Pedesetak radnika Aerodroma Tivat učestvovalo je na današnjem mirnom protestnom okupljanju u toj vazdušnoj luci od 13 do 14 sati, koji je organizovao predsjednik sidnikalne organizacije aerodroma Tivat Ljubiša Džudović, u isto vrijeme kada su protestovali radnici aerodroma Podgorica.
Džudović je za Radio Tivat istakao: “Ovo je protest, a ne štrajk, i regularno je prijavljen. Naši dalji postupci zavisiće od ispunjavanja naših zahtjeva.”
Skupovi su organizovani povodom ogromnog nezadovoljstva radnika ACG, prouzrokovanim nepostizanjem dogovora sa poslodavcem od januara ove godine. Pitanja po kojima se nije mogao postići dogovor sa menadžmentom su prije svega povećanje zarada, koje se nisu mijenjale 15 godina. Džudović ističe:”Što se tiče povećanja zarada zaposlenih, do juna mjeseca nam nisu odgovarali, a tada smo dobili poziv, ali do dana današnjeg nismo došli do finalnog dogovora. Dobili smo poziv od Agencije za mirno rješavanje saporova da dođemo 16. novembra i ja očekujem brzo rješenje tog problema.”
Obraćajući se okupljenim radnicima na aerodromu, Džudović je rekao: „Ogromno nezadovoljstvo zaposlenih Aerodroma Crne Gore prouzrokovano je prije svega što nije postignut dogovor sa poslodavcem po pitanju povećanja zarada zaposlenih, neusvajanja pravilnika o rješavanju stambenih pitanja, regulisanja radnog vremena u operativi, te kao odgovor na degradiranje postojeceg kolektivnog ugovora, uz potrebu poštovanja sindikalne organizacije kao socijalnog partnera po svim pitanjima, koja se tiču ekonomskog i socijalnog statusa zaposlenih.
Pokušavamo gotovo godinu dana intezivno, medjutim bez uspjeha, a u svim svojim obraćanjima prema poslodavcu nastupali smo sa jasnom argumentacijom i razlozima koji su zasnovani na činjenicama.
Na našu zalost, dosli smo do ovakve situacije da moramo preduzeti i ovakve mjere kako bismo stavili do znanja poslodavcu da smo ozbiljni u svojim namjerama i da nećemo odustati od nasih zahtjeva.“
On je naglasio da ne stoje navodi Odbora direktora da je menadžment preduzeća zaposlenima uvećao plate: „Ovo prije svega što je navedeni program kreirala Vlada Crne Gore na nivou opšteg propisa kojim je primjena programa „Evropa sad“ podrazumijevala samo redistribuciju doprinosa u korist svih zaposlenih u zemlji, te činjenice da takva okolnost i primjena programa „Evropa sad“ nije predstavljala bilo kakvo novo finansijsko opterećenje po kompaniju.
Ponavljamo, zarade zaposlenih u našem privrednom društvu nijesu povećavane još od 2008. godine, dakle gotovo punih 15 godina. tadašnja vrijednost zarade kao novčani ekvivalent ni na koji način se ne može porediti sa sadašnjim stanjem, u smislu kupovne moći za istu finansijsku vrijednost. činjenica je da je inflacija ove i prethodne godine na visokom nivou, ne samo u crnoj gori već naravno i okruženju, a čije posljedice osjećaju svi građani crne gore zbog čega ih zaista ne treba posebno elaborirati. sa druge strane, želimo da razbijemo uvriježeno mišljenje da su plate zaposlenima u „aerodromi crne gore“ ad iznad prosjeka, naprotiv, uporednom analizom doći će se do nespornog zaključka da su iste ili u prosjeku ili nešto ispod prosjeka u odnosu na komparativna radna mjesta u privredi. tu prije svega mislimo na operativno osoblje sa nižom i srednjom stručnom spremom, koji, usudićemo se reći, obavljaju suštinske poslove na prihvatu i otpremi saobraćaja i glavni su nosioci poslovnih aktivnosti kompanije. upravo ti i takvi radnici, u nedostatku ozbiljnije infrastrukture, prostornih kapaciteta i sredstava za rad (a za čega sasvim sigurno nisu odgovorni oni), neposredno su svojim snagama doprinijeli da se, sa opremom koja im je na raspolaganju, sve ove godine avioni i putnici otpreme bez iole ozbiljnijeg incidenta, o čijim efektima, finansijskim i drugim benefitima se poslije u ugodnim kancelarijama i press konferencijama daju izjave o uspješnom poslovanju i još jednoj uspješnoj godini za kompaniju.“
On je pojasnio da nije u pitanju štrajk upozorenja, već mirno okupljanje na kojem šalju poruku menadžmentu, te da je „naredni korak, naravno ukoliko se ne nadje zajednicki jezik sa menadzmentom, štrajk upozorenja, u kojem će biti ispoštovane sve zakonske pretpostavke.”
Džudović je dalje istakao:“Apsolutna je neistina da reprezentativni sindikati „Aerodromi Crne Gore“ ad na bilo koji način žele da utiču na ishode sudskih sporova koji se vode po osnovu obračuna startnog dijela zarade. Međutim, od istih se ne može očekivati da rade na štetu stečenih prava zaposlenih, za koja smo se zajednički svi izborili, i da prihvate snižavanje garantovane obračunske vrijednosti koeficijenta kao najvažnijeg kriterijuma za obračun zarada svih zaposlenih, u skladu sa zakonom. U tom pravcu, bili smo više nego konstruktivno socijalni partneri i na predlog izmjene kolektivnog ugovora u ovom dijelu jasno dali svoju stručnu analizu i argumentaciju u odnosu na to pitanje, pa pošli korak dalje i predložili model kako mi vidimo rješenje ovog problema. U tom kontekstu, predložili smo dva rješenja. Prvo da se startni dio zarade obračunava i isplaćuje u punom iznosu od 70% obračunske vrijednosti koeficijenta kao izvedene kategorije, čime bi se svim zaposlenima zarada uvećala na mjesečnom nivou preko 100,00 eura, koji efekat bi se odmah mogao osjetiti a naročito kod kolega sa najnižim primanjima. Time bi se riješilo i pitanje daljih utuženja do tog trenutka, što bi podrazumijevalo i umanjenje izdvajanja na ime troškova za kamate, angažovanje advokata i drugih troškova, na koje je ukazano u izvještajima finansijske službe.
Drugi predlog je bio, ukoliko menadžment nije siguran u prvo rješenje i stava je da obračun zarada i sada vrši zakonito, povećanje zarada putem korekcije koeficijenata složenosti poslova radnih mjesta.
Na ovakav naš konstruktivan predlog dobili smo odgovor da je za poslodavca jedino prihvatljivo da sindikati prihvate jedino sniženje obračunske vrijednosti koeficijenta na državni nivo, umjesto sadašnje vrijednosti za koju smo se, ponavljamo, sistemski borili prilikom donošenja aktuelnog kolektivnog ugovora.“
On je postavio „elementarno logično pitanje – koji bi ovlašćeni predstavnik bilo kojeg organizovanog sindikata prihvatio da snizi obračunsku vrijednost koeficijenta koja je sinonim za cijenu rada i koja predstavlja esenciju ciljeva svakog ozbiljnog sindikalnog djelovanja i garant stečenih ekonomskih prava zaposlenih?
Sasvim suprotno, kao odgovorni socijalni partner ali prije svega odgovrni našoj funkciji zaštite ekonomskih i drugih interesa zaposlenih, nijesmo i nikada ne možemo prihvatiti degradiranje bilo kojeg stečenog prava zaposlenih, a posebno ne „ostaviti na milost“ aktuelnom poslodavcu ili nekom budućem koncesionaru ili vlasniku da upravlja procesima kako on želi, bez uticaja zaposlenih a samo na osnovu minimuma garantovanih prava na nivou države.
Dakle, sigurni smo da smo prethodnim obrazloženjem otklonili prezentovanu famu da su sindikati neki kočničari zakonitog obračuna zarada i u tom kontekstu zamjenu teza da od sindikata zavisi ishod nekih sudskih postupaka. Najvažnije je to što smo i pored pritisaka kojima smo izloženi u citavom periodu djelovanja dokazali naše radničko jedinstvo u ostvarivanju prava za koje se borimo i privrženost međusobnoj solidarnosti.
Sa ovog skupa šaljemo snažnu poruku, da nećemo odustati od svojih zahtjeva i da u slucaju neadekvatne reakcije od strane poslodavca, da je naredni korak strajk u svemu u skladu sa zakonom,“ zaključio je Džudović.
On je zahvalo svim prisutnim kolegama koji su i pored pritisaka i prijetnji pojedinih nadređenih došli da svi zajednički pošalju poruku o tome koliko je nužno jedinstvo u trenucima zajedničke borbe za bolje i kvalitetnije uslove rada.