Naučni skup “Boka u ogledalu istorijskog nasljeđa” će se održati sutra i preksutra u palati Bizanti u Kotoru u organizaciji Matice Boke i Saveza Srba iz Crne Gore – Beograd. Tim povodom danas je u Starom gradu održana konferencija za medije.
Naučni skup je inspirisan i povezan sa dvije veoma važne godišnjice kako za Boku, tako i za Crnu Goru. Sa obilježavanjem 210 godina od usvajanja Delaracije o ujedinjenju Boke i Crne Gore iz 1813. godine i 175 godina od održavanja Narodne skupštine Bokelja 1848. godine u Prčanju, podsjetio je predsjednik Naučnog odbora, akademik Slavenko Terzić:
„ Pored godišnjica postoji, izgleda, potreba da se dublje sagleda istorija Boke koja je vrlo bogata, složena i slojevita. Zato smo pripremili skup na kojem će svoja naučna saopštenja predstaviti 20 učesnika iz Boke Kotorske ,Nikšića, Podgorice i Beograda. To su istoričari, fololozi, istoričari književnosti, publicisti, etnolozi, književnici i filozofi čiji će materijali sa konferencije biti objavljeni u Zborniku pod istim nazivom “Boka u ogledalu istorijskog nasljeđa”. Naučni skup u Kotoru je otvorenog tipa i svi građani mogu učestvovati u diskusiji na kraju svakog od 20 izlaganja. Nadam se da će sve proteći u dobronamjernom, razložnom i tolerntnom tonu“.
Cilj skupa je ponovno osvijetljavanje dva pomenuta istorijska događaja, po meni dva najvažnija u novovjekovnoj istoriji Boke , zatim dovođenje u korelaciju ambijenta njihovog odigravanja , analiza sadržaja i dalekosežnosti dokumenata koji su usvojeni, kao i našeg današnjeg odnosa prema vlastitoj istoriji i sadašnjem statusu, smatra podpredjednik Organizacionog odbora i član Upravnog odbora naučnog skupa dr Mašan Ercegović :
„Upravo iz ovih dokumenata koji nam stoje na raspolaganju povodom ova dva događaja bi mogao da se koncipira jedan nacionalni program koji je mogao poslužiti kao program oslobođenja svih južnoslovenskih naroda u 19.vijeku. On je, po meni, bio toliko koncizan, zreo, sadržajan, politički definisan i potpuno istorijski saglasan sa zahtjevima vremena i naroda.
Skup je podjeljen u tri sesije a događaj u Kotoru će nastojati da posebno obasja nekoliko neupitnih istorijskih karakteristika Bokelja – državotvornost, samoupravnost i identitet.
Član Upravnog odbora krovne organizacije Matice Boke i predsjednik poružnice Matice Boke za Tivat Ivan Starčević podržava naučne skupove kojim se dolazi do istine:
„Multinacionalni i multikonfesionalni sklad se najbolje oslikava u Boki i on je ovdje izuzetan. Ali uvjek je bilo kukolja i plasiranja raznih neistina i podmetačina. Matica Boke je uvjek podržavala istinu generalno i svaki put kojim se dolazi do nje. Ovaj naučni skup je definitivno jedna od stavki kojom istina o istorijskom naslijeđu Boke Kotorske i njenom životu kroz taj period izlazi na površinu tako da sam oduševljen sa svim trudom i radom koji je uložen u ovaj skup i teme koje su za mene i podržavam ovaj događaj.“
Na ovaj događaj su pozvani svi čelnici bokeljskih opština, vjerskih i kulturnih institucija, NVO sektora, a lokalne uprave Tivta, Kotora, Budve i Herceg Novog su pokrovitelji skupa.