Prevencija i suzbijanje dječijih ugovorenih brakova – tema je dvodnevne radionice koja se održava u Multimedijalnoj sali Opštine Tivat u organizaciji NVO Centar za romske inicijative iz Nikšića.
Radionici prisustvuju predstavnici organa lokalne uprave Tivta, Kotora i Budve, predstavnici NVO, socijalni radnici i pedagozi iz ove tri opštine. Obuka se realizuje u okviru projekta “Adekvatna reintegracija za žrtve dječijih nedozvoljenih ugovorenih brakova unutar romske i egipćanke zajednice u Crnoj Gori” koji je finansijski podržan od Evropske komisije posredstvom Delegacije EU u Crnoj Gori. Prema riječima Fane Delije iz Centra za romske inicijative cilj radionice je da se prenese sve ono što je jako bitno u suzbijanju dječijih ugovorenih brakova:
“Ovo je obuka akreditovana od Ministarstva rada i socijalnog staranja. Radićemo i ulazni i izlazni test, jer se pokazalo da velii broj uečsnika ne prepoznaje baš najbolje šta podrazumjeva dječiji ugovoreni brak. ALi dosad s enije desilo da učesnici nisu bili zadovoljni obukom. Trudimo se da učesnicima ukažemo, odnosno prenesemo sve omno što je jako bitno u suzbijajanju dječijeg ugovorenog braka. Počećemo sa predrasude o zajednici Roma i Egipćana, jer predrasude znatno utiču u suzbijanju dječjeg ugovorenog braka. Nama trebaju povratne informacije a svakako i da ukažemo koliko predrasude i stereotipi utiču da se adekvatno rješavaju slučajevi dječijeg ugovorenog braka. Ova dva dana i kroz teoriju i praksu ukazaćemo na ove probleme” – rekla je Fana Delija.
O kriminološko pravnom aspektu ove teme govorio je Slavko Milić, iz MUPA Crne Gore
“Dobra je prilika da razgovaramo o jednoj jako interesantnoj temi koja se tiče dječijih ugovorenih brakova, odnosno tog kriminološko pravnog aspekta ove pojave. Obratićemo pažnju i na sociološki aspekt problema. Dječije prosjačenje je je takođe povezano sa ovom temom , pa ćemo govoriti i o tome. Govorićemo i o smjernicama i protokolima koji važe za ovu oblast kako biste bili upoznati i dobili kompletnu sliku onoga što je važno. Program je interesantan i aktuelan u Crnoj Gori, posebno sa aspekta dječijih prava. Jer djeca su žrtve. Obuka je zamišljeba da mi svi aktivno učestvuje i da govorimo o onome što možemo preduzeti u suzbijanju dječijih brakova kojij je u Crnoj Gori bilo 120” – kazao je Milić.
Radionica nastavlja sjutra sa temom postupanja nadležnih institucija u slučajevima dječijeg ugovorenog braka.