Popis stanovništva u Crnoj Gori trebao je početi prvog i trajati do 15. novembra, no mandatar Milojsko Spajić najavio je mogućnost odlaganja za mjesec dana. Popis je bila i tema emisije Gradski magazin Radio Tivta. O popisu su govorili predsjednik Komisije za popis i predsjednik opštine, Željko Komnenović, potpredsjednik opštine i član popisne komisije, Jovan Brinić, Ispred Liberalne partije predsjednik i odbornik u lokalnom parlamentu, Vatroslav Belan i predsjednik HGI i odbornik u tivatskoj skupštini, Adrijan Vuksanović.
“Ono što je apsolutno tačno jeste da je popis uvijek pratila određena politička priča, posebno u Crnoj Gori. S druge strane, sve manje građana pokazuje interes za popisom i nacionalnim temama koje se forsiraju putem političkih stranaka,” rekao je Komnenović, istakavši da popis, prije svega, mora biti utemeljen na zakonskim osnovama i normama.
On ističe da je važno imati egzaktne podatke o broju stanovništva i strukturi kako bi se pravilno razvijala infrastruktura grada, s obzirom na velike promjene koje su se dogodile od posljednjeg popisa 2011. godine.
Što se tiče predloga o odlaganju popisa, Komnenović smatra da je to donekle opravdano radi smirivanja tenzija, ali ističe da je potrebno pretočiti tu namjeru u odluku i obavjestiti popisne komisije o produženju roka. Trenutno, nema zvaničnih informacija o tome, a popis bi trebao početi od 1. do 15. novembra. To pomjeranje datuma može komplikovati proces, uticati na državni budžet i stvarati probleme na sjeveru zemlje zbog loših vremenskih uslova.
Komnenović takođe izražava zabrinutost zbog političkih intervencija koje utiču na građansko povjerenje u državne institucije. Naglašava da politika može imati uticaj, ali ne bi trebala narušavati redovno funkcionisanje države i proces popisa.
On izražava nestrpljenje u očekivanju rezultata popisa, kako bi se bolje planirali budući projekti za Tivat, s obzirom na značajne promjene u stanovništvu i infrastrukturi grada. Takođe ističe potrebu za izradom Strateškog plana razvoja opštine za naredne tri godine, kako bi se pravilno planirala budućnost grada.
“Zbog dobrobiti grada, moramo osigurati proces u kojem će svi građani biti tretirani jednako, bez obzira na svoju političku pripadnost,” zaključuje Komnenović.
Opština Tivat se suočava s jednim izuzetno važnim statističkim dokumentom, koji igra ključnu ulogu u našem razvoju. Nažalost, često se politizuje, no ne smije se zaboraviti njegovu suštinsku vrijednost u kreiranju temelja za buduće strategije i planove kako za opštinu Tivat, tako i za čitavu Crnu Goru, rekao je potpredsjendik opštine i predsjednik Krtoljske liste koja čini koalicionu vlast u opštini, Jovan Brinić.
„Ovo postaje još značajnije kada razmatramo Prostorni plan Crne Gore, lokalne prostorne planove i razne strategije koje treba usvojiti. Dugo čekanje na ažuriranje starih podataka, više od decenije, ne doprinosi razvoju grada. Mi u vlasti opštine posmatramo popis stanovništva isključivo kao izuzetno bitan, možda i najvažniji statistički dokument. Ovaj dokument treba da nam pruži smjernice i pravce za buduće planiranje i strategije, kako na lokalnom, tako i na državnom nivou“.
Brinić je naglasio da rezultati popisa postaju od suštinskog značaja u sadašnjem trenutku zbog najave opštine za izradu Strateškog plana za naredni četvorogodišnji period. To omogućava da se identifikuju potrebe i razvojni smjerovi, kao i izrada i planiranje strategija u oblastima kulture, sporta i mladih.
U vezi s pomjeranjem datuma popisa predložen je određeni kompromis u kako bi se postigla široka saglasnost, s njim u vezi, ističe Brinić.
„Nadamo se da će ovaj kompromis biti prihvaćen. Međutim, s tim pomjeranjem moguće su tehničke poteškoće, imajući u vidu da je popis prvobitno planiran za period od 01. do 15. novembra. To je vrijeme kada se dešavaju praznici i kada građani putuju. Ipak, očekujemo da će donosioci odluka uzeti sve ovo u obzir kako bi najbolje organizovali proces i obezbjedili tačne informacije i podatke putem popisa“, zaključio je potpredsjednik opštine.
Vatroslav Belan, predsjednik Liberalne partije i istovremeno odbornik u tivatskom parlamentu, istakao je da odlaganje popisa stanovništva na mjesec dana potvrđuje stav suverenističke građanske opozicije.
„Odlaganje se čini kao korak u pravom smjeru, potvrđujući da su argumenti koje je iznosila suverenistička građanska opozicija bili opravdani i usmjereni na stvaranje kvalitetnog statističkog istraživanja. Cilj popisa je pružiti dragocjene smjernice za donošenje budućih odluka u vezi s razvojem crnogorskog društva“.
Belan je naglasio da je bilo niz nejasnoća i protivrječnosti u vezi s popisom, uključujući i stavove MONSTAT-a, odnosno Zavoda za statistiku. Opozicija je uporno insistirala na postizanju minimalnog nivoa kontrole koji bi bio sličan onome koji je bio prisutan tokom prethodnog popisa 2011. godine. Međutim, MONSTAT je prvobitno odbio tu ideju, tvrdeći da je popis vode profesionalci i da političke stranke ne bi trebale biti uključene u taj proces. Nedavno, međutim, promijenili su svoj stav i pristali da političke stranke budu dio procesa.
Predsjednik LP-a je podsjetio a su često upozoravali na nestabilne sociopolitičke okolnosti, kao i da je taj problem prepoznat i u rezoluciji Evropskog parlamenta.
„Opozicija je upozoravala da situacija između dvije vlade nije najpovoljnija i da trenutak za sprovođenje popisa nije idealan. Često smo optuživani da svoje stavove iznosimo iz političkih razloga i radi vlastite promocije“.
Ipak, Belan ističe da je njihova namjera bila iskrena, željeli su da se popis sprovede u trenutku kada bi svi uslovi bili zadovoljeni, kako bi se dobili pouzdani rezultati koji bi koristili crnogorskom društvu.
Belan je apelovao na buduću Vladu Crne Gore da zajedno sa suverenističkom opozicijom, manjinskim nacionalnim savjetima, nevladinim sektorom i akademskom zajednicom analizira nedostatke i iskoristi pozitivne aspekte prethodnog popisa iz 2011. godine kako bi zajedno pripremili novi popis. On ističe da nije bitno kada će se popis održati, već da se fokusira na osiguravanje kvaliteta tog procesa i dobijanje informacija koje će koristiti crnogorskom društvu u budućnosti.
Adrijan Vuksanović, predsjednik Hrvatske građanske inicijative – HGI koji je takođe odbronik u Skupštini lokalnog parlamenta, podržao je predlog mandatara Spajića i njegovu želju za dijalogom u vezi sa popisom stanovništva. Cilj je dijalog, uključujući političke strukture, nevladin sektor i akademske krugove, jer popis stanovništva ima značajan uticaj na društvo i državu.
Vuksanović je istakao da su iz HGI-a već na početku medijske kampanje izrazili sumnje u regularnost tog procesa, jer su uočili političke implikacije vezane za popis stanovništva. Takođe je napomenuo da su iz Republike Srbije dolazili komentari da za Srbiju nije važan sastav nove Vlade Crne Gore, nego popis stanovništva.
“HGI je bio kritičan prema takvom narativu i smatra da postoje razlozi koji izazivaju sumnje u objektivnost popisa, te su zbog toga tražili odgađanje popisa”.
Vuksanović vjeruje da vremenski okvir ne bi trebao biti presudan za popis, već stvaranje uslova koji će osigurati da proces bude transparentan i bez sumnje. To uključuje poštovanje zakonodavne regulative i adekvatan broj popisivača u lokalnim samoupravama. Prema njegovom mišljenju, trenutne okolnosti ne idu u prilog objektivnom provođenju popisa.