Promocija knjige “Tivatska pop rok scena” autora Lazara Božovića okupila je sinoć veliki broj sugrađana i gostiju u sali DTV “Partizan” željnih da saznaju šta se zanimljivo i korisno nalazi među koricama nove Božovićeve tivatske hronike.
“Deveta knjiga Lazara Božovića, a četvrta po redu sa tematikom Tivta, donosi hronologiju moderne muzike u najmlađem bokeljskom gradu. Ono što odlikuje Božovićevu hroniku pop i rok muzike Tivta je hronološki ispričana priča o jednom gradiću koji se razvijao uporedo s vlastitim mladim naraštajima i njihovim muzičkim interesovanjima. Autor je i sam bio svjedok svih događaja o kojima piše, pa možda zato i jeste dobar hroničar tivatskih muzičkih prilika “, istakla je sinoć Vesna Barbić, direktorica Gradske biblioteke Tivat koja je napisala predgovor za knjigu i bila moderatorka večeri.
Ona je dodala da mnoštvo fotografija daje posebnu vrijednost knjizi. Na njima se jasno vidi da su muzičari u određenim epohama izgledali isto onako kako su izgledali i oni koji su na svjetskom nivou diktirali muzičke trendove. Isčitavanjem ove muzičke hronike čitalac će saznati mnoge pojedinosti iz tivatskog društvenog života koje bi bile zaboravljene a itekako su tema i današnjih društvenih prilika, primjetila je Barbić dodajući da se tako, na primjer, saznaje da je grupa“Vikinzi” svoj honorar od nastupa sedamdesetih godina prošlog vijeka uložila kao doprinos asfaltiranju puta ka Gornjoj Lastvi.
“Kroz nazive vokalno- instrumentalnih sastava, bendova i muzičkih grupa se može naslutiti kako je muzika, kao i grad sam, prešla put od naivnog mladalačkog idealizma, do savremene zrele i složene situacije u kojoj se nalazi svijet generalno, pa eto i naše globalizovano malo misto. Prvo su to “Meteori”, “Admirali”, “Ledo”, “Ikar”, “Teodosi”, “Invajdersi”, “Vikinzi” itd. A više filozofskog pristupa u odabiru naziva grupe daće sljedeća epoha: “Galebov Let”, “Suton”, “Kadena” grupe koje bile aktuelne u doba procvata turizma i njihovi nazivi morali su podsjećati na ljeto, terase hotela pune gostiju, miris mora. Naredna epoha donosi i neke nove klince ali i odraz sirih društvenih prilika u nazivima bendova: “Prodane duše”, “Opusti se malo”, “Lude krave”, “Rain dogz”, “Nuclear mama”, itd, ali i duhovite sintagme poput “Milky wave”, što pokazuje koliko su današnje generacije mladih i ne samo muzičara prevazišle kompleks malog mjesta. Muzika je pratila razvoj Tivta i zato je ova hronika značajna.”
Direktorica Gradske biblioteke je zaključila svoje obraćenje akctentirajući značaj najnovije Božoviće knjige:
“Ova i ovakva knjiga, kao uostalom i druge tri Božoviceve knjige o Tivtu, potrebna je gradu da bismo u stvari sagledali da i on, iako najmlađi među bokeljskim gradovima, ipak ima istoriju, i to istoriju života i interesovanja svojih stanovnika. Tivat nema možda mnogo artefakata u smislu konkretnih kultuno istorijskih spomenika, ali ima mnogo onoga što može samo zapisano ostati da traje i da bude pominjano i zato je Božovićev trud vrijedan hvale .”
Autor knjige Lazar Božović kaže da ga je inspirisao književnik Željko Milović koji je napisao knjigu o pop rok sceni u Crnoj Gori, ali da se on odlučio da zabilježi samo muzičku scenu Tivta. U knjizi ima 27 grupa, 12 pojedinaca, a ukupno 182 muzičara našeg grada.
,,Pomalo je čudan ovaj naslov i inače ovakva knjiga, jer ovakvih knjiga uglavnom i nema u Crnoj Gori. Postoji samo jedna knjiga koja opisuje pop rok muziku u Crnoj Gori, ali u čitavoj Crnoj Gori to je uspjelo davnih godina još jednom književniku Željku Miloviću iz Bara. On je u svojoj knjizi, između ostaloga, što je mene potaklo kako da pišem, spomenuo sedam-osam naših sastava i on je obuhvatio period od 1954 do 1991 godine. Ja sam smatrao da možda je ljepše sabrati samo muzičare Tivta, odnosno sve muzičare Tivta koji su njegovali, baštinili pop i rok muziku.
I kad sam počeo, mislio sam da nema toliko materijala, međutim, zabilježio sam da ima 27 grupa, što od početka sa džezom kao pretečom pop roka, a i 12 pojedinaca sam u ovoj knjizi sabrao, a moram da vam kažem da ova knjiga ima 150 strane u punom je koloru. Ima 135 fotografija, a samo od tri sastava nema fotografija. Nemam fotografije, jer ih njihovi svirači i muzičari ne posjeduju, kako se ranijih godina malo slikavalo, malo je ko je imao aparat. Danas je već to drugačije. U knjizi su zabilježili 182 muzičara Tivta na polju pop i rok muzike.“
Lazar Božović se zahvalio Skupštini Opštine Tivat koja je imala razumijevanja za jednu ovakvu temu, uvrstila je u program Novembarskih dana i isfinansirala štampu knjige. Zahvalio se i Centru za kulturu Tivat koji je domaćin skupa, kao i svim muzičarima koji su ustupili materijal i fotografije smjestene u korice nove knjige. Posebno je pozdravio dva najstarija , kako kaže, električna muzičara :
,,Želim da pozdravim dva najstarija električna muzičara iz prvog sastava Meteora, a i ne samo Meteora nego i mnogo prije toga, prije svega Zvonka Petković koji je najstariji. I nećete vjerovati ko je u toj prvoj ekipi jedan mladić i danas izgleda kao mladić, a to je Drago Plamenac. Nevjerovatno da je 60 godina prošlo od osnivanja prvog električnog sastava Meteori, oni su i danas aktivni u drugim fahovima, a ponekad i zapjevaju, a Zvonko posebno one meksikanske pjesme o kojima se takođe pisalo ovdje.“
Božović kaže da se nada da je sve smjestio u knjigu od 150 stranica, a pisao je i o nekim anegdotama.
,,Među 182 muzičara naći će svako svoje ime, ko je dao određeni doprinos u našem gradu. Interesantno je reći kako je sve to počelo kad se kupila prva gitara. I kako su počeli Meteori da stvaraju, a kako su počeli Teodosi. Ima interesantnih priča u knjizi, jedna od njih je kada su Teodosi već svirali, ali nisu imali kvalitetne instrumente, Anton Petković Fric je došao s broda i kupio električnu i običnu gitaru, a poslije toga svojim čekovima kupio i bubnjeve da bi na doček Nove godine Teodosi svirali, jer oni su zakazali svirku iako nisu imali dovoljno instrumenata, ali sve je to uspjelo. To su neke dogodovštine iz 1971. godine.“
Kako kaže autor, mlađi će pričati ali u knjizi je najvažnije bilo da se zabilježe neke anegdote od bendova koji više ne postoje:
,,U predgovoru piše da su Vikinzi dali svoje učešće na izgradnji asfaltiranju i uređenju puta za Gornju Latvu, a još je nešto interesantno za njih, nisu imali prave instrumente i onda su se dogovorili sa Mimozom da im ona kupi instrumente, a oni to odrade. Prihvatio je direktor Tonći Pasković, ali garanjt njima da će vratiti ta sredstva je bilo Dobrovoljno vatrogasno društvo Pionir, a eto slučajno je od Braca Nikolića tata bio predsjednik tog vatrogasna društva i Grbić sekretar, oni su kao ugledni građani stavili svoj potpis kao garant da će se vratiti ta sredstva. To su bile 1971-72. godine. To je interesantna priča kako se radilo na povjerenje. Još puno je ovakvih priča, a knjigu možete dobiti besplatno u koliko vas zanimaju ovakve i slične priče o tivatskim muzičarima.“
Na promociji knjige “Tivatska pop rok scena” nastupili su članovi bendova “Toć” i “Teodosi”, kao i Milivoj Slabi i Musa Grban . Tehnička urednica izdanja je Milica Kontić, a Opština Tivat je finansirala štampanje knjige.