Ribari na veliku plavu ribu su prije nekoliko dana na pučini desetak kilometara od poluostrva Luštica uočili dva metra dug primjerak mako ajkule. Primjerak ove ugrožene mediteranske vrste kružio je oko ribarskog broda privučen mirisom sardele koji su koristili kao njesku i 50-ak kilograma teškom tunom, koju su ribari bezuspješno pokušavali da ukrote i izvuku iz mora. Po riječima dr Ilije Ćetkovića sa Instituta za biologiju mora u Kotoru, u pitanju je srednje opasna vrsta ajkula.
Mako ajkula je prirodni stanovnik Jadranskog mora, a naučni radovi o ovoj vrsti u našem moru datiraju još iz 19.vijeka. Danas se ova vrsta ajkula nalazi na popisu ugroženih, pa Generalna komisija za ribarstvo Mediterana posljednjih godina donosi i sprovodi mjere u cilju njene zaštite, koje polako donose rezultate, kaže za naš radio dr Ilija Ćetković.
„Njena brojnost je bila na jako niskom nivou proteklih decenija uslijed naglog razvoja ribarstva, pa smo je zato mnogo rjeđe primjećivali nego što je to slučaj zadnjih godina kada imamo blagi porast njene brojnosti u Jadranu, kao i u drugim dijelovima Mediterana,“ kaže dr Ćetković napominjući da je u pitanju vrsta za koju nije zabilježen prevelik broj napada na čoveka, ali opasnost postoji.
„Zabilježeni su neki napadi, međutim vrlo mali broj. Prema globalnim bazama koje se bave upravo ovom statistikom, postoji samo jedan napad Mako ajkule sa smrtnim ishodom za čovjeka. Još nekoliko njih koji su napadnuti su preživjeli, tako da postoji određena opasnost, ali ništa pretjerano,“ objašnjava dr Ćetković.
Ajkule zadaju glavobolju ribarima, jer napadaju njihov ulov i uništavaju ribolovne alate. Upitali smo dr Ćetkovića kao eksperta za ajkule što učinit u slučaju bliskog susreta sa nekom od jedinki iz ove porodice riba.
„Preporučuje se da tijelo postavite u vertikalan položaj, jer tako u vodi izgleda veće. Takođe, u slučaju kontakta sa bilo kojom vrstom ajkule, najbolje j pokušati povrijediti joj oči ili je udariti po njuški, gdje se nalaze elektoreceptori kojima osjeća prisustvo drugih organizama,“ opšti su savjeti stručnjaka.
U Jadranskom moru je evidentirano ukupno 34 vrste ajkula, od kojih je najzastupljenija pelagična vrsta modrulj, a od manjih vrsta najviše je jedinki pešikana, kostelja, morske mačke. Najveća vrsta ajkula u Jadranu je gorostasna psina, druga najveća vrsta riba na svijetu, ali od nje ne prijeti opasnost, jer se hrani isključivo planktonom.