Novi predsjednik Društva maslinara Boke je dr. Ivan Ilić, koji je izabran na posljednjoj Skupštini maslinara. Od tog zasjednaja, umjesto Malinarskog društava Boka, sada su Drušvo maslinara Boke, saopštila je našem radiju, izvršna direktorica Društva, Vesna Đukić.
Đukić je istakla da je jedna od tačaka dnevnog reda bila izvještaj o radu prošle godine. Prema njenim riječima, godinu su obilježile svakodnevne aktivnosti, nabavka opreme, sadnica i mašina, te učešće za sredstva podrške maslinarstvu kod Opštine Kotor.
“Ovo je značajna podrška našim maslinarima, kojom se smanjuju troškovi proizvodnje i motivišu novi maslinari da se uključe. Cilj svake takve akcije je povezivanje cjelokupne proizvodnje maslinovog ulja u Boki i Crnoj Gori”, naglasila je Đukić.
Broj maslinjaka i maslina u Boki Kotorskoj raste, dijelom zahvaljujući velikim privrednicima koji doprinose širenju maslinarske kulture i povećanju proizvodnje maslinovog ulja, a doprinos daju i maslinari, čalnovi Društva.
“Jedan od maslinjaka, Čelebić broji 30 hiljada maslina u Lješevićima, a Elekroprenosni sistem Crne Gore je u Lastvi Grbaljskoj zasadio oko hiljadu stabala maslina, s planovima za proširenje tog zasada. Pored njih, članovi društva takođe imaju pojedinačne zasade”, dodala je Đukić.
Maslinari, članovi Društva koji već imaju svoje maslinjake i veći broj maslina imaju priliku da preko Društva nabave sadnice po povoljnijim cijenama u odnosu na tržišnu cijenu.
“Primili smo zahtjeve za dopunjavanje zasada, uključujući i mlade ljude, što uliva nadu da će maslinarstvo u Boki doživjeti procvat. No, za ukupan broj stabala treba zahvaliti privrednicima koje su posadili nove zasade”, naglasila je izvršna direktorica društva.
Društvo maslinara Boke pruža podršku mladim ljudima koji se interesuju za maslinarstvo, što je obećavajući znak za budućnost te grane poljoprivrede. Motivacija mladih za maslinarstvo donosi perspektivu i doprinosi razvoju maslinarstva, istakla je Đukić i navela da bi evidencija maslinjaka omogućila bolje planiranje i investiranje u maslinarstvo.
Što se tiče broja zasađenih, propalih ili uništenih stabala maslina, u Društvu nemaju tačan podatak. Međutim, zadržavaju jedan nivo zahvaljujući udruženju koje svake godine nabavlja sadni materijal, pojasnila je Đukić.
Ona je istakla da se Registar ili evidencija maslina, odnosno maslinjaka na teritoriji Boke, trenutno vodi samo na teritoriji opštine Tivat, i to dobrovoljno.
“Prema ranijem zakonu o maslinarstvu, država je imala obavezu da uradi katastar. Međutim, po novom, država i opštine nemaju tu obavezu. Ipak, maslinari bi trebali biti odgovorni i sami prijavljivati društvu novi broj sadnica “, zaključila je Đukić.
Društvo maslinara Boke aktivno radi na promociji maslinarstva i podržava razne inicijative kako bi se očuvala i unaprijedila proizvodnja maslinovog ulja. Dr Ivan Ilić, novi predsjednik Društva, preuzeo je funkciju s posvećenošću i ciljem da unaprijedi saradnju, kako s lokalnim zajednicama, tako i privrednicima kako bi maslinarstvo u Boki ostvarilo svoj puni potencijal, rekla je izvršna direktorica, Vesna Đukić.