planom za 2023. godinu nije pročitao iz protesta a zbog naslova i vremena kada se on podnosi skupštini na razmatranje. Smatra da je taj čin samo puko ispunjavanje zakonske forme. Pitao je direktora Božovića koji je smisao dokumenta na današnji dan i zašto bi ga čitao jer taj čin smatra nepoštovanjem Skupštinskom domu, prema osnivaču i vlasniku. I on je ponovio da rebalans budžeta nije opravdanje a da je logični slijed jeste ovakva vrsta dokumenta u prvom kvartalu.
Direktor CZK Goran Božović je, kako kaže, očekivao da mu oštrica bude upućena ali u formalnom djelu i složio se da postoji kašnjenje. Dužnost je preuzeo 13. marta i dolaskom na dužnost zatiče administrativni i organizacioni nered pa je pojasnio da se odnosi na račune koji nisu plaćani od početka godine (oko 25 hiljada), ne kreiranje računovodstvenog konta, nula planiranog programa. Rukovodstvo ustanove, direktor i savijet, su do tada svoj posao radili vrlo loše, u svakom koraku poslovanja nailazio je na vrlo loša akta i dokumenta. Odluka o Purgatorijama je bila potpuno deplasirana, zastarjela i nije se primjenjivala u mjeri kako piše. Odluka o cijenama usluga je nakaradna a u Izvještaju o radu za ovu godinu je detaljno navedeno šta je bilo potrebno da se uradi da bi se poslovanje ustanove dovelo u red. Božović je obrazložio kakve je još nepravilnosti zatekao pri dolasku na dužnost (Ugovor o zakupu poslovnog prostora, nepostojanje programa Purgatorija). Učinjeno je sve što je bilo u moći da se pripremi što bolji i raznovrsniji program da kulturna ponuda ne bi bila u opadanju.
Osvrćući se na cijene karata kazao je da je prvi put neko razmislio o paketima karata, za takmičarske predstave, plesne i kolektivne sa 30 posto popusta u odnosu na pojedinačne karte. Nakon što je pojasnio razloge kašnjenja, zaključio je da ustanova zaslužuje makar malu pohvalu što je od preuzimanja rukovodstva sredinom marta, uopšte uspjela da napravi kvalitetnu ponudu odnosno da se treba baviti suštinom a ne formom.
Za Izvještaj o radu za 2022. Božović kaže da je podnesen skupštinskoj službi, za sistematizaciju da je trebala biti promijenjena a Statut i ne mora da se mijenja jer je statutom biblioteke određeno da se njeno ime briše iz Statuta CZK. Odgovarajući na pitanje o maloj sceni Buća-Đardin Božović je kazao da prostorom upravlja druga firma a da CZK nije imao nijedan sadržaj jer je program Purgatorija napravljen mnogo ranije.
Predsjednik opštine Željko Komnenović je kazao da ono što je obilježilo raspravu na relaciji odbornici-direktor CZK jeste nekoliko glavnih rečenica. Prva rečenica da je „ovo pitanje forme i suštine“. Prema njemu, suština je ono što je zaključila gospođa Nikčević da su ovogodišnje Purgatorije uspješna priča a to je i bio cilj. Ono o čemu se priča je forma i u proteklom periodu je sve bilo iz niza razloga – vanrednih okolnosti, hitnog reagovanja i planiranja programa za ljeto. Purgatorije su prioritet prioriteta što je rekao i novom rukovodstvu:
„To se jednostavno moralo realizovati i po svemu onome što se desilo tokom ovoga ljeta i pokazalo. Što se tiče teme, atrium ljetnikovca Buća, stalno se zaobilazi činjenica da tamo još traju konzervatorski radovi. Gdje će da bude bina, kako će izgledati i koji kapacitet imati to ne zavisi od predsjednika“, rekao je Komnenović i dodao da će se pokušati naći najoptimalnije rješenje koje treba potpisati stručnjak. Savjet nije usvojio izvještaj prethodne direktorice a ona ga je predala kasnije. Ponovio je da je suština bitnija od forme a da je kvalitetan program doveo brojne goste koji su bili zadovoljni i da se neće stati.
Sandra Sindik (BF) je kazala da je prethodna direktorica bila kadar Bokeškog foruma, odnosno da ju je on predložio što je potvrdio i predsjednik Andrija Petković. On je prihvatio odgovornost zato što su “predložili loš kadar”.
Pohvale na račun kulturnog ljeta, posebno Purgatorija su imale odbornice Ankica Bogdanović (NP) i Zorica Bulatović (NP).
Javivši se za riječ u drugom krugu, odbornica Dubravka Nikčević je primjetila da direktor Božović nije pomenuo da je pohvalila ovogodišnje Purgatorije i da su doprinijele kvalitetu kulture, te da nije dobila odgovor na pitanje koliko je koštala adaptacija Đardina.
VD direktor direkcije za investicije Vlado Brguljan je odgovorio da je iznajmljivanje koštalo oko osam hiljada eura zajedno sa prevozom, montažom i demontažom.
Narednih tridesetak minuta se vodila diskusija koja je vrlo malim dijelom imala veze sa tačkom dnevnog reda i ticala se kadrovske politike pri zapošljavanju, stučne ili partijske pripadnosti.
Sekretarka Skupštine Ivana Aranđus je pojasnila da je Izvještaj o radu CZK za 2022. godinu predat 28.08. i nakon izvršenog uvida u dokumentaciju smatrala je da ne ispunjava uslove da se nađe na današnjoj sjednici. To je prenijela sekretarki Sekretarijata uz obrazloženje da u formalnom smislu navela nedostatake koje treba otkloniti, poput potpisa vd direktorice koja to više nije duže od pet mjeseci, tačnije u vrijeme predaje ovog Izvještaja.
Predsjednik skupštine Miljan Marković je u nastavku zamolio odbornike da se drže tačke Dnevnog reda, a potpredsjednik Andrija Petković je smatrao da predsjednik nema pravo usmjeravati razgovor na način na koji to želi. Sandra Sindik (BF) koja, kako kaže, dolazi iz realnog sektora, misli da ako neki direktor ili neki Savjet nije radio godinu dana ono što se od njega očekuje, trebali su biti kontrolisani, opomenuti.
“To što je ljetnja pozornica rasprodata je super stvar, ali ne da koncert Predraga Jovanovića bude pod znakom Purgatorija”.
Po pitanju kadrovskih rješenja smatra da ako su iste biografije prednost trebaju imati “tivatska djeca”. Replicirala je Sanja Vuković (TA), takođe, kako je kazala iz realnog sektora, nagašavajući da će se uvijek zalagati da pobijedi stučnost, makar u pitanju bila i njena djeca.
“Uvijek ću glasati za struku bez obzira odakle dolazi. Valjda smo se za to borili. Ja jesam lokal patriota, ali ja se nisam borila za takve prioritete. Borili smo se da ovdje budu sposobni, a ne podobni. I vjerujem da kad direktori budu počeli da snose odgovornost za svoja štetna poslovanja, tada ćemo imati odgovoran pristup poslovanju. Ja ne želim da se pridružim ovakvim konstatacijama da ćemo pružati prednost nekome ko je iz Tivta. E Tivatska akcija neće nikome pružati podršku jer je iz Tivta, nego će taj neko iz Tivta morati da ispuni uslove za neku poziciju. Ovo što građani danas slušaju, protiv toga smo se borili i nećemo biti dio toga. Ako postanemo i mi isti, ne znam za šta smo se borili”.
Za odbornika Vatroslava Belana, kao liberala, sloboda je na prvom mjestu a ona je moguća samo uz poštovanje zakona, da Božovića može razumjeti kao menadžera ali ne kao političara. Apelovao je na odbornike da „pritjeraju“ menadžere javnih ustanova da planove na vrijeme dostave Skupštini jer je o njima u septembru besmisleno govoriti.
Dejan Risančić je kazao da bi razumio diskusiju opozicije da su kulturna dešavanja doživjela debakl, ali je besmislen napad na čovjeka koji je za ovo ljeto osmislio program a sve za nepunih šest mjeseci.
Za Vatroslava Belana imenovanja direktora javnih ustanova jesu partijska rješenja, a ne ono što su u predizbornim obećanjima tvrdili da će biti – strogo stručna.
Konstatujući da je ova tačka Dnevnog reda izazvala toliko pažnje zbog brojnih frustracija pojedinacaprema njemu, Goran Božović je uputio zahvalnost svima koji su imali afirmativne riječi prema onome što je urađeno za vrlo kratko vrijeme. Dubravki Nikčević je rekao da su oni ispolitizovali situaciju, da je bila dobar saradnik dok su zajedno radili ali da je ona striktno partijski igrač pa više nemaju takvu komunikaciju. Odbornici Sindik, za kritiku koncerta Peđe Jovanovića je odgovorio da Purgatorije nisu samo teatar nego obuhvataju ozbiljan i raznovrstan prateći program a važan su turistički brend. Dvije trećine turističke ponude Tivta je program Centra za kulturu ustvrdio je Božović a više od polovine publike je publika van Tivta. Koncert je bio vrhunskog kvaliteta i sadržaja a sve je stvar ukusa.
Odbornici su danas primili Informaciju u vezi realizacije zajedničke gradnje zgrade sa poslovnim prostorom i pijacom. Predmetnim ugovorom definisan je predmet ugovora (zajednička gradnja na kat.parc.51/1 KO Tivat), obaveze ugovornih strana ( Opštine -da omogući nesmetanu gradnju, da oslobodi investitora plaćanja komunalija za objekat, da stavi na raspolaganje izgrađenu infrastrukturu i saobraćajnice na koje će se objekat priključiti i da izvrši druge obaveze utvrđene ovim ugovorom i aneksom; Saulačić Andra -da izradi investiciono-tehničku dokumentaciju, da po sistemu „ključ u ruke” izgradi objekat i uredi teren i preda na upotrebu Opštini sadržaje utvrđene aneksom ugovora o raspodjeli objekta u površini od 30% izgrađene površine srazmjerno suvlasničkom dijelu a ostalo za svoje potrebe i tržišta te da snosi troškove priključenja na komunalnu infrastrukturu, pribavljanja svih saglasnosti i odobrenja uključujući i dozvolu za upotrebu).
Predsjednik Željko Komnenović je kazao da je iz ugla izvršne vlasti ovo najvažnija tačka, vrlo problematična za budžet i imovinu Opštine Tivat.
„Motiv za ovo je ugovor iz 2007. donijet u SO i do dana današnjeg se nije pominjala ova tema. Ovih dana je inicirana usmena rasprava o uknjižbi ovoga u katastru. Zbog zaštite imovine, pokrenut je sudski proces o poništaju aneks ugovora i kod SDT zbog prekoračenja službenih ovlašćenja bivšeg predsjednika Opštine. Ta odluka o zajedničkoj gradnji je problematična, a najviše iz razloga što je Opština najviše oštećena. Po elaboratu se ne poklapaju površine, kvadrature tih objekata koje su Opštini namijenili su manje. Ukoliko uzmemo kajaćemo se, i ako ne uzmemo kajaćemo se. Pravnici će dati svoj sud. Ukoliko ne prihvatimo prijete nam tužbe vlasnika koji su tu kupili stanove. Dali smo predlog da se svi suvlasnici uknjiže do konačne diobe pred sudom. Tivatski katastar preko noći daje prioritet ovom predmetu, bez obzira na sudske procese. Umjesto toga, ulazimo u nepozanto gdje nam prijeti da ako nešto loše uradimo možemo ugroziti naredne budžete. Veoma, još jedan, loš projekat za Opštinu. Ima ih niz. Ne znam kakva je pozicija pred katastrom, ali zbog crnogorskog pravosuđa i nepostupanja, nevjerovatno. Ne želi Opština da ugrozi nikoga, pa čak ni izvođača koji je imao skoro fizički obračun sa pred Opštine, što je procesuirano. Ozbiljno su interesi Opštine ugroženi. Nadležnosti su prekoračene jer su milioni u pitanju. Bilo šta je bilo, moramo izvući najbolje. Žao nam je, nijesmo učestvovali, ali moramo da zaštitimo interese. Manjinski vlasnik zastupa sve vlasnike, pa i većinskog, piše nam tužna pisma i slično.
Marković je kazao da neki prvi put čuju ovu priču, te da je dobro da se građani upoznaju.
„Neki možda pri put čuju za ovo. O ovome se ne glasa, ali i odbornici opozicije da se uključe u ovo. U moru bitnih informacija, prvi ugovor koji je potpisan je bio na SO i predsjednik je potpisao, aneksi koji su uslijedili su bili mimo SO. Nedopustivo je bilo mijenjati te ugovore. Tolika nadmenost da se u svom gradu uradi to, neshvatljivo je. U situaciji smo nezavidnoj, interes Tivta bi svima nama trebao biti na prvom mjestu. Brojna dokumenta dobijamo i dalje, dosta toga i ne znamo“- kazao je Marković i pozvao opoziciju da daju svoj stav, jer je dio njih i bio u tadašnjoj vlasti.
Petar Samardžić iz koalicije NP kazao je da je prva odluka donesena 2005.
„Ja se nisam u svojoj praksni susreo sa složenijom materijom o zajedničkoj gradnji, a dosta sam ih radio. Postoji opravdana sumnja da se radi o jednom supltilnom korupcionaškom poslu po utvrđenim matricama. Dvije su odluke, načelno rečeno da će se pristupiti zajedničkoj gradnji. Već 2007. se unose odredbe bitne. Ljudi koji nemaju novca, a hoće da grade, suvlasnici, oni prikupljaju javne ponude, bez toga ne može, kod ovakvog objekta najmanje 10 ponuda je potrebno za suinvestitora. Nejasno kako se došlo do ovog investitiora. Govorim o odluci iz 2007. jer je posle toga konstatntno umanjivana imovina Opštine ali i ostalih suvlasnika. Saulačić nije bio ovlašćen da potpisuje ugovore, već da se brine o izgradnji i da pronađe suinvestitora. Nikad nisam čuo da je neko ovo ovako radio. Sami suvlasnci su u konfliktu interesa i ne mogu biti zaduženi za tako nešto. Opština nije mogla dati takvo ovlašćenje, plus je potpisivao anekse kojima se umanjivala opštinska imovina. Svi kasniji aneksi su u suštini ništavni. Sa 30% koje je trebalo da pripadne Opštini, mi smo 2020. došli da nam pripada osam stanova i prostor za pijacu oko 800m2. Zanimljivo je da i manjinskim suvlasnicima isto pripada osam stanova, a sve ostalo investitoru Arsiću. Mi smo gurnuti u krivični postupak, ali mi moramo braniti interese Opštine Tivat. Ako bude o ovome sudio nezavisni sud, neće biti problema“- kazao je Samardžić.
Belan je istakao da ukoliko Opština misli da u tome ima koruptivnih radnji, da se zna šta je logično.
„ A ako ima političkih razloga ili neznanja. Ja vas ohrabrujem da gdje vidite moguća krivična djela da reagujete. Ako govorimo o političkom dijelu, uvijek uzimam primjer Porto Montenegra. Tada sam bio opozicija, tada je Arsenal prodat za kikiriki. Uvijek smo komentarisali to, bio sam protiv i smatrao da vrijedi puno više. Međutim, svima su nam danas usta puna Porto Montenegra i svuda hvalimo taj projekat. Ako vidimo da je opština oštećena, jasno je. Ja sam uvijek na strani zaštite interesa Opštine. Ako gledamo suve kvadrate, jasno je. Ali jeste glavobolja, prihvatiti posao koji je takav kakav je ili navlačiti mak na konac, nemam uvid i nisam toliko duboko ušao u materiju, ali po kvadraturi se vidi da nije 30%. Privatno-javna partnerstva su jako dobra za rješavanje problema, ali bih ga uvijek gurao na ono što je suva infrastruktura, bez biznis projekata. Sad je već stvar menadžmenta jer ne znam koji nivo korupcije u pitanju, ali vas ohrabrujem da šta god uočite djelujte“.
Marković je kazao da je ovo veoma važna tema zbog toga što može ozbiljno uticati na budžet.
Samardžič je pitao da li je Belan pročitao Odluku iz 2007.
„Nikad nisam čuo da neka Opština donese odluku kojom sve odgovornosti na fizičko lice. Vrlo čudna odluka. SO nikad nije bila upoznata je li i koliko je ponuda prikupio. Na ovakav objekat je bilo potrebno minimum 10 ponuda. Opštini pripada osam stanova, koliko i suvlasnicima, a suinvestitoru 78. Aneksima je smanjen udio Opštine Tivat, skoro za pola. Zbog toga postoji ozbiljna sumnja da se radi o korupciji“- objasnio je Samardžić.
Komnenović je kazao da su sudske procedure već odrađene, predmet se vodi i dalje, te da je to unešeno u Katastar.
„Morali smo vas upozanti sa situacijom i odlukom katastra da ovo uknjiži a vode se sporovi. Ako se to desi dovodimo u pitanje buduće budžete“.
Brinić je kazao da poslovna odluka nije sporna.
„Iako je loša nije sporna, ali postoje određene sumnje o korupciji, ali mi to ne znamo jer sud nije presudio. Mi dolazimo u situaciju neradom institucija da ne znamo kako da postupimo. Plus smo dali da se procesuria, dovedeni smo u nezavidnu situaciju, gdje su isplivale nesposobnosti institucija. Preuzimamo i loše poslovne odluke, ali smo ovdje u problemu zbog nerada institucija. Ako dozvolimo uknjižbu, sjutra će nas neko pitati kako smo to dozvolili, a vodi se sudski postupak. Ovo su informacije koje smo tek sad dobili, prije par dana. A započeto prije skoro 20 godina, ima dosta nejasnoća. Samo da barem institucije rade da mi znamo da je ispravno, pa neka je loša odluka“.
Samardžić je kazao da se ne zna kontrolna funkcija SO i da je to namjerno urađeno od strane bivšeg predsjednika.
„Da li Opštini uopšte treba pijaca na tom dijelu opštine? To je trebalo da se odluči na Skupštini jer je nosilac prava i ovlašćenja i izbjegli su to tako što su dali ovlašćenje fizičkom licu. Mi nemamo nikakvih podataka da li nam je bila potrebna tolika pijaca. Nemamo podatak jesu li tražene ponude“-kaže Samardžić.
Marković je dodao da predsjednik ima ovlašćenja da potpisuje projekte do 30 hiljada, a fizičko lice nema ograničenja.
„Više krupnih je odluka donešeno bez Skupštine, to je problematično“.
Dubravka Nikčević je kazala da je hronološki dobro prikazano.
“Niti ja, niti bilo ko od odbornika DPS neće upasti u zamku da prihvati ili negira odgovornost za eventualno, potencijalno učinjene radnje koje nisu u skladu sa zakonom, iz nekog ranijeg perioda ili iz nekih ranijih odluka bivših predsjednika opština. Apsolutno ne želim da imam bilo kakvu odgovornost po ovom pitanju. To je nešto što datira mnogo godina unazad i ukoliko postoji eventualno propust treba da se adresira na taj period. Da li bi danas Opština drugačije razmišljala, vjerujem da postoji i takvo razmišljanje. Ovo je dobro napisano i hronološki je dobro poređano, a ako gledamo samo matematički, ako zbrajamo kvadrate, onda bi se i mogli zamisliti nad nekim ciframa. Pošto nijesam sklona paušalnim ocjenama, ne želim niti da sudim ni presuđujem, sačekaću epilog nadležnih koji su meritorni organi koji su zaduženi da rješavaju ovo pitanje. Apsolutno sam za to da se poštuje zakon, odluke i procedure“-kazala je Nikčević.
Belan je kazao da podržava kolege odbornike Nikčevićevu i Samardžića, te da državni organi utvrde i da oni, ako se potvrdi, koji su činili loše, odgovaraju.
Predsjednik opštine je kazao da ovo nije politički lov na vještice.
„Nijesmo pominjali politiku, već se grčevito borimo da sačuvamo imovinu opštine, ali smo u nezavidnoj situaciji da donosimo odluke. Čak i oni stanovi koji su namijenjeni Opštini su velikih kvadratura, šta će Opštini stanovi od 100m2, kako ćemo ih podijeliti. Taj Saulačić je dolazio danima da neko iz Opštine pođe tamo i da vidi šta se gradi, niko se nije osvrtao. Ljudi su kupili stanove i sad je problem oko upisa. Ako se pametno ne postavimo izgubićemo velika sredstva. Niko me ne može ubijediti da su ove cifre fer i da mi od njih možemo da profitiramo. Isto smo dobili mi kao većinski vlasnici i platili komunalije, kao oni vlasncii sa po 1000m2. Mi ćemo morati da izmještamo ovu pijacu, a sad dobijamo još jednu ovakvu na Seljanovu. Ne bi smjelo da se desi da Katastar zakazuje neke sastanke na tu temu a postoje pravni procesi na toj lokaciji. Borićemo se do kraja, iako je neugodna situacija. Cilj mi je bio da se sa ovim upozna Skupština, a i građani“- kazao je Komnenović i dodao da su dobili i 23 pakring mjesta, na šta je marković dodao „da nije ista cijena 23 parkinga i stanova, pa sve i da je kvadratura tačna“.
U postupku pred katastrom je potrebno definisati na koji način će se izvršiti prvi upis, a ovo s obzirom da je u aneksu UZZ 182/2020 navedeno da će se zaključiti poseban aneks ili ugovor o diobi u kom će pripadajući djelovi objekta svakog ugovarača biti navedeni sa oznakom pd-a, trebalo bi da se svi posebni djelovi upišu na sve ugovarače u pripadajućem dijelu a koji bi se izračunao u odnosu na podatke iz ugovora. Tek nakon uknjižbe svih ugovarača moguće je sačiniti konačan pravni akt koji će biti osnov za knjiženje svakog učesnika kao vlasnika za 1/1 dijela-stoji u Informaciji.
Uvodnu riječ o devetoj tački po dnevnom redu današnjeg skupštinskog zasijedanja- Predlogu Odluke o davanju na korištenje poslovnih prostorija društvu sa ograničenom odgovrnošću „Biznis info centar“ tivat dala je direktorica Direkcije za imovinu Opštine Tivat, Rita Mitrović.
U prvom krugu diskusije za riječ se javio odbornik LP, Vatroslav Belan, koji je iskazao sumnju da je lokacija i prostor u staroj zgradi opštine, površine 160 kvadrata, adekvatan i dovoljan za ovakav centar. Takođe, mišljenja je da bi prije svega trebalo definisati potrebe i ciljeve ove nove opštinske firme, kako „ne bi bilo kao sa Brend New Tivat, ili kako se to već zvalo.“
Sekretar za privredu Opštine Tivat, Vedran Božinović, ukazao je da je za Biznis info centar najbitnije da se oformi pravaekipa ljudi i da steknu iskustvo, a što se tiče lokacije, ona po njegovom mipšljejnu trenutno nije najveći problem.
Kako nije bilo interesovanja za drugi krug rasprave, pristupilo se izjašnjavanju, te je ova tačka usvojena sa 18 glasova za, bez glasova protiv i uzdržanih.
Odbornici su uz 18 glasova za i bez glasova protiv i uzdržanih usvojili Predlog Odluke o davanju saglasnosti na Ugovor o povjeravanju obavljanja komunalnih djelatnosti i korišćenju komunalne infrastrukture u svojini Opštine Tivat d.o.o. -u “Parking servis” Tivat.
Uvodnu riječ dala je sekretarka Sekretarijata za saobraćaj i stambeno komunalne djelatnosti Mirela Jarić:
,,Namjera je bila da iskoristimo zakonsku mogućnost iz Zakona o komunalnim djelatnostima član 21. stav 2. da možemo da iskoristimo mogućnost da ugovor o povjeravanju možemo da dodjelimo komunalno djelatnost preduzeću od javnog interesa ne manje od tri ni duži od deset godina. Trenutno je potpisan ugovor do 2026., a imamo indicije da se ponovo razmatra član koji su izbrisali a koji daje mogućnost da se komunalna djelatnost raspisuje javnim oglasom, u koliko dođe do toga narušavamo stabilnost javnog preduzeća koji posluje jako pozitivno. Ovim omogućavamo njima neku stabilnost i kontinuitet u radu. Iskoristili smo istu mogućnost kao za Vodovod i kao za Komunalno da naša javna preduzeća osiguramo u daljem poslovanju i da imaju podršku u tom vidu“, rekla je sekretarka Jarić.
Odbornici su uz 17 glasova za i bez glasova protiv usvojili Odluku o izgradnji lokalnog objekta od opšteg interesa – infrastrukture za vodosnabdijevanje ostrva Gospa od Otoka u obuhvatu Državne studije lokacije Ostrvo Sveti Marko (“Sl.list CG”, br. 07/10), podmorskim putem sa postojeće sekundarne mreže od kat.parc. br. 57 KO Milovići, u obuhvatu Državne studije lokacije “Dio Sektora 27 i Sektor 28“ (“Sl.list CG”, br. 07/10)
Sekretarka Sekretarijata za uređenje prostora Milica Manojlović u uvodnoj riječi je naglasila da je riječ o jednom kompleksnom procesu gdje postoji problem u planskim dokumentima kada je riječ o roku, ali da se nada da će Ministarstvo odboriti ovaj projekat:
,,Ovaj lokalitet definisan je kroz državnu studiju lokacije Sveti Marko. Planom vodovoda i kanalizacije snadbjevanje vodom mikrozone predviđa se sa regionalnog vodovoda preko Ostrva cvijeća, zatim podmorskim putem do Ostrva Sveti Marko, a onda dalje do Gospe. Međutim sama državna studija lokacije ne daje dovoljno podataka i predviđeno je da se kroz izradu plana tog turističkog kompleksa definišu svi mogući načini vodosnadbjevanja. Znamo da u realizaciji ovog planskog dokumenta nije pristupilo i nije bilo opravdano da ovaj lokalitet koji se koristi i ima veliki kulturno istorijski značaj čeka realizaciju planskog dokumenta Sveti Marko. Zbog toga se planira vodosnadbjevanje sa jedne druge parcele. S obzirom da se radi o zoni mora obratili smo se Upravi pomorske sigurnosti, Agenciji za zaštitu životne sredine i Uprave za vode i zadovoljili smo sve uslove. Takođe pitanje problema sa planskim dokumentima, nije onako kako se tumači, odgovor konačan o važenju planskih dokumenata nakon tog roka za važenje PGR ćemo dobiti od Ministarstva nadam se. Mi smo imali jedan važan sastanak juče ni oni nisu načisto. Članom 218. zakona je propisano da se važeći planski dokumenti donose do donošenja Plana generalne regulacije. Dalje je rok propisan za donošenje zakonom, ali nigdje ne piše da oni prestaju da važe. U članu 216. piše da prestaju da važe donošenjem Plana generalne regulacije. Ono što jeste problematično i što je gospodin Belan rekao da će vlada možda nekom odlukom produžiti te planove problematično je sa aspekta zakonske regulative jer je rok za donošenje PGR definisan zakonom i odlukom se ne može mjenjati odredba iz zakona, nego bi to trebala biti izmjena zakona, kao što se već jeste desilo. Ovo jeste ozbiljno pitanje za tim pravnika koji će tumačiti sve ove definicije koje sam pročitala. Mi smo juče najavili Ministarstvu da ćemo se mi i formalno obratiti, jer koliko smo iz neke neformalne komunikacije saznali ni oni nisu načisto. U svakom slučaju ne vjerujem da će se tako olako desiti da svi planovi prestanu da važe, jer oni se ne odnose samo na građenje objekta već i na sve ostale procedure, procese i podzakonska akta, jer se kompletan zakon oslanja na donošenje PGR i same legalizacije se oslanjaju na taj dio. Prosto nije jednostavno kako to ljudi shvataju, ozbiljna je priča i vjerujem da će se naći neko rješenje.“
Nakon ovog pojašnjenja sekretarka Manojlović osvrnula se na to zašto je u dokumentima Gospa od otoka, a ne Gospa od milosti:
,,Više puta je bilo postavljeno pitanje zašto je Gospa od otoka, prosto je planskim dokumentom tako definisano. U mišljenju i daljem tekstu ovog programskog zadatka se nalaze i ostali nazivi kao npr. Gospa od milosrđa, ali kada se radi o izradi planskog dokumenta gdje je definisana kao Gospa od otoka mi smo iskoristili taj formalan naziv iz planskog dokumenta. Mislim da je na kraju najmanje bitno koji je naziv, kada je vrlo jasno o kom lokalitetu se radi“, rekla je ona.
Odbornik Bokeškog foruma Andrija Petković istakao je koliko je značajna ova investicija za Tivat i za turizam:
,,Ovo je za mene najvažnija tačka i najvažnija odluka koju Skupština usvaja i ne samo danas, nego nešto što na mene kao dio ove vlasti ima jak uticaj. Htio bih ovako javno da se zahvalim gospođi Manojlović na jednoj izuzetnoj saradnji i preduzimljivosti, nije bilo lako dobiti sve te dozvole. Nadam se da će Direkcija za investicije vrlo brzo odraditi projekat i da ćemo krenuti raspisati tender koji će rješiti problem vodosnadbjevanja Gospe od milosti. Govorimo i sa turističke strane budući da je riječ o vjerskom objektu koji je stariji od Gospe od Škrpjela, koji ima jedan izuzet zeleni park koji je rado posjećen, koji ima 20 soba koji služe za posjetu turista. Ovo je zaista nešto što služi na čast Tivtu i Boki. Možda je i simbolično što se upravo na pravoslavni praznik Mala gospojina usvaja odluka o jednom otoku na kojem je katolički vjerski objekat, ali to je Boka i prožimamo se. Velike zasluge u svemu ovome ima inicijativa Don Ivana Ćorića. Mislim da će se po broju turista već sledeće sezone pokazati koliko je ovo bila značajna investicija, a i sramota je da neko u 21. vijeku nema vodu“, rekao je Petković.
Nakon Petkovića javila se za riječ takođe odbornica Bokeškog foruma Sandra Sindik:
,,Gospa od Milosti je i voljela bih da insistiramo da se u studiji zove tako. Ovo je nešto što mene posebno raduje nakon skoro od tri godine od početka priče o ovom projektu došlo je na red da dođe na skupštinsko zasjedanje i poenta je da se radi o dosta maloj investiciji, a donosi vodosnadbjevanje jednom od tri otoka u našem zalivu. Velike investicije jesu neophodne, ali se za njih i bez nas izbore veliki invesitori i smatram da mi zaista treba da se fokusiramo na ove male investicije, jer ono zapravo donose bolji kvalitet stanovnicima ovog grada. Ovim projektom se nadam da ćemo jednu novu praksu da pokrenemo a to je da uređujemo zanemarene djelove grada“, zaključila je Sindik.
Odbornik HGI-a Adrian Vuksanović je pohvalio sekretarku Manojlović i u ime stranke joj se zahvalio za to što radi za grad.
Obornik LP Vatroslav Belan i Odbornica DPS-a Dubravka Nikčević pridružili su se čestitkama za ovaj projekat i javno podržali marljiv rad sekretarke kada je riječ o ovoj temi, ali takođe izrazili nezadovoljstvo zbog pogrešnog toponima.
Nakon čega je Manojlovićeva zbog kritika na račun pogrešnog toponima u dokumentima Gospa od otoka umjesto Gospe od milosti naglasila da su odbornici tokom Javnih rasprava mogli da se obrate da se izmjeni i takođe naglasila da ubuduće prate redovno Javne rasprave kako do ovoga ne bi dolazilo.
Dvanaesta tačka Odluka o izgradnji lokalnog objekta od opšteg interesa izvođenje radova na izgradnji trafostanice TS 10/0,4 kV 1×630 kVa u okviru urbanističke parcele UP ts 1, formirane od kat.par. br. 1113/214 KO Krašići, sa polaganjem 10 kV kablovskih vodova za uklapanje u 10 kV mrežu, u obuhvatu DUP-a “Krašići” (“Sl.list CG”, br. 12/17) usvojena je sa 14 glasova za i bez glasova proviv i uzdržanih.
Uvodnu riječ o dvanaestoj tački dala je Milica Manojlović sekretarka Sekretarijata za uređenje prostora:
,,Ovo je rješavanje problema koji CEDIS ima i pokušaj da snadbjevanje električnom energijom malo popravimo na teritoriji opštine Tivat. Po planskom dokumentu predviđeno je priključenje trafostanice na 10 kV mrežu iz četiri različita pravca, međutim pravci 1, 2 i 4 nisu optimalno rješenje jer se prostiru uz planirane saobraćajnice čije vrijeme realizacije može potrajati, odnosno dinamika izgradnje saobraćajnica se ne prati u ovom slučaju sa dinamikom potreba građana u snadbjevanju električnom energijom i sami uslovi terena su često razlog za donošenje ovih odluka odnosno nagib, izgrađene ograde i objekti, tako da pokušavamo da nađemo neko rješenje kojim ćemo prevazići ove probleme. Ono što je sastavni dio ovih programskih zadataka jeste obaveza CEDIS-a da kada dođe do realizacije saobraćajnica izmjesti tu infrastrukturu na planom predviđenom. Ovo je pokušaj za prevazilaženje problema na način kako je to sada moguće“, rekla je sekretarka Manojlović.
Predlog odluke o izgradnji objekta od opšteg interesa, pristupna saobraćajnica za rezervoar Gradiošnica.
Odbornici su bez rasprave sa 14 glasova usvojili Predlog odluke o izgradnji objekta od opšteg interesa, pristupna saobraćajnica za rezervoar Gradiošnica.
Skupština je sa 13 glasova za, bez glasova protiv i uzdržanih, usvojila odluku o presanku madata jednoj članici Odbora direktora DOO Parking servis Tivat.
Predlog Odluke o razrješenju i imenovanju člana Odbora za društvene djelatnosti
Sa 14 glasova za I bez rasprave usvojen je Predlog Odluke o razrješenju i imenovanju člana Odbora za društvene djelatnosti.
Ovom odlukom razrješava se Nina Lakičević, dužnosti članice Odbora za društvene djelatnosti, a imenuje se Tonći Janović, za člana Odbora za društvene djelatnosti.
Odbornici su bez rasprave I sa 13 glasova za usvojili Predlog Odluke o izmjeni Odluke o imenovanju OIK.
Kako stoji u obrazloženju odluke, dosadašnji član Opštinske izborne komisije Radosav Tujković podnio je ostavku dana 14.08.2023. godine, a od strane Koalicije „Narod pobjeđuje“ kojoj po zakonu pripada mjesto člana Opštinske izborne komisije predloženo je imenovanje Branislava Mirčića, diplomiranog pravnika.